Merhaba yazılımcı arkadaşlar bu yazımda sizlere ufak bir bilgi vermek istiyorum.

Önceki yazılarımda WordPress Yandex SMTP Ayarları ve Natro E-posta Sistemini Yandex’e Geçirmek işlemlerini yapmıştık. Şimdi Yandex mail kullanıyorsanız ve bazı kurumsal firmaların mailleri SPAM’a düşüyor veya sizin maillerinizde başka kurumsal firmaların mail sistemlerinde SPAM’a düşüyor olabilir. Bunu önlemek için DNS SPF Kaydını geliştirmeniz gerekmektedir. Bu işlem çok basittir.

Hosting firmanız daha doğrusu alan adınızı satın aldığınız firmanın DNS panelinde bu işlemler yapılmalıdır.

SPF kaydı

SPF kaydının ayarlanması için genel talimat

SPF kaydı alan adınızdan gönderilen e-postanın spam olarak algılanma ihtimalini azaltır. Bu kayıt alan adınızdaki hesaplardan e-postaların gönderilmesi için sorumlu sunucuların adreslerini içerir.

SPF kaydını ayarlamak için üzerine alan adınızın devredildiği sunucularda özel TXT kaydı oluşturmanız gerekir.

Alan adını Yandex sunucularına devrettiyseniz SPF kaydı otomatik ayarlanır. Bu imzanın parametrelerini Kurumlar için Mail DNS editöründe görüntüleyip ayarlayabilirsiniz.

  1. Size DNS barındırma servislerini sağlayan şirketin web sitesindeki yönetim panelinize girin.
  2. Varolan TXT kayıtlarını silin.
  3. “v=spf1 redirect=_spf.yandex.net” değerindeki TXT kaydı oluşturun.Yandex sunucularının yanı sıra ayrıca diğer sunuculardan e-posta göndermeyi düşünüyorsanız ek sunucuları şu biçimde sıralayın: “v=spf1 ip4:IP-1 ip4:IP-2 ip4:IP-3 include:_spf.yandex.net ~all”. Burada IP-1, IP-2, IP-3, ek sunucuların adresleridir.
  4. Varsa isim veya barındırıcı (host) belirtme alanına “@” yazın.Bazı yönetim panellerinde alt alan adı olarak “@” yerine örneğin “yourdomain.tld.” gibi alan adını belirtmek gerekir. Alt alan adı olarak ne “@” simgesini ne de alan adınızı belirtebiliyorsanız alanı boş bırakın.
  5. DNS’teki yaptığınız değişikliklerin etkinleşmesini bekleyin. Bu işlem en fazla 72 saat sürebilir.

alıntı: https://yandex.com.tr/support/kurum/set-mail/spf.html