Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere Natro Hosting firmasında bulunan bir wordpress alt yapılı web sitesinin iletişim formları yani mail gönderimi yapılabilmesi için Yandex SMTP Mail Ayarları’nın nasıl olması gerektiğini göstereceğim.

Öncelikle aracı bir mail hesabı açmanız gerekmektedir

Bu mail hesabını da bir önceki yazımdan Natro E-posta Sitemini Yandex’e Geçirmek mail hesabı açmıştık siz eğer mail hesabı oluşturmadıysanız yazımı inceleyiniz.

Bu mail hesabı örneğin;
info@furkansaglam.com gibi olabilir.

Şimdi aracı mail hesabımızı açtık.

SMTP Mail Ayarları için wordress’imize bir eklenti yüklememiz gerekiyor.

Bu eklentinin adı SMTP Mailer eklentinin geliştiricisi naa986‘dır. bu eklentiyi geliştirerek bizim işimizi kolaylaştırdığı için ona teşekkür ediyoruz.

SMTP Mailer Eklenti
SMTP Mailer Eklenti

Eklenti yüklenip etkinleştirildikten sonra ayarların yapılması gerekmektedir.

SMTP Mail Ayarları

SMTP Host: Mail sunucunuzun adresini bu alanda belirtebilirsiniz. (Natro’da bulunan hizmetler için smtp.yandex.com.tr şeklinde yazmanız gerekmektedir.)

SMTP Authentication: SMTP kimlik doğrulaması yapacağınız için bu bölüm “True” olarak kalmalıdır.

SMTP Username: Mail göndereceğiniz mail adresini yazmanız gerekmektedir. (örn: info@furkansaglam.com)

SMTP Password: Mail adresinizin şifresini yazmanız gerekmektedir.

Type of Encryption: Şifreleme methodu kullanmadığınız için bu alanı “SSL” olarak işaretleyebilirsiniz.

SMTP Port: Port numarasını 465 olarak kullanmanız gerekmektedir. (Farklı servis sağlayıcılar için port numarası değişkenlik gösterebilir.)

From Email Address: Mail gönderimlerinde gözükecek olan gönderici mail adresini yazmanız gerekmektedir. Bu alanın, SMTP Username ile aynı olması tavsiye edilmektedir.

From Name: Mail gönderimlerinde gözükecek olan gönderici isim alanıdır.

Disable SSL Certificate Verification: SSL kullanılmayacak olan sistemlerde işaretlenmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra, WordPress Yandex SMTP mail ayarı tamamlanmış olacaktır. Test için, “Test Email” sekmesini kullanarak mail gönderim ayarlarını test edebilirsiniz. Her şey yolunda ise; sisteminizde yüklü olan iletişim formlarını başarılı şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

WordPress Yandex SMTP Mail Ayarları Videolu Anlatım

Bu ayarlar mail sisteminizi yandex te barındırdığınız zaman sorunsuz şekilde çalışacaktır. Ama cpanel ve gmail gibi mail sistemlerini kullandığınız zaman bu ayarlar hata verecektir ve çalışmayacaktır.

Bununla ilgili yazıyı da çok yakında sizlerle paylaşacağım. SMTP mail ayarlarıyla ilgili karşılaştığınız bir sorun olursa bu yazımın altına yorum olarak yazabilirseniz sizlere yardımcı olabilirim.