fbpx

Türkiye’nin En Güncel WordPress Bloğu

Bir Sitenin WordPress Olduğunu Öğrenmek

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Bir site WordPress altyapısını kullanıp kullanmadığını öğrenmek istiyorsanız birkaç adımda web sitesinin wordpress kullanıp kullanmadığını öğrenebilirsiniz.

WordPress, günümüzde her kategoride sitede kullanılabilen popüler bir portal haline geldi. Haber, blog, kurumsal, e-ticaret ve daha birçok projede kullanılan WordPress, işleri oldukça kolaylaştırıyor. Bazı web sitelerini gördüğümüzde acaba hangi altyapıyı kullanıyor diye merak ediyoruz. Bir web sitesinin WordPress ile yazılıp yazılmadığını anlamanın birkaç farklı yolu var. Sırayla incelemeye başlayalım.

Giriş Paneli

Giriş paneli her WordPress sitesinde bulunan arayüzlerden bir tanesidir. Kullanıcı girişinin ya da yönetici girişinin yapıldığı bu arayüze ulaşmak için, sitenin sonuna /wp-login.php ekleyip adrese gidebilirsiniz. Eğer sayfa açılıyorsa, sitenin WordPress altyapısını kullanıyor diyebiliriz. (Örneğin; www.siteniz.com/wp-login.php)

Açılmadığı durumlarda 3 üncü taraf müdahale ile engellenebileceğini unutmamak lazım.

Sayfa Kaynak Kodları

Bir web sitesinin WordPress olup olmadığı anlamanın bir başka yolu da, sitenin kaynak kodlarını kontrol etmekten geçiyor. Hoşunuza giden web sitesi açıkken sağ tıklayıp “Sayfa Kaynağını Görüntüle” seçeneğine tıklıyoruz. Bunun ardından CTRL + F kısayolunu kullanarak çeşitli aramalar gerçekleştireceğiz. Wp-content, wordpress, wp-includes terimlerinden herhangi birini aradığınızda sonuca ulaşıyorsanız, sitenin WordPress olduğunu anlayabilirsiniz.

Bu terimlerin haricinde, web sitenin bir boş tarafına gelip, sağ tık, Öğeyi Denetle, CTRL + F Yapıp “WordPress” Kelimesini de arata bilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız yöntemleri denemek size uğraştırıcı geliyorsa, bunu sizin yerinize yapacak olan isitwp.com‘u kullanabilirsiniz. Siteye giriş yaptığınızda, Enter Domain Name alanına merak ettiğiniz siteyi yazıp, Click To Find Out butonuna bastığınızda kolayca sonuca ulaşabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ücretsiz WordPress Eklenti Rehberi

Her blogger ve wordpress geliştiricilerin sahip olması gereken
Wordpress eklenti rehberine ücretsiz erişin!

* En son yazıları ve güncellemeleri takip etmek için abone olun!