En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

+12

Yılların Dijital Deneyimi

635

Yayınlanan İçerik

WordPress Menüsüne Arama Çubuğu Ekleme

WordPress navigasyon menünüze bir arama çubuğu eklemek ister misiniz?

Varsayılan olarak, WordPress, web sitenizin kenar çubuğuna, altbilgisine ve diğer araç gereç hazır alanlarına bir arama bölümü eklemenizi sağlar. Bununla birlikte, birçok kullanıcı gezinme menüsünde WordPress arama kutusunu bulundurmayı tercih eder çünkü en üstünde kolayca farkedilir.

Bu yazıda, herhangi bir kodlama bilgisi olmadan WordPress menünüze nasıl kolayca arama çubuğu ekleyebileceğinizi göstereceğiz.

WordPress Menüsüne Arama Çubuğu Ekleme

Neden Menüye Bir Arama Çubuğu Eklemelisiniz?

Bir site araması, kullanıcılarınızın web sitenizi terk etmeden aradıklarını bulmalarını kolaylaştırır. Web sitenizdeki kullanıcı deneyimini geliştirmeye yardımcı olur ve etkileşimi artırır.

Bu yüzden çoğu kullanılabilirlik uzmanı navigasyon menüsüne bir arama seçeneği eklemeyi tavsiye ediyor, böylece kullanıcılar bunu kolayca bulabiliyor.

Ancak, varsayılan WordPress arama küçük aracı yalnızca küçük aracı hazır alanlarla sınırlıdır.

Neyse ki, arama çubuğunu sitenizdeki menüler dahil farklı konumlara eklemenizi sağlayan birçok farklı WordPress arama eklentisi var.

Bu eğitim için, Fildişi Arama ücretsiz eklentisini seçtik. Yeni özel arama formları oluşturmanıza ve varsayılan WordPress aramasını geliştirmenize olanak tanır.

Bununla birlikte, WordPress menünüze nasıl bir arama çubuğu ekleyeceğimize bakalım.

WordPress Menüsüne Arama Çubuğu Ekleme

Yapmanız gereken ilk şey, Ivory Arama eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek . 

Aktivasyon üzerine, yeni bir arama formu oluşturmak için Fildişi Arama »Arama Formları sayfasını ziyaret etmeniz gerekir .

Fildişi Arama Seçeneklerini İçer

Eklenti otomatik olarak varsayılan arama formunu ekler, böylece ayarlarını hızla gözden geçirebilir ve WordPress menünüze ekleyebilirsiniz.

Arama ayarları, web sitenizdeki hangi içeriğin site aramasına dahil edileceğini seçmenizi sağlar.

‘Ekler’ bölümü , arama sorgusuna hangi yazı türlerinin , yazıların, sayfaların, kategorinin, özel alanların vb. Dahil edileceğini seçmenizi sağlar . Seçenekleri gözden geçirmeniz ve Formu Kaydet düğmesini tıklamanız gerekir.

Daha sonra, arama sonuçlarında göstermek istemediğiniz içeriği tanımlamanıza izin veren ‘Hariç Tutulanlar’ bölümü var. Yaptıktan sonra, ayarlarınızı kaydetmek için Formu Kaydet düğmesine tekrar tıklayın.

Fildişi Arama Dışlama Seçenekleri

‘AJAX’ bölümü , arama formunuz için AJAX işlevselliğini etkinleştirmenize olanak sağlar .

Fildişi WordPress Arama Çubuğu AJAX Ayarları

‘Seçenekler’ bölümü, diğer gelişmiş ayarlarla birlikte arama sayfası başına kaç sonuç gösterileceğini tanımlamanızı sağlar.

Fildişi Arama Eklentisinde Sayfa Başına Arama Sonuçlarını Tanımla

Artık özel WordPress arama formunuz hazır. Bir kez daha, ayarlarınızı kaydetmeyi unutmayın.

Bundan sonra, bir sonraki adım arama formunu navigasyon menünüze eklemektir. Arama çubuğunu WordPress menünüze göre yapılandırmak için sadece Ivory Arama »Ayarlar sayfasına gidin .

Bu sayfada, ‘Menü Seçin’ sekmesini göreceksiniz. Buradan, arama çubuğunu eklemek istediğiniz menüyü kolayca değiştirebilirsiniz.

Arama Çubuğunu Göstermek İçin WordPress Menüsünü Seçin

Bu menüler listesi (Birincil Menü ve Altbilgi Menüsü) WordPress şablonunuza aittir . Sitenizin şablonunu değiştirirseniz, liste şablonunuzdaki mevcut menülerle otomatik olarak güncellenir.

Bundan sonra, arama stilini aşağıdaki Form Stili akordeonundan seçebilirsiniz.

Eklenti, arama formunu beş farklı stilde görüntülemenizi sağlar: Varsayılan, açılır menü, kaydırma, tam genişlik ve açılır pencere.

Fildişi Arama Formu Stilleri

İsterseniz, ‘Menü Arama’ altındaki ‘Ayarlar’ bölümüne giderek seçenekleri daha da özelleştirebilirsiniz.

Oradan, arama formunuzu üstbilgiye, altbilgiye, arama için mobil ekranı yönetme vb. Ekleyebilir. Bu ayarlar ayrıca kullanıcılarınız için arama sonuçlarını kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Fildişi Arama Daha Fazla Ayar

Memnun kaldığınızda, ayarlarınızı kaydettiğinizden emin olun. Bundan sonra, WordPress navigasyon menüsünde arama çubuğunu görmek için web sitenize yönelin.

WordPress Menü Önizlemesinde Arama Çubuğu

Umarız bu makale WordPress menüsüne nasıl bir arama çubuğu ekleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olmuştur. 

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz .

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!