Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere Natro Hosting te barındırdığımız bir web sitesinin mail sistemini Yandex Mail’e geçirmenin nasıl yapıldığını göstereceğim.

Özetle ne yapacağımızı anlatıyorum;

Alan adımızın DNS bilgilerinden MX yani mail portlarının değiştirilerek Yandex MX lerinin eklenmesi yapılacak ondan sonra da Yandex hesabımıza alan adımızı ekleyerek mail sistemimizi rahatça yönetmeyi göstereceğim.

Neden Yandex Mail e geçiriyoruz?

Bu işlemi bir sıkıntı yaşadığınız dan dolayı yapmıyorsanız Natro Mail Sistemini değilde neden yandex maili kullanıyoruz diye aklınıza sorular geliyordur.

Bu sorunun cevabı şu;

Natro Mail Sistemi Cpanel in içinde olan ücretsiz ve kısıtlayıcı bir sistemdir. Zaman zaman sizinle aynı sunucuyu kullanan web sitelerinin yoğunluğundan dolayı mailleriniz çok geç gidiyor veya hiç gitmiyor yada hiç gelmiyorsa bu sorunlardan kurtulmak için yandex mail e taşıyoruz. Temel yaşanan sorun budur bunun haricinde durumlarda yaşanıyor olabilir.

İşlem aşamaları:

1- Natro Hosting web sitesine giriş yapıyoruz.

2- Hosting Yönetiminden > Web Hosting Hesaplarını açıyoruz.

3- Alan adımızın aktif olduğu Hosting Hesabının Yönetim Paneline giriyoruz.

4- Web Sitesi Yönetimi sekmesinden işlem yapılacak alan adının DNS Yönetimine giriyoruz.

5- Gelen DNS Yönetimi sayfasında MX Kayıtlarını Sıfırlayı seçiyoruz.

6- Seçildikten sonra gelen sayfadan Yandex MX Kayıtlarını seçiyor ve Kayıtları düzenle diyoruz. MX Kayıtlarını başarılı bir şekilde Yandex e geçirmiş oluyoruz.

Diğer işlemler için alttaki videoyu izlemeniz gerekmektedir.

Videolu Anlatım