Ara
Close this search box.

En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

12+

Yılların Dijital Deneyimi

638

Yayınlanan İçerik

WordPress Blogunuzu Yönetmek ve Büyütmek için 40 Faydalı Araç (Güncellenmiş)

Kendi WordPress blogunuzu başlatmak ister misiniz? Özellikle teknoloji uzmanı değilseniz, bunun göz korkutucu bir düşünce olabileceğini biliyoruz. Ama yalnız değilsin.

Blogunuz kurulduktan sonra devam edin ve blogunuzu büyütmenize yardımcı olacak bu güçlü araçlara göz atın.

1. All in One SEO

All in One SEO

All in One SEO, WordPress için en iyi SEO eklentisidir. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitenize arama motorlarından daha fazla ücretsiz trafik getirmenize yardımcı olur.

Hepsi Bir Arada SEO ile tüm yayınlarınız, sayfalarınız ve web siteniz için anında bir puan alırsınız. Bu, nasıl yaptığınızı görmenize yardımcı olur ve size SEO’nuzu tam olarak nasıl geliştireceğinize dair bir kontrol listesi sunar.

Yerleşik araçları, kolayca XML site haritası oluşturmanıza, sayfalarınızı zengin şema için işaretlemenize, yerel SEO, WooCommerce SEO için optimize etmenize ve daha fazlasını yapmanıza olanak tanır.

SeedProd

SeedProd

SeedProd, WordPress için en iyi açılış sayfası oluşturucusudur.

Varsayılan olarak WordPress, blog gönderilerini web sitenizin ana sayfasında sergilemenizi sağlar. SeedProd, her durum için hızlı bir şekilde isteğe bağlı açılış sayfaları oluşturmanıza yardımcı olur. İster bir ürün piyasaya sürmek, ister sezonluk bir indirim yapmak, yeni potansiyel müşteriler yakalamak veya e-posta listenizi büyütmek isteyin.

Sezgisel bir sürükle ve bırak arayüzü kullanarak hızla özelleştirebileceğiniz önceden oluşturulmuş şablonlarla birlikte gelir. Bu, herhangi bir kod yazmadan şaşırtıcı derecede profesyonel sayfalar oluşturmanıza olanak tanır.

SeedProd, herhangi bir WordPress temasıyla çalışır ve geri sayımlar ve harekete geçirme düğmeleri, tercih formları ve daha fazlası gibi özel bloklarla birlikte gelir. Ayrıca tüm en iyi e-posta pazarlama hizmetleri, WooCommerce ve diğer temel WordPress eklentileri ile entegre olur.

3. MonsterInsights (Google Analytics)

MonsterInsights

MonsterInsights, WordPress için en iyi Google Analytics eklentisidir. Sitenize Google Analytics’i kolayca kurmanıza ve kullanıcılarınızın nereden geldiğini ve sitenizde ne yaptıklarını görmenize olanak tanır.

MonsterInsights, ihtiyacınız olan verileri doğrudan WordPress yönetici alanınızda gösterir. 2 milyondan fazla site, web sitesi trafiğiyle ilgili önemli istatistikleri görmek için bunu kullanıyor.

Blogunuzda hangi kategorilerin veya yazarların en popüler olduğu gibi şeyleri görmek için MonsterInsights’ta özel raporlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca bağlı kuruluş bağlantı tıklamalarını izleyebilir, gerçek zamanlı trafik istatistiklerini görebilir ve Google Analytics’i GDPR ile uyumlu hale getirebilirsiniz.

4. ThirstyAffiliates

ThirstyAffiliates

ThirstyAffiliates, zaman alıcı bir görev haline gelebilecek bağlı kuruluş bağlantılarını kolayca yönetmenizi sağlar. Birçok web sitesi sahibi, başlamak kolay olduğu için bloglarından para kazanmak için bağlı kuruluş pazarlamasını kullanır.

ThirstyAffiliates, bağlı kuruluş bağlantılarını kolayca eklemenize, güzel URL’lerle bağlantıları gizlemenize ve anahtar kelimeler için bağlantıları otomatik olarak eklemenize olanak tanıyan bir bağlı kuruluş bağlantı yöneticisidir.

5. Shared Counts

Shared Counts

Shared Counts, WordPress için kullanışlı bir sosyal medya eklentisidir. Yayınlarınızın sosyal medyada kaç kez paylaşıldığını göstermenizi sağlar. Bu, yararlı bir sosyal kanıt biçimidir.

Paylaşılan Sayımlar size birden çok düğme stili verir ve düğmelerin nerede gösterileceğini seçebilirsiniz (içerikten önce veya sonra veya manuel olarak). Özel gönderi türleri için Paylaşılan Sayımları da etkinleştirebilirsiniz.

6. SEMRush

SEMRush

SEMRush, rekabetçi arama verilerini bulmanıza yardımcı olur, böylece blogunuz doğru anahtar kelimeler için üst sıralarda yer alabilir. Rakiplerinizin görüntülü reklamcılık, organik ve ücretli arama ve bağlantı kurma stratejileri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

SEMRush’taki tüm bu araçları kullanmak, web sitenizin trafiğini önemli ölçüde artırabilir. Bu, daha fazla potansiyel müşteri ve daha fazla müşteri alacağınız anlamına gelir.

7. OptinMonster

OptinMonster

OptinMonster, en iyi WordPress müşteri adayı oluşturma aracıdır. WordPress sitenize güzel optin formları eklemenize olanak tanır ve daha fazla abone kazanmanıza yardımcı olur. Açılır pencereler, slaytlar, yüzen çubuklar, kupon tekerlekleri ve daha fazlasını oluşturmak için kullanabilirsiniz.

OptinMonster, sayfa düzeyinde hedefleme, bölünmüş test, analitik ve bir kullanıcı web sitenizden çıkmak üzereyken bir ışık kutusu açılır penceresi görüntülemenizi sağlayan Exit-Intent® teknolojisi ile birlikte gelir.

8. WPForms

WPForms

WPForms, WordPress için en başlangıç ​​dostu iletişim formu eklentisidir. Bu sürükle ve bırak çevrimiçi form oluşturucu, yalnızca birkaç tıklamayla iletişim formları, e-posta abonelik formları, sipariş formları, ödeme formları ve diğer çevrimiçi form türlerini kolayca oluşturmanıza olanak tanır.

Basit bir çözüm arayanlar için ücretsiz bir WPForms Lite sürümü mevcuttur.

WPForms’un tam sürümü anketler ve anketler, ödeme formları, dosya yükleme formları, kullanıcı kayıt formları, konuşma formları ve çok daha fazlasını oluşturmanıza olanak tanır.

9. Constant Contact

Constant Contact

Sürekli İletişim, en iyi e-posta servis sağlayıcılarından biridir. E-posta listenizi oluşturmanıza, e-postalar tasarlamanıza ve bunları kullanıcılarınıza göndermenize olanak tanır.

Yeni başlayanlar için çok uygun ve aynı zamanda deneyimli kullanıcılar için yeterince güçlü.

10. MemberPress

MemberPress

MemberPress, WordPress için en iyi üyelik sitesi eklentisidir. Sitenizdeki içeriği kilitlemenizi sağlar, böylece üyeler yalnızca bir kerelik ücret veya abonelik ödeyerek erişebilir.

MemberPress ile her seviye farklı erişim izinlerine sahip farklı üyelik seviyeleri oluşturabilirsiniz. Çevrimiçi bir kurs çalıştırmak için MemberPress’i bile kullanabilirsiniz.

11. PushEngage

PushEngage

PushEngage, WordPress için güçlü bir push bildirim eklentisidir. Daha fazla web sitesi trafiği elde etmenize, kullanıcı katılımını artırmanıza ve nihayetinde daha fazla para kazanmanıza yardımcı olur.

Push bildirimleriyle, sitenizin kullanıcılarına hızlı ve kolay bir şekilde uyarılar gönderebilirsiniz. Örneğin, bir satış yaptığınızı onlara bildirebilirsiniz.

12. RafflePress

RafflePress

RafflePress, WordPress için en iyi hediye ve çekiliş eklentisidir. Sitenizde eğlenceli bir hediye yayınlayarak trafiğinizi, katılımınızı, e-posta listenizi ve sosyal medyayı büyütmenizi sağlar.

RafflePress kullanarak, sosyal medya profillerinizi ziyaret etmek, gönderi paylaşmak, video izlemek ve çok daha fazlası gibi eylemleri teşvik edebilirsiniz. Bir kullanıcı belirttiğiniz eylemlerden birini her gerçekleştirdiğinde, ödül çekilişinize bir giriş alır.

13. Canva

Canva

Canva, basit ve sezgisel sürükle ve bırak arayüzüyle güzel grafik tasarımlar oluşturmanıza, görüntüleri düzenlemenize ve posterler oluşturmanıza olanak tanır.

Blogunuz için öne çıkan resimler gibi şeyler oluşturmak son derece kolaydır. Yeni başlayanlar bile Canva ile profesyonel görünümlü grafikler oluşturabilir.

14. Buffer

Buffer

Buffer, içeriğinizi sosyal medyada paylaşmanın daha iyi bir yolunu sağlar. İçeriğinizi tek bir panodan Facebook, Twitter ve Linkedin’de planlamanıza ve paylaşmanıza olanak tanır. Tüm gününüzün tweetlerini ve durum güncellemelerini tek seferde planlayabilirsiniz.

15. Smash Balloon

Smash Balloon

Smash Balloon, Facebook, Instagram, Twitter veya YouTube güncellemelerinizi web sitenize kolayca getirmenizi sağlayan bir dizi sosyal medya besleme eklentisine sahiptir. Bu, sitenizi yeni içerikle güncel tutmanın harika bir yoludur.

Smash Balloon’un eklentilerini kullanmak, gerçek sosyal medya yayınlarınızı sitenize yerleştirmenize olanak tanır, böylece kullanıcılar onlarla etkileşime girebilir. E-ticaret satışlarınızı artırmak için Instagram’da alışveriş yapılabilir bir feed bile oluşturabilirsiniz.

16. Grammarly

Grammarly

Grammarly, web sitesi gönderileriniz ve sayfalarınız için güçlü bir AI (yapay zeka) editörüdür. İçeriği Grammarly web sitesi uygulamasına kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Ancak Grammarly’yi kullanmanın en kolay yolu Grammarly Chrome uzantısını yüklemektir.

Grammarly, yazım hatalarını göstermenin yanı sıra, gramer hataları ve stil hataları hakkında da bilgi verir. Temel sürüm ücretsizdir, ancak ton, formalite seviyesi ve kelime seçimleriyle ilgili yardım için pro sürümü tercih edebilirsiniz.

17. Headline Analyzer by MonsterInsights

MonsterInsights Headline Analyzer

MonsterInsights Headline Analyzer, blog gönderiniz veya açılış sayfanız için başlığı optimize etmenizi sağlar. Başlığınızı geliştirmek için belirli önerilerle birlikte size 100 üzerinden bir puan verecektir.

Başlık analizcisi ayrıca Güçlü Kelimeler ve Duygu Kelimeleri listesi gibi birkaç yardımcı liste içerir. Bunlar, başlıklarınızı daha çekici hale getirmenize yardımcı olabilir.

18. Formidable Forms

Formidable Forms

Formidable Forms, deneyimli WordPress kullanıcıları için güçlü bir form eklentisidir. Daha fazla potansiyel müşteri toplamanıza yardımcı olmak için sitenizde hesap makineleri oluşturma yeteneği gibi gelişmiş işlevler sunar.

Örneğin, bir sağlık veya fitness sitesinde bir BMI hesaplayıcısı oluşturabilirsiniz. Bir emlak web sitesi işletiyorsanız, ipotek hesaplayıcı yapmak için Formidable Forms kullanabilirsiniz.

19. UpdraftPlus

UpdraftPlus

UpdraftPlus, en popüler ücretsiz WordPress yedekleme eklentisidir. Sitenizin tam bir yedeğini kolayca oluşturmanıza olanak tanır ve bu yedeği daha sonra bulutta veya kendi bilgisayarınızda saklayabilirsiniz.

Hatta planlanmış yedeklemeler bile oluşturabilirsiniz, böylece siteniz hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan düzenli olarak yedeklenir. UpdraftPlus’ın premium sürümü, WordPress’in çok siteli kurulumlarını destekler, web sitenizi klonlamanızı ve daha fazlasını sağlar.

20. Sucuri

Sucuri

Sucuri, bir web sitesi izleme ve güvenlik hizmetidir. Web sitenizdeki herhangi bir şüpheli etkinlik için gerçek zamanlı uyarılar sağlar. Kötü amaçlı yazılımların sitenize bulaşmasını engeller. Sitenize zaten virüs bulaşmışsa Sucuri, kötü amaçlı yazılımları tespit edip kaldırabilir.

21. WP Rocket

WP Rocket

WP Rocket, WordPress için en iyi önbellekleme eklentisidir. Web sitenizin sayfalarının kopyalarını depolayarak sitenizi hızlandırır. Bunlar, sitenizi ziyaret eden kişilere hızlı bir şekilde gösterilebilir.

WP Rocket’te, yerleşik resimlerin tembel olarak yüklenmesi gibi birçok kullanışlı özellik vardır. Bu, sitenizi daha da hızlandırmaya yardımcı olur; bu, kullanıcılar ve Google sıralamanız için daha iyidir.

22. Uncanny Automator

Uncanny Automator

Uncanny Automator, WordPress eklentilerinin ve hatta farklı WordPress sitelerinin birbirleriyle ‘konuşmasını’ sağlayan akıllı bir otomasyon eklentisidir. Örneğin, bir sitede ürün satmak için kullanabilirken başka bir sitede kullanıcı hesapları oluşturabilirsiniz.

Zapier gibi çalışır, ancak WordPress için. Uncanny Automator, aksi takdirde halletmesi çok zaman alacak olan tekrarlayan görevleri otomatikleştirmenin harika bir yoludur.

23. Insert Headers and Footers

Insert Headers and Footers

Üstbilgi ve Altbilgi Ekle, basit ama çok kullanışlı bir eklentidir. Sitenizin üstbilgi, altbilgi ve gövde bölümlerine kod eklemenizi sağlar.

Bu, sitenizi üçüncü taraf araçlarla doğrularken genellikle yapmanız gereken bir şeydir. Birçok kişi Google Analytics kodunu eklemek için Üstbilgi ve Altbilgi Ekle’yi kullanır. Bununla birlikte, size ekstra izleme özellikleri sağladığı için bunun yerine MonsterInsights’ı kullanmanızı öneririz.

24. ChatBot

ChatBot

ChatBot, web sitenizde otomatik bir sohbet botu oluşturmanıza olanak sağlar. Bu, kullanıcıların sorularına istedikleri zaman 7/24 anında yanıt alabilecekleri anlamına gelir. Ekstra destek ekibi üyelerini işe almaktan çok daha ucuz bir seçenek.

ChatBot, AI (yapay zeka) tarafından desteklenmektedir. WordPress sitenizle ve canlı sohbet yazılımıyla bütünleşir, böylece görüşme gerektiğinde canlı bir kişiye kolayca aktarılabilir.

25. LiveChat

LiveChat

LiveChat, piyasadaki en iyi canlı sohbet yazılımıdır. WordPress sitenizle sorunsuz çalışır. Destek ekibi üyeleriniz canlı sohbete bilgisayarlarındaki, tabletlerindeki veya mobil cihazlarındaki uygulamalar aracılığıyla erişebilir.

E-Ticaret web sitemizde LiveChat kullanıyoruz. Çok hızlıdır, tüm cihazlarda çalışır ve harika bir kullanıcı deneyimi sunar.

26. Tailwind

Tailwind

Tailwind, Pinterest ve Instagram için bir sosyal medya otomasyon aracıdır. Tek bir tıklama ile 10 pin planlamanıza izin verir.

Ayrıca en iyi neyin işe yaradığını anlamanıza yardımcı olacak Tailwind’in analitik araçlarına da sahip olacaksınız. Bu şekilde, içeriğinizi daha fazla etkileşim alacağınız zamanlar için planlayabilirsiniz.

27. Better Click to Tweet

Better Click to Tweet

Better Click to Tweet, gönderilerinize ve sayfalarınıza ‘tweet’e tıklayın’ düğmeleri eklemenizi sağlayan basit bir WordPress eklentisidir. Bu, okuyucuların içeriğinizden önemli bir alıntıyı hızlı ve kolay bir şekilde tweetleyebileceği anlamına gelir.

Özel bir Gutenberg bloğuyla birlikte gelen ücretsiz bir eklentidir ve kullanımı çok kolaydır. Alternatif olarak, gönderilerinize ‘tweetlemek için tıklayın’ düğmesini yerleştirmek için bir kısa kod kullanabilirsiniz.

28. Feedly

Feedly

Feedly, modern bir haber / RSS beslemesi okuyucusudur. Tüm favori sitelerinizdeki içeriği tek bir yerde görüntülemenizi ve okumanızı sağlar.

Feedly, web’de bir tarayıcı uzantısı olarak ve Android ve iOS cihazlarda bir mobil uygulama olarak mevcuttur.

29. Shutterstock

Shutterstock

Shutterstock, web sitenizde kullanmak üzere yüksek kaliteli görseller satın almanızı sağlayan devasa bir stok fotoğraf kitaplığıdır. Aylık abonelik alırsanız görsel başına daha ucuzdur.

30. Google Workspace (G Suite)

Google Workspace

Google Workspace (eski adıyla G Suite), Google’ın bağlantılı araçlar kümesidir. Gmail, Takvim, Meet, Sohbet, Drive, Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar, Formlar ve daha fazlasını içerir.

Birçok şirket, sistemlerinin önemli bir parçası olarak Google Workspace’i kullanır. Kullanıcı başına fiyatlandırıldığı için küçük şirketler için bile uygundur.

31. Asana

Asana

Asana, ekiplerin iş akışlarını düzenlemelerine yardımcı olan bir proje ve görev yönetimi aracıdır. Görev listeleri oluşturmak, görevlerinizi bir takvimde görmek, başkalarına görevler atamak ve çok daha fazlası için kullanabilirsiniz.

Asana’nın temel sürümü ücretsizdir ve en fazla 15 takım arkadaşı tarafından kullanılabilir. Bu, bireyler veya küçük girişimler için iyi bir seçenektir.

32. Camtasia

Camtasia

Camtasia, Windows ve Mac için kullanılabilen ekran kayıt yazılımıdır. Kullanıcıları bir süreç boyunca adım adım ilerletmeniz gereken siteler için son derece kullanışlıdır.

Camtasia ile videolarınızı kolayca düzenleyebilir, grafikler, animasyonlar, oklar, sesler, altyazılar ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

33. LastPass

LastPass

LastPass, tüm parolalarınızı tek bir güvenli kasada saklayan bir parola yöneticisidir. Bu, güvenli olmayan parolalar kullanma veya birden fazla site için aynı parolayı kullanma eğiliminden kolayca kaçınabileceğiniz anlamına gelir.

LastPass’ı kurduktan sonra, onu güçlü parolaları otomatik olarak oluşturmak ve tek bir tıklamayla kaydetmek için kullanabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için parolaları güvenli bir şekilde yönetme kılavuzumuza bakın.

34. Google Trends

Google Trends

Google Trends, Google’da hangi konuların popüler olduğunu görmenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır. Zaman içinde bunlara olan ilgiyi görmek için farklı anahtar kelimeleri karşılaştırabilirsiniz.

‘Trend Olan Aramalar’ seçeneği, size insanların en çok neyi aradıklarına dair gerçek zamanlı bir görünüm sunar. Bu, trafik alma olasılığı yüksek içerik oluşturmanıza olanak tanır. Google Trendler’i ülkeye göre de filtreleyebilirsiniz.

35. Quora

Quora

Quora, çok büyük bir soru ve cevap web sitesidir ve bir sosyal ağ biçimidir. Herkes bir soru gönderebilir ve herkes cevaplayabilir.

Quora’da yanıtlanacak alakalı soruları arayarak web sitenize trafik çekebilirsiniz. Bu, kendinizi bir uzman olarak konumlandırmanıza yardımcı olur. Ayrıca, sık sık sorulan bir soru görürseniz, bu bir blog yazısı için iyi bir konu olabilir.

36. Twitter Search

Twitter Search

Twitter Araması, en son haberleri, tepkileri ve insanların aklından geçenleri öğrenmenin yararlı bir yoludur.

İçerik fikirleri bulmak için Twitter aramasını kullanabilirsiniz. Ayrıca, kullanıcıların web sitenizin konusu ile ilgili konular hakkında neler konuştuğunu görebilir ve ardından bu kullanıcılara ulaşarak onlarla etkileşime geçebilirsiniz.

37. Google Search Console

Google Search Console

Google Arama Konsolu daha önce Google Web Yöneticisi Araçları olarak biliniyordu. Web sitesi sahiplerinin Google’ın web sitelerini nasıl gördüğünü kontrol etmelerine olanak tanır. En sık kullanılan sorguları sitenizin göründüğü yerde görebilirsiniz.

Yinelenen başlıklar, tarama hataları, arama sorguları, dizine alınmış içerik ve daha fazlası hakkında raporlar gösteren kapsamlı bir araç seti sunar. Başlamanıza yardımcı olması için WordPress sitenizi Google Arama Konsoluna ekleme kılavuzumuza bir göz atın.

38. BuzzSumo

Buzzsumo

BuzzSumo, herhangi bir konu ve hatta rakipleriniz için hangi içeriğin en iyi performansı gösterdiğini analiz etmenize yardımcı olur. İçeriğinizi tanıtmak, markanızın bahsettiğini izlemek ve çok daha fazlası için anahtar etkileyiciler bulabilirsiniz.

Bu araç, tüm ciddi blog yazarları için sahip olması gereken bir araçtır. Konuları bölgeye, dile, döneme ve daha fazlasına göre arayabilirsiniz.

39. TubeBuddy

TubeBuddy

TubeBuddy, YouTube kanalınızı yönetmenize yardımcı olan ücretsiz bir tarayıcı uzantısı ve mobil uygulamadır. Anahtar kelime gezgini gibi birçok yararlı özelliğe sahiptir, böylece videolarınız için mükemmel başlıkları ve etiketleri bulabilirsiniz.

Yayın sürecinizi hızlandırmak ve A / B testleri yapmak için TubeBuddy’yi kullanabilirsiniz.

40. Nextiva

Nextiva

Nextiva, piyasadaki en iyi iş telefonu hizmetidir. Mükemmel ses kalitesine sahip olduğu için müşteri aramaları ve konferans görüşmeleri için kullanabilirsiniz.

Nextiva ile, ücretsiz yerel veya ücretsiz numara, çağrı yönlendirme, özel selamlar, metin mesajları, çevrimiçi fakslar ve çok daha fazlası gibi birçok yararlı ekstraya sahip olursunuz.

Bu araçların WordPress blogunuzu yönetmenize ve büyütmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Bir çevrimiçi mağazanın nasıl başlatılacağı hakkındaki makalemizi de beğenebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!