En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

+12

Yılların Dijital Deneyimi

635

Yayınlanan İçerik

WordPress Sitenize Gelen Web Sitesi Ziyaretçileri Nasıl İzlenir?

Web Sitesi Ziyaretçilerinizi Neden İzlemeniz Gerekiyor?

Web sitesi trafiğini izlemek, web sitenizin performansının en önemli göstergelerinden biridir. Daha fazla ziyaretçi, onları abonelere ve müşterilere dönüştürmek için daha fazla fırsat demektir.

Ayrıca kaçırmış olabileceğiniz umut verici içgörülerin kilidini açar.

Örneğin, ziyaretçilerinizin hangi ülke veya şehirden olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu, kişiselleştirilmiş içerik sunmanıza veya web sitenizi hangi dillere çevirmeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir .

Hangi blog gönderisinin çok fazla trafik aldığını görebilir ve ardından kullanıcılarınıza yardımcı olmak için benzer konular bulmaya çalışabilirsiniz.

Web sitenizin ziyaretçilerini izlemenin bir başka yararı, web sitenizi bulmak için hangi kaynağı kullandıklarını ortaya çıkarabilmenizdir.

Örneğin, kullanıcılar Google’da bir arama yaptılar ve ardından web sayfanıza geldi mi veya belki de başka bir site veya platformda markanızın bahsettiği bağlantıyı buldular.

Bu şekilde pazarlama çabalarınızı ve yatırımınızı çalışan kanallara odaklayabilirsiniz. Bununla birlikte, Google Analytics’te web sitesi ziyaretçisi izlemenin nasıl kurulacağına bir göz atalım.

Web Sitesi Ziyaretçilerini İzlemek için Google Analytics’i Ayarlama

Google Analytics, piyasadaki en güçlü web sitesi ziyaretçisi izleme yazılımıdır. Web sitenizi ziyaret ederken kaç ziyaretçi aldığınızı ve ne yaptıklarını görmenizi sağlar.

Öncelikle, bir Google Analytics hesabına kaydolmanız gerekir . Kaydolmak için herhangi bir Google veya Gmail hesabını kullanabilirsiniz.

Google Analytics kaydı

Ardından, bir hesap adı girmeniz istenecektir.

Hesap adını girin

Bundan sonra, Google Analytics bir platform seçmenizi isteyecektir. Web’i buradan seçmeniz gerekiyor.

wordpress'te web sitesi ziyaretçisi takibi

Ardından, web sitenizin adını, URL’sini, ülkenizi ve saat diliminizi sağlamanız gerekir.

Google Analytics hesap ayarları

Bundan sonra, devam etmek için Oluştur düğmesine tıklayın.

Son olarak, web sitenize kopyalayıp yapıştırmanız için size Google Analytics izleme kodu sunulacak.

Google Analytics’i WordPress sitenize kurmanın birkaç farklı yolu vardır .

Bununla birlikte, en kolay yol MonsterInsights’tan geçmektir . WordPress için en iyi Google Analytics eklentisidir. Kodu düzenlemeye gerek kalmadan Google Analytics’i sitenize bağlamak için kullanabilirsiniz.

Öncelikle, MonsterInsights eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. 

Not: MonsterInsights ücretsiz sürümü eklentisi başlayanlar için başlamak için harika bir yerdir.

Etkinleştirmenin ardından, bir karşılama ekranına yönlendirileceksiniz ve ayrıca yönetici alanınızda ‘Insights’ etiketli yeni bir menü öğesi göreceksiniz.

Karşılama ekranında, ‘Sihirbazı Başlat!’ Yazan düğmeyi tıklayın.

MonsterInsights kurulum sihirbazını başlat

Ardından, web sitenizi en iyi tanımlayan kategoriyi seçmeniz gerekecektir. Bir işletme web sitesi, yayıncı (blog) veya e-Ticaret arasından seçim yapabilirsiniz. Bir kategori seçtikten sonra, ‘Kaydet ve Devam Et’ düğmesini tıklayın.

MonsterInsights'ta Web Sitesi Kategorisini Seçin

MonsterInsights şimdi sizden lisans anahtarını girmenizi isteyecek. Anahtarı İndirmeler sekmesi altındaki MonsterInsights hesap alanında bulabilirsiniz. Anahtarı kopyalayın ve sihirbaza yapıştırın. MonsterInsights daha sonra anahtarı doğrular.

Daha sonra Google Analytics hesabınızı bağlamanız gerekecektir. Bunu yapmak için, ‘MonsterInsights’ı Bağla’ düğmesine tıklayın.

Lisans kodunu giriniz

Şimdi, bir Google hesabı seçin veya Google Analytics’e kaydolurken kullandığınız bir hesapta oturum açın.

google hesabı seç

Bir sonraki ekranda, MonsterInsights’a Google Hesabınıza erişim vermeniz istenecek. Devam etmek için alttaki ‘İzin Ver’ düğmesini tıklayın.

monsterinsights'ın google hesabına erişmesine izin ver

Şimdi, açılır menüden izlemek istediğiniz web sitesini seçin. Bunu yaptıktan sonra, devam etmek için ‘Bağlantıyı Tamamla’ düğmesine tıklayın.

Web Sitenizi Seçin

MonsterInsights şimdi web sitenizi Google Analytics’e bağlayacak. Kurulum sürecini tamamlamak için eklenti sizden bazı önerilen ayarları seçmenizi isteyecektir.

İzlemek istediğiniz dosya biçimlerini belirleyebilir, bağlı kuruluş bağlantı izlemeyi kurabilir, raporları kimlerin görebileceğini kontrol edebilir ve otomatik güncellemeleri almak için seçenekleri etkinleştirebilirsiniz. Ayarları yapılandırdıktan sonra, ‘Kaydet ve devam et’ düğmesine tıklayın.

MonsterInsights'ta Önerilen Ayarlar

Bir sonraki ekranda, bazı eklentileri yüklemeniz istenecek. Şimdilik bu adımı atlayabilir ve ‘Kaydet ve devam et’ düğmesini tıklayabilirsiniz.

Önerilen Eklentiler

Son adımda, sihirbaz size MonsterInsights’ı kullanmaya hazır olduğunuzu söyleyecektir. ‘Kurulumu Bitir ve Sihirbazdan Çık’ı tıklayın.

Kurulumu Bitir

Artık MonsterInsights’ı kullanmaya ve web sitesi trafik raporlarınızı WordPress panonuzda görüntülemeye hazırsınız.

WordPress’te Web Sitesi Ziyaretçi Raporlarını Görüntüleme

Web sitenizin ziyaretçilerini görüntülemek için farklı MonsterInsights raporları kullanabilirsiniz. Google Analytics’te gezinmeniz ve işletmeniz için önemli verileri bulmaya çalışmanız gerekmediğinden zamandan tasarruf etmenize yardımcı olurlar.

Not: Gösterge tablosu raporları, kullandığınız MonsterInsights planına göre değişiklik gösterecektir.

Her bir rapora ve bunları web sitesi ziyaretçilerini izlemek için nasıl kullanabileceğinizi inceleyelim.

Genel Bakış Raporu

Başlamak için, WordPress yönetici alanınızdan Insights »Raporlar sayfasına gidin . Burada göreceğiniz ilk rapor, Genel Bakış raporu olacaktır.

Tarih aralığını seçebilir ve ardından ortalama oturum süresi ve hemen çıkma oranının yanı sıra web siteniz için toplam oturum ve sayfa görüntüleme sayısını görebilirsiniz.

Rapor ayrıca ziyaretçilerinizin sitenizi ziyaret etmek için hangi cihazı kullandıklarını da gösterir. Bu, web sitenizi farklı cihazlar için optimize etmenize ve duyarlı bir WordPress temanız olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilir .

Ayrıca size yeni ve geri gelen ziyaretçilerin bir dökümünü verir.

MonsterInsights Genel Bakış Raporu

Aşağı kaydırırsanız, ziyaretçilerinizin nereden geldiğini görmenize yardımcı olacak daha fazla rapor göreceksiniz.

En İyi Ülkeler raporu, trafiğinizin çoğunun geldiği bölgeyi gösterir. Bu verileri, coğrafi konuma dayalı farklı stratejiler bulmak için kullanabilirsiniz.

Sonraki, sitenize trafik gönderen web sitelerini gösteren En Çok Yönlendirmeler raporudur. Bu bilgileri kullanarak ortaklıklar oluşturabilir, konuk gönderi fırsatları bulabilir veya gönderilerinizi ve ürünlerinizi tanıtmak için benzer web siteleri bulabilirsiniz.

Genel Bakış altında görüntüleyebileceğiniz son rapor, En İyi Gönderiler / Sayfalar’dır. Bunlar , en çok web sitesi ziyaretçisini çeken açılış sayfaları ve blog gönderileridir.

En İyi Gönderiler ve Sayfalar

Yayıncılar Raporu

Ardından, üst menüden Yayıncılar seçeneğine tıklayabilir ve ziyaretçileriniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Rapor, popüler açılış sayfalarınız hakkında, ziyaretlerin sayısı, ortalama süre ve hemen çıkma oranıyla birlikte size daha fazla istatistik gösterir .

Daha fazla içerik konusu bulmak ve web trafiğinizi artırmak için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

Ayrıca, hangi giden bağlantıların ve bağlı kuruluş bağlantılarının en çok tıklamayı aldığını da söyler . İndirilebilir içerik sunuyorsanız, hangi dosya türünün en çok indirme aldığını da izleyebilirsiniz.

Web sitenizin ziyaretçilerini izlemek için görüntüleyebileceğiniz bir diğer önemli rapor, demografilere bakmaktır. MonsterInsights, ziyaretçilerinizin yaşını ve cinsiyetini gösterir.

Bu bilgilerle pek çok şey yapabilirsiniz. Örneğin, Facebook’ta reklamları yeniden hedeflemek için doğru hedef kitleyi belirlemenize yardımcı olabilir . Verileri kullanmanın bir başka yolu da belirli yaş grupları ve cinsiyet için içerik oluşturmaktır.

WordPress'teki Web Sitesi Ziyaretçilerinin Yaşı ve Cinsiyeti

Search Console Raporu

MonstrInsights, Arama Konsolu raporu aracılığıyla web sitenizi bulmak için kullanıcıların Google’da hangi arama terimlerini girdiklerini bulmanıza yardımcı olabilir.

Rapor, tıklama sayıları, gösterimler, TO (tıklama oranı) ve ortalama konumla birlikte İlk 50 Google Arama Terimi hakkındaki verileri görüntüler.

Search Console Raporu

Web sitenizi benzer anahtar kelimeler için optimize ederek web sitenizin trafiğini artırabilir ve Google’daki ilk 10 arama sonucunda yer almayan arama terimlerinin sıralamasını yükseltebilirsiniz.

E-ticaret Raporu

Bir çevrimiçi mağazanız (e-ticaret) varsa , MonsterInsights performansını izlemenize yardımcı olabilir. Geliştirilmiş e-Ticaret raporu size çevrimiçi mağazanızın dönüşüm oranı, işlem sayısı, geliri ve ortalama sipariş değeri hakkında bir genel bakış sunar.

Hatta çok fazla satış yapan en popüler ürünleri bile gösterir . Ancak, web sitenizin ziyaretçilerini izlemek için En İyi Dönüşüm Kaynakları raporuna gidebilirsiniz.

Bunlar, sitenize yüksek oranda dönüşüm sağlayan trafik gönderen yönlendirme web siteleridir. Trafiği ve satışları artırmak için mağazanızı ve ürünlerinizi bu tür web sitelerinde tanıtmaya yatırım yapabilirsiniz.

Boyutlar Raporu

MonsterInsights, özel boyutları kullanarak ziyaretçileriniz hakkında ek bilgileri izlemenize olanak tanır . Bu raporlar, Google Analytics’te varsayılan olarak mevcut değildir ve web sitenizdeki özel etkileşimleri izlemenize olanak tanır.

Örneğin, popüler kategorileri, etiketleri, gönderi türlerini, yazarları, odak anahtar kelimeleri ve daha fazlasını izlemeyi kurabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin web sitenizde neleri sevdiğini görmenize yardımcı olur.

özel boyutlar raporu monsterinsights

Gerçek Zamanlı Rapor

Web sitenizin ziyaretçilerini izlemek için WordPress’te görüntüleyebileceğiniz son rapor gerçek zamanlı rapordur.

Sitenizde şu anda kaç kişinin aktif olduğunu gösterir ve size trafiğinizin gerçek zamanlı sayısını gösterir .

Gerçek zamanlı rapor MonsterInsights

Ek olarak, gerçek zamanlı raporu kullanarak herhangi bir zamanda web sitesi ziyaretçilerini çeken coğrafi konumu, en iyi sayfaları ve en çok yönlendirme trafiği kaynaklarını da görüntüleyebilirsiniz.

Bu raporları kullanarak, web sitenizin ziyaretçilerini kolayca takip edebilir ve işinizi büyütmek için stratejiler oluşturabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!