En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

+12

Yılların Dijital Deneyimi

635

Yayınlanan İçerik

Web Siteniz İçin Logo Nasıl Yapılır (Yeni Başlayanlar İçin Basit Kılavuz)

Bu başlangıç ​​kılavuzunda, web siteniz için nasıl logo oluşturacağınızı göstereceğiz .Web siteniz için bir logo yapmak ister misiniz? Belki de profesyonel bir tasarımcıya maliyetinden dolayı yaptırmayı göze alamazsınız, ancak grafik tasarım becerilerinize güveniyorsanız mutlaka bu yazıyı okumalısınız.

Logonuz, markanızın kimliğinin önemli bir bileşenidir. Sadece kaliteli görünmesini değil, aynı zamanda markanızın kimliğini ve değerlerini de iletmesini istiyorsunuz.

Birkaç farklı çözümden geçeceğiz, böylece size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Web Siteniz İçin Neden Logo Oluşturmanız Gerekiyor?

Dünyanın dört bir yanındaki birçok kişi büyük markaları logolarından tanıyabilir. Yurtdışında McDonald’s’ın ikonik Altın Kemerleri’ni gördüğünüzde, onu anında tanır ve oradaki menüde ne olacağını bilirsiniz.

Markanın gücü budur ve bir logo bu itibarı yaratmada en önemli rolü oynamaktadır.

İster blog oluşturuyor, ister web sitesi yapıyor, ister çevrimiçi mağaza açıyor olun, benzersiz bir logoya sahip olmak markanızın yasal görünmesini sağlar. Güven, tanınırlık ve işletmenizi tanıtmanıza yardımcı olur.

Kullanıcılar genellikle bir çevrimiçi iş fikri üzerinde çalışmaya başlamak istediklerinde, işletme adlarını düşünerek ve doğrudan logo tasarlamaya başlarlar.

Ancak bunu yapmadan önce, marka adı fikrinizin başka biri tarafından önceden kaydedilmediğinden emin olmanız gerekir.

İşletme adı fikrinizin kullanılabilir olduğundan emin olduktan sonra, devam edip alan adınızı kaydettirdiğinizden emin olun, böylece kimse almaz (bize güvenin, bu düşündüğünüzden daha sık gerçekleşir).

Alan adınızı kaydettikten sonra logonuzu tasarlamaya hazırsınız. Yeni başlayanlar için bazı mükemmel ücretsiz logo yapımcısı araçlarımız var.

Web Siteniz İçin Özel Logo Oluşturma İpuçları

Web siteniz için özel bir logo oluşturmak, tasarımın biraz anlaşılmasını gerektirir. Bununla birlikte, yeni başlayan biri olarak, logonuzun parlak ve profesyonel görünmesini sağlamak için bu en iyi uygulamaları takip edebilirsiniz.

  • Logo tasarımınızı basit ve temiz tutun. Bu, logonuzun küçük bir boyutta bile iyi görünmesini sağlar. Facebook veya Twitter feed’inizdeki profil resimlerinin ne kadar küçük olduğunu düşünün.
  • Logonuz için şeffaf bir arka plan kullanın. Bu şekilde, yalnızca web sitenizin beyaz bir alanına değil, herhangi bir yere koyabilirsiniz.
  • Logonuz için alabileceğiniz en yüksek kalitede dosyayı alın. Büyük boyutta veya basılı olarak harika görünmesini istiyorsunuz. Sosyal medya, blog yayınları ve web sitesi sayfaları için kopyalayabilir ve daha küçük sürümler oluşturabilirsiniz.
  • Web sitenizin geri kalanıyla uyumlu hale gelmesine yardımcı olması için logonuzda marka ve web sitesi renklerinizi kullanın.

Farklı logo stillerini deneyebilir ve web sitenizin / markanızın en iyi neyin iltifat ettiğini görebilirsiniz.

İşletmeler tarafından yaygın olarak kullanılan farklı logo tasarımları vardır. Kendi logonuzu oluştururken bunlardan bazılarını denemek isteyebilirsiniz.

Wordmark Logosu

Coca Cola'nın ikonik logosu, wordmark logosunun klasik bir örneğidir

Bir kelime işareti logosu, ayırt edici bir salt metin logosudur. Özel yazı tipleri ve renklerle ayarlanmış benzersiz marka adınız mükemmel bir logo yapabilir.

Web siteniz için kendiniz özel bir logo yapıyorsanız, bu basit ve anlaşılır olduğu için harika bir seçenektir.

Apple logosu

Resimli Mark Logo

Resimli bir işaret genellikle bir kuruluşu temsil etmek için bir resim veya simge kullanan bir marka görüntüsüdür. Bu tür logoların ünlü örnekleri arasında Apple, Nike, Audi ve daha fazlası bulunur.

İkisinin Birleşimi

Dell logosu

Bu tür logolar en sık rastlanan logolardır. İkonik bir düzende sunulan kelimeleri veya harfleri birleştirirler. Bu tür logoların ünlü örnekleri Dell, Pizzahut, Doritos ve daha fazlasını içerir.

Logonuz için Doğru Stili Seçme

Kendi logonuzu yapıyorsanız, önce tasarım becerileriniz hakkında gerçekçi olmanız gerekir. Bir kelime işareti kullanmak çok basit görünebilir, ancak benzersiz olması gerekir, böylece gerekirse logonuzu bir ticari marka olarak kolayca kaydedebilirsiniz.

Ayrıca logonuz olarak kullanılacak bir simge de çizebilirsiniz. Bununla birlikte, marka imajınız için benzersiz bir fikir bulmak için güçlü tasarım becerilerine ihtiyacınız olacak.

Kendi markalarımız için hem kelime işaretlerinin hem de simgelerin bir kombinasyonunu kullanıyoruz. Örneğin, kardeş şirketimiz OptinMonster’ın logosunun bir kelime işaretine yerleştirilmiş bir maskotu var.

OptinMonster logosu

Web siteleriniz için (bir tasarımcı işe almadan) profesyonel görünümlü logolar oluşturmanın birkaç farklı yoluna bakalım.

1. sürekli temas kullanarak özel logo yapma

Constant Contact’ın Logo Maker’ı , logonuz için yüzlerce farklı seçenek bulmanızı sağlar. Tamamen ücretsiz. Kullanmak veya bitmiş logonuzu indirmek için ödeme yapmanız gerekmez.

Başlamak için ‘Ücretsiz Logonuzu Oluşturun’ düğmesini tıklamanız yeterlidir:

Constant Contact'ın logo üreticisi

Ardından, marka adınızı yazın. İsterseniz bir slogan da ekleyebilirsiniz.

Aralarından seçim yapabileceğiniz altı örnek logo göreceksiniz.

Constant Contact'ın logo üreticisi tarafından oluşturulan altı logo

Bu logolardan hiçbirini beğenmezseniz ne olur? Ek seçenekleri görmek için ‘Diğer (6)’ düğmesini tıklamanız yeterlidir. Bunu istediğiniz sıklıkta yapmaya devam edebilirsiniz.

Constant Contact tarafından oluşturulan dokuz ek logo

Beğendiğiniz bir logo bulduğunuzda tıklayın.

Daha sonra logo düzenleyicisini göreceksiniz. Buradaki harika bir özellik, ekranınızın sağ tarafında logonuzun varyasyonlarını kontrol edebilmenizdir.

Constant Contact logo düzenleyici

Bu varyasyonlardan birini tercih ederseniz, editöre yüklemek için üzerine tıklayın.

Harf aralığını, yazı tipi boyutunu ve satır yüksekliğini değiştirmek için düzenleyicinin ‘Ad’ bölümünü kullanabilirsiniz. Logonuzda iki veya daha fazla kelime varsa, ‘Çok Satır’ seçim düğmesini kullanarak farklı satırlara bölebilirsiniz.

İşte yine daha küçük yazı tipi boyutu ve artan harf aralığı ile logomuz.

Yazıdaki bazı değişikliklerle Sürekli İletişim ile oluşturulan logo

Logonuzun diğer yönlerini düzenlemek için sağ taraftaki sekmeleri tıklayın. Örneğin, logonun sembolünün boyutunu ve konumunu ayarlamak için ‘Sembol’e tıklayın.

Logonun sembolünün konumunu değiştirme

Logonun düzeninin, ‘Slogan’ sekmesi altına eklediğimiz bir sloganla iyi görüneceğini düşündük.

Düzenleyiciyi kullanarak logonuzun renklerini de ayarlayabilirsiniz. Logo yapımcısı sizin için otomatik olarak bir renk paleti oluşturur ve seçim yapabileceğiniz farklı renk varyasyonları gösterilir.

Daha fazlasını isterseniz, farklı renk şemaları kümesi seçmek için ‘Renk temalarını keşfet’i tıklayın.

Constant Contact LogoMaker'da farklı renkler seçme

Logonuzdan memnun olduğunuzda, ekranın üst kısmındaki ‘Önizleme’ düğmesini tıklayın. Logonuzun web sitenizde, sosyal medyada ve hatta kartvizitler, tişörtler, kupalar ve daha fazlasında nasıl görünebileceğini göreceksiniz.

Logoyu önizleme

Önizlemeyi kapatmak için üst çubuktaki X işaretini tıklamanız yeterlidir. Ekranınızın sağ üst köşesindeki ‘İndir’ düğmesini kullanarak logonuzu indirebilirsiniz. Tamamen ücretsiz.

Logonuzla birlikte PNG ve SVG olmak üzere iki farklı biçimde bir .zip dosyası alırsınız. Kaliteyi kaybetmeden bir SVG’yi istediğiniz kadar büyütebilirsiniz. WordPress’e nasıl SVG dosyası ekleyeceğimize dair talimatlarımız var.

2. Terzi Markalarını Kullanarak Siteniz İçin Logo Oluşturmak

Terzi Markaların Logo Maker kolay ve anlaşılır. Kullanımı ücretsizdir, ancak bitmiş logonuzu indirmek için ödeme yapmanız gerektiğini unutmayın. Ödeyebileceğiniz minimum tutar 9,99 ABD dolarıdır.

Başlamak için Terzi Markaları logo üreticisine gidin ve şirketinizin adını yazın. Ardından, ‘Tasarım!’ buton.

Terzi Markalarının logo yapımcısı

Sektörünüzü girmeniz ve (isteğe bağlı olarak) şirketinizin kısa bir açıklamasını girmeniz istenir. Burada ‘İnsan Kaynakları’ ile gittik.

Terzi Markalarının logo üreticisine sektörünüze giriş

Ardından, istediğiniz logo türünü seçebilirsiniz. Yalnızca bir seçenek seçebilirsiniz, ancak diğer olasılıkları denemek isterseniz logo üreticisini her zaman yeniden başlatabilirsiniz.

Logo türünüzü seçme

Burada ‘Simge Temelli’ seçeneğini belirlerseniz, bir sonraki ekranda bir simge seçmeniz istenir. Size gösterilen seçim sektörünüze bağlı olacaktır, ancak arama kutusunu kullanarak bunu değiştirebilirsiniz.

Beğendiğiniz bir simge bulduktan sonra, üzerine tıklayın ve ardından ‘İleri’ye tıklayın.

Logonuz için bir simge seçme

Ardından, bir dizi farklı yazı tipi örneğinden tercih ettiğiniz görüntüyü seçmeniz istenir. İsme dayalı veya ilk tabanlı bir logo oluşturmayı seçtiyseniz, bu ilk adım olacaktır.

Tercih ettiğiniz yazı tipi stillerini seçme

Her seferinde hangi yazı tipini tercih ederseniz tıklayın. Bu işlemi tamamladıktan sonra logonuz oluşturulurken kısa bir animasyon göreceksiniz.

Markaları Özelleştirmek logonuzu oluşturmak için birkaç saniye sürer

Ardından, logonuzu görebileceksiniz. Fiyatlandırma planlarına götürmek için ‘Sev’ düğmesini tıklayıp düzenlemeye başlamak için ‘Özelleştir’ seçeneğini tıklayabilir veya daha fazla logo seçeneği için sağ tarafta aşağı doğru ilerleyebilirsiniz.

Tailor Brands tarafından oluşturulan logolar

Logonuzu özelleştirmeyi seçerseniz, farklı stiller, yazı tipleri, düzenler ve daha fazlası arasından seçim yapabilirsiniz. Daha önce seçtiğiniz simgeyi farklı bir simgeyle de değiştirebilirsiniz.

Logomuzun düzenini değiştirmeye karar verdik, böylece resim metnin solundaydı:

Logonuzun düzenini değiştirme

Renk paletini de değiştirdik, böylece logo morumsu bir maviydi:

Logonuzun rengini değiştirme

Logonuzdan memnun olduğunuzda, ‘Son’ düğmesini tıklayabilirsiniz.

Daha sonra fiyatlandırma sayfasına yönlendirilir ve bir dizi farklı fiyatlandırma planı sunulur.

Bu planlar sadece logonuza değil, aynı zamanda grafik tasarım ve web sitesi oluşturma araçlarına da erişmenizi sağlar. Stok fotoğraf gibi şeylere erişmek istiyorsanız iyi bir seçenek olabilir.

Yalnızca logoyu istiyorsanız, ‘1 Ay’ sekmesini tıklayın ve ardından ‘Temel’ planını seçin. Logonuzun size ait olması için sadece bir ödeme yapmanız yeterlidir. Bundan hemen sonra planı iptal edebilirsiniz.

Terzi Markalarının fiyatlandırma planları

3. Looka Kullanarak Web Siteniz İçin Özel Logo Hazırlama

Looka , herhangi bir tasarım becerisi olmadan bir logo yapmanıza izin veren hızlı ve kolay bir çevrimiçi grafik tasarım aracıdır. Eskiden Logojoy olarak biliniyordu.

Terzi Markaları gibi, Looka’nın aracını kullanmak ücretsizdir, ancak logonuzu indirmek için ödeme yapmanız gerekir. Fiyatlar 20 $ ‘dan başlıyor.

Başlamak için Looka web sitesini ziyaret edin ve arama kutusuna şirketinizin adını girin.

Looka başlarken

Ardından, işletme türünüzü seçmeniz gerekir.

İş Tipi

Bir sonraki adıma geçmek için ‘Devam Et’ düğmesini tıklayın.

Bir hesap oluşturmanız veya Twitter, Facebook veya Google üzerinden oturum açmanız istenir.

Logo stillerini seçin

Ardından, sizin için otomatik olarak oluşturulmuş bir dizi logo görürsünüz.

Looka tarafından oluşturulan logolar

Logoların hiçbiri doğru değilse, denemek istediğiniz renkleri ve sembolleri seçmeyi deneyin.

Looka tarafından oluşturulan daha fazla logo

Bu seçenekleri kullanan yeni tasarımlar listenin altında görünecektir. Looka, doğrudan onlara atlamak için kullanabileceğiniz bir ‘Değişikliklerinizi görün’ düğmesi verecektir.

Logolardan birinden memnun kaldığınızda, imlecinizi üzerine getirin ve doğrudan logo düzenleyicisine gitmek için ‘Özelleştir’i tıklayın.

Logo düzenleyici

Sürükle ve bırak logo düzenleyicisini kullanarak yazı tipi boyutunu ayarlayabilir, saydam bir arka plan seçebilir, yazı tipi ailesini değiştirebilir, simgenizi ekleyebilir ya da değiştirebilirsiniz.

Tasarımı istediğiniz kadar düzenleyebilir ve ikinci bir görüş için iş arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Memnun kaldığınızda, logonuzu satın almak ve indirmek için sağ üst köşedeki ‘Satın Al’ düğmesine tıklayın.

Logonuzun şeffaf bir sürümünü istiyorsanız, Premium plan için 65 $ ödemeniz gerektiğini unutmayın.

4. Shopify’dan Hatchful Kullanarak Özel Logo Oluşturma

Shopify popüler bir e-ticaret platformudur. Ayrıca Hatchful adlı ücretsiz bir logo yapımcısı aracı sunuyorlar. Bu, herhangi bir tasarım becerisi olmadan web siteniz için kolayca güzel logolar oluşturmanıza olanak tanır.

İlk olarak, Shopify’ın Hatchful sayfasını ziyaret etmeniz ve ‘Başlayın’ düğmesini tıklamanız gerekir.

Hatchful Başlayın

Ardından, işletme türünüzü seçmeniz gerekir. Tam bir eşleşme bulamazsanız, mümkün olan en yakın eşleşmeyi kullanın.

İş alanı

Bundan sonra Hatchful, logonuz için görsel bir stil seçmenizi isteyecek. İşletme web sitenizin stiline, görünümüne ve sektörüne uygun bir stil seçmeniz gerekiyor.

Stil seçin

Ardından, işletme adınızı ve bir slogan girin (isteğe bağlı).

İşletme adınızı girin

Bundan sonra, logoyu nerede kullanmayı planladığınız seçmeniz istenecektir. Devam etmek için ‘Çevrimiçi mağaza veya web sitesi’ seçeneğini belirtin.

Kullanım seçenekleri

Son olarak, sihirbaz cevaplarınızı analiz edecek ve aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç logo örneği gösterecektir. Daha fazla düzenlemek için bu logolardan herhangi birini seçebilirsiniz.

Logo örnekleri

Bu, sol sütundaki düzenleme araçlarıyla logonuzun canlı bir önizlemesini göreceğiniz basit bir logo düzenleyici başlatacaktır. Metni düzenleyebilir, bir simge ekleyebilir, semboller ekleyebilir ve arka planı değiştirebilirsiniz.

Hatchful ile logonuzu düzenleme

Tasarımınızdan memnun olduğunuzda, logo dosyalarınızı indirmek için ‘İleri’ düğmesine tıklayabilirsiniz.

Ücretsiz bir hesap oluşturmanız istenir ve logo dosyalarınız e-posta adresinize gönderilir. Zip dosyası sadece logonuzu değil, bir favicon veya site simgesini ve sosyal medya profilleriniz için kapak resimlerini içerecektir.

5. Canva Kullanarak Web Siteniz İçin Logo Nasıl Yapılır

Canva popüler bir ücretsiz çevrimiçi grafik tasarım aracıdır. Web siteniz için resim oluşturmanıza olanak tanıyan kullanımı kolay araçlarla birlikte gelir.

Temel Canva hesabı ücretsizdir ve her türlü grafik için onlarca hazır şablona erişmenizi sağlar.

Canva’nın logonuzu oluşturma gücünden tam olarak yararlanmak için bir Pro hesabına kaydolmak isteyebilirsiniz. Bu, kendi yazı tiplerinizi yüklemenizi, marka renklerinizi ayarlamanızı ve daha fazlasını sağlar.

Hesabınızı oluşturduktan sonra, arama kutusuna ‘Logo’ yazın.

Logo şablonu arama

Canva artık sürükle ve bırak düzenleme arayüzlerini aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli logo şablonlarıyla yükleyecek. Başlamak için bir şablon seçmeniz yeterlidir.

Bir logo şablonu seçme ve Canva'da düzenleme

Bundan sonra, düzenlemek için şablondaki herhangi bir öğeyi işaret edebilir ve tıklayabilirsiniz. Öğeleri döndürebilir, yeniden boyutlandırabilir, kırpabilir ve silebilirsiniz.

Sol sütundan tasarımınıza daha fazla metin, simge, şekil, desen ve arka plan ekleyebilirsiniz. Yine de, logonuzu basit tutarsanız en iyi şekilde görüneceğini unutmayın.

Tasarımınıza eleman ekleme

Farklı şablonlar denemek ve tasarım araçlarıyla oynamak için biraz zaman geçirmenizi öneririz. Memnun olana kadar tasarımınız üzerinde çalışmaya devam edin.

İşiniz bittiğinde, görüntüyü bilgisayarınıza kaydetmek için ‘İndir’ düğmesine tıklayın.

Logoyu bilgisayarınıza indirin

Saydam bir görüntü indirmek için yüksek kaliteli PNG formatını seçin. Artık web sitenizdeki logoyu kullanabilirsiniz.

6. Birisi Web Sitesi Logo yapmak için Kiralama

Ele aldığımız çevrimiçi logo yapımcısı araçları, yeni başlayanlar için web siteleri için kolayca bir logo oluşturmaları için özel olarak üretilmiştir. Bu araçları kullanarak basit ve zarif bir logo oluşturabilirsiniz, ancak tasarım seçeneklerinde hala sınırlıdırlar.

Ödeyebileceğinizden en iyi seçenek, web siteniz için bir logo yapmak üzere uzman bir grafik tasarımcı kiralamaktır. Serbest tasarımcıları bulabileceğiniz birkaç yer var.

Bir logo tasarımcısı kiralamak için popüler çevrimiçi iş pazarlarından herhangi birini kullanabilirsiniz.

Bu web sitelerinde grafik tasarım hizmetleri sunan binlerce insan var. İş için doğru kişiyi nasıl seçersiniz?

Bu en iyi uygulamalara bağlı kalmak, işletmeniz için bir logo yapmak için mükemmel adayı bulmanıza yardımcı olabilir.

  • Tasarımcının profilindeki derecelendirmeleri, incelemeleri ve tamamlanan iş sayısını arayın. Bunlar, önceki müşterilere sunulan kaliteli hizmetlerin iyi göstergeleridir.
  • Tasarımcınıza özel tasarım gereksinimleriniz hakkında ayrıntılı bilgi verin.
  • Logo için kendi fiyatınızı belirleyin, ancak benzersiz ve yaratıcı bir tasarımın genel bir logodan daha pahalıya mal olacağını unutmayın.
  • Özgün kaynak dosyaları vektör dosyası biçiminde aldığınızdan emin olun. Bu, daha sonra logonuzu kartvizit, poster, tişört ve daha fazlası gibi başka yerlerde yeniden boyutlandırmanıza veya yeniden kullanmanıza olanak tanır.

Bu makalenin, web siteniz için nasıl logo oluşturacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. 

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!