Mükemmel WordPress Temasını Seçmek – Dikkat etmeniz gereken 9 şey

Çoğu yeni başlayanlar, WordPress siteleri için bir tema seçmeye gelince bunalmış hissediyorlar. Binlerce ücretsiz ve ücretli seçenek var. Her tema diğerinden daha iyi görünüyor. WordPress için en iyi temayı nasıl seçersiniz? Bu yazıda, göz önünde bulundurmanız gereken 9 şeyi paylaşacağız, böylece siteniz için en iyi WordPress temasını seçebilirsiniz.

WordPress siteniz için mükemmel temayı seçme

WordPress Temasını Seçerken Neden Dikkat Edilmeli?

WordPress her türlü web sitesini oluşturmak için kullanılır . Bu yüzden her tema farklı bir pazara hitap ediyor.

WordPress temanız, web sitenizin içeriğini tamamlamalıdır. Örneğin, politika veya sosyal konular hakkında bir blog başlatıyorsanız, okunabilirliği artıran bir tema istersiniz .

Birçok WordPress teması, tonlarca özelleştirme seçeneğiyle birlikte gelir. Düzgün kodlanmadıysa, bu seçenekler temaları değiştirmenizi veya diğer WordPress eklentilerini kullanmanızı zorlaştırabilir . Bu temaya kilitleneceksiniz veya geçiş yapmanıza yardımcı olacak bir geliştirici ödemek zorunda kalacaksınız.

Öte yandan, gerçekten harika görünen bazı WordPress temaları aslında web sitenizi inanılmaz derecede yavaşlatabilir. Kimse yavaş web sitelerini, özellikle de daha hızlı web sitelerini daha üst sıralarda yer almayı tercih eden Google’dan hoşlanmaz.

Temanız, WordPress sitenizin yüzüdür ve kullanıcıların ve arama motorlarının onu nasıl algıladıklarında önemli bir rol oynar.

Muhtemelen “Parlayanların hepsi altın değildir” demiş olduğunu duymuşsunuzdur .

Bunu söyledikten sonra, WordPress siteniz için en iyi temayı seçtiğinizden emin olmak için yapabileceğiniz adımlara bir göz atalım.

1. Sadelik için çalışıyoruz

Sadelik, tasarımdaki en iyi kuraldır

Birçok WordPress teması birçok renk, karmaşık düzen, gösterişli animasyonlar vb. İle birlikte gelir. Bazen bunlara ihtiyacınız olabilir, ancak çoğu durumda bunlara gerçekten ihtiyacınız yoktur.

Sadelik, nihai sofistikedir. 
~ Leonardo da Vinci

Hedefinizi desteklemenize yardımcı olacak bir tasarım düzenine sahip bir temayı arayın. İyi görünmesi gerekir ancak kullanılabilirlik ve basitlikten ödün vermeden.

Temanın sunum tarzının aşırı derecede karmaşık olmadığından emin olun. Web tasarımının amacı, kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olmak ve site sahiplerinin aynı zamanda hedeflerine ulaşmalarını sağlamaktır.

Bir tema harika görünüyorsa, ancak yeni iş veya abone edinmenize yardımcı olmuyorsa, bu iyi bir tema değildir. Ayrıca, kullanıcılarınızın web sitenizde gerçekten yollarını bulamadıkları durumlarda da iyi bir tema değildir.

2. Duyarlı Artık İsteğe Bağlı Değil

Duyarlı bir WordPress Teması Seçin

Duyarlı temalar , düzenlerini farklı ekran boyutlarında ve cihazlarda düzenler.

Mobil ve diğer elde taşınır cihazlardan önemli miktarda web trafiği üretilir. Web sitenizin konularına bağlı olarak, bu numara trafiğinizin% 50’sinden bile daha yüksek olabilir.

Google, mobil dostu web sitelerini mobil arama sonuçlarında en üstte gösterir. Sitenizin konuları ve demografileri ne olursa olsun, tüm web sitelerinin duyarlı ve tamamen mobil hazır olmaları gerekir.

Çoğu WordPress teması zaten varsayılan olarak yanıtlıdır. Ancak yine de mobil kullanımda olmayan sabit genişlikli düzenler satan satıcılar var. Web siteniz için seçtiğiniz temanın mobil uyumlu olduğundan emin olun.

Mobil Hazırlık için Bir Temayı Test Etme

Bir temanın duyarlı olup olmadığını test etmenin en kolay yolu, tarayıcı ekranınızı yeniden boyutlandırmaktır. Tarayıcı ekranınızı yeniden boyutlandırdığınızda, tema düzeninin kendisini ekran genişliğine göre ayarlayacağını fark edeceksiniz.

Daha kapsamlı testler için temanın demo sayfasının URL’sini kopyalayabilir ve Google’ın Mobil Dostu Test sayfasına yapıştırabilirsiniz .

Google Mobil Dostu Testine karşı duyarlı bir temayı test etme

Lütfen, bu testin bir temanın ne kadar iyi olduğuna bakılmaksızın bazı uyarılar göstereceğini unutmayın. Metin çok küçük, ekrandan daha geniş içerik, vb. Gibi kırmızı bayraklara dikkat edin.

3. Tarayıcı Uyumluluğu

Tarayıcı uyumluluğu testi

Kullanıcılarınız farklı tarayıcılar kullanacak. Temanız, kullandığınız tarayıcıda mükemmel görünebilir, ancak diğer tarayıcılarda bozuk bir şeyler olabilir.

Tarayıcı uyumluluğunun geldiği yer burasıdır. Çoğu WordPress tema geliştiricisi, gelişmiş tarayıcı uyumluluğu test araçlarını kullanarak temalarını titizlikle test eder.

Bunu web sitelerinde açıkça belirtebilirler. Ancak yapmazlarsa, temayı Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari, vb. Gibi farklı tarayıcılarda kontrol etmek için her zaman bazı temel testleri yapabilirsiniz.

Mobilde farklı tarayıcılarda da test yapmayı unutmayın.

4. Desteklenen Eklentiler

Desteklenen eklentiler

WordPress’in gerçek gücü WordPress eklentileri ile birlikte gelir. Bu eklentiler, WordPress sitenizle herhangi bir şey yapmanıza olanak sağlar.

Çok sayıda WordPress eklentisi varken, bazılarının her web sitesi için sahip olması gereken WordPress eklentileri vardır . Gibi Yerçekimi Formlar , Yoast SEO , W3 Toplam Önbellek vb

WordPress temanızın tüm popüler eklentileri desteklediğinden emin olun. Emin değilseniz tema geliştiricisine sorun.

5. Tercüme + Çok Dilde Hazır

Çok dilli ve çeviri hazır WordPress temaları

Çok sayıda WordPress sitesi Türkçe dilinde değildir. Türkçe dışında bir dilde web sitesi oluşturuyor olabilirsiniz . Belki gelecekte çok dilli bir WordPress sitesi oluşturmayı planlıyorsunuz .

WordPress temanızın çevirinin hazır olduğundan ve çok dilli WordPress eklentilerini desteklediğinden emin olun.

6. Sayfa Üreticileri

WordPress temaları için sayfa oluşturucuları sürükleyip bırakın

Sayfa oluşturucular, sürükle ve bırak kullanıcı arabirimini kullanarak sayfa düzenleri oluşturmanıza izin veren WordPress eklentileridir.

Birçok premium WordPress teması önceden kurulmuş sayfa yapımcıları ile birlikte gelir. Bu sayfa oluşturuculardan bazıları yalnızca tema geliştiricisi tarafından kullanılır.

Açılış sayfaları oluşturmak için böyle bir sayfa oluşturucuyu kullanmak, çok sayıda istenmeyen kod üretebilir. Eğer temayı değiştirirseniz, o sayfalar çok fazla temizlik gerektirecektir.

En çok kullanılan sayfa oluşturucu eklentilerinden biriyle birlikte gelen temaları seçmelisiniz . Diğer sayfalarla da kullanmak için bu sayfa oluşturucuları ayrıca satın alabilirsiniz.

7. Yardıma ihtiyacınız olduğunda destek seçenekleri

WordPress temanız için destek

Ücretsiz bir WordPress teması kullanmanın bir dezavantajı, hiçbir garantili desteğin olmamasıdır. Bazı geliştiriciler ücretsiz temaları için mükemmel destek sağlarken, birçok ücretsiz temada destek seçeneği yoktur.

WordPress temanızı karıştırırsanız, kendi başınıza çözmeniz gerekecektir. Ayrıca en küçük problemleri çözmek için üçüncü taraf bir geliştiriciye ödeme yapabilirsiniz.

İyi dokümantasyon ve destek seçeneğine sahip bir WordPress teması seçtiğinizden emin olun. Premium WordPress temalarının çoğu, 1 yıllık e-posta tabanlı destekle ayrıntılı belgeler sunar.

8. SEO Dostu

SEO dostu olması için temanızı kontrol edin

WordPress temanız, sitenizin SEO dostu olması için çok önemli bir rol oynar. İyi görünümlü bir tema hala kötü kodlanmış HTML oluşturabilir, bu sitenizin arama motorlarındaki performansını etkileyebilir.

Yeni başlayanlar için bir temanın kaynak kodunu kendi başlarına analiz etmek zor olabilir. Bu nedenle birçok premium WordPress tema geliştiricisi, sayfalarının SEO için optimize edildiğini size bildirecektir.

Ayrıca, sayfanın W3C Biçimlendirme Doğrulama servisi ile kontrol ederek uygun HTML5 üretip üretmediğini kontrol edebilirsiniz . Ancak, W3C aracının endişelenecek bir şey olmayan birçok uyarı üreteceğini lütfen unutmayın.

9. Derecelendirmeler ve İncelemeler

WordPress teması için derecelendirmeleri ve yorumları kontrol edin

Bir WordPress temasının kalitesinin bir başka sağlam göstergesi de kullanıcıları tarafından sağlanan derecelendirme ve incelemelerdir. Tema üçüncü taraf bir pazarda satılıyorsa, müşteri incelemeleri göreceksiniz.

Ücretsiz WordPress temaları için, indirme düğmesinin hemen altındaki derecelendirme bölümünü bulacaksınız. Kullanıcılar tarafından verilen yorumların ve yıldızların sayısını gösterir. Eğer 5 yıldıza tıklarsan, sana 5 yıldız temasını veren tüm yorumları gösterir.

Diğer kullanıcıların tema yorumlarını ve derecelendirmelerini okuyun

Neredeyse tüm WordPress temaları birkaç kötü inceleme alabilir. Ancak kötü değerlendirme sayısı olağandışı yüksekse, bunları dikkatlice okumalısınız.

WordPress’te Tema Kurma

Bir WordPress temasını kurmak gerçekten basittir. Öncelikle, temanın zip dosyasını bilgisayarınıza indirmeniz gerekir.

Bu oturumdan sonra WordPress yönetici alanınıza girin ve Görünüm »Temalar sayfasına gidin.

WordPress yönetici alanındaki temalar sayfası

Temalar sayfasının en üstünde, Yeni ekle bağlantısını tıklamanız gerekir.

Bu sizi yeni tema ekleme sayfasına götürür. Yüklemek için ücretsiz tema aramak için bu sayfayı kullanabilirsiniz. Ancak, temayı zaten indirdiğimiz için üst kısımdaki Tema yükle bağlantısını tıklamanız yeterlidir.

Bir tema yükle

Şimdi tema yükleme kutusunu göreceksiniz. Bilgisayarınıza daha önce indirdiğiniz tema zip dosyasını seçmek için dosya seç düğmesine tıklayın ve ardından Şimdi yükle düğmesine tıklayın.

Tema zip dosyasını yükle ve yükle

WordPress şimdi temayı bilgisayarınızdan web sitenize yükleyecek ve sizin için yükleyecektir. Tamamlandıktan sonra, temayı önizlemek veya etkinleştirmek için bağlantılar içeren bir başarı mesajı göreceksiniz.

Tema yükleme başarılı

Bir temayı hemen kullanmak istemiyorsanız, temayı etkinleştirmeden test etmek için canlı önizleme düğmesine tıklayabilirsiniz.

Lütfen bir temayı web sitenizde kullanmak için etkinleştirmeniz gerekeceğini unutmayın.

WordPress Temalarını Güvenle Nasıl Değiştiririm?

Yeni WordPress siteleri için, sadece mükemmel temayı seçip sitenize yükleyebilirsiniz. Ancak, kurulu bir WordPress siteniz varsa, sitenizin performansı ve SEO’da herhangi bir etki oluşmasını önlemek için temanızı uygun şekilde değiştirmeniz gerekir.

Öncelikle, temaları değiştirdiğinizde bir WordPress sitesine ne olduğunu anlamanız gerekir.

WordPress sitenizdeki bazı ayarlar kaybolacak ve otomatik olarak yeni temanız için geçerli olmayacaktır. Bu şeyleri anlamanız ve onları yeni temanıza nasıl geri koyabileceğiniz konusunda anlamanız gerekir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

destek

destek

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!