fbpx

Türkiye’nin En Güncel WordPress Bloğu

Duyarlı web sitesi nedir?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Duyarlı web sitesi, web sayfalarının her zaman aynı html kodu göstermesi css (stil şablonu) kodlarının sayfanın açıldığı ekran ölçülerine göre html kodlarını şekillendirmesidir. Kısaca web sayfasını açtığınız cihaza göre css kodlarının size gösterdiği web sitesidir. Duyarlı web sitesi kavramının ingilizce de karşılığı Responsive Web Design tir.

Örnek bir web sitesinin duyarlı olmayan ve duyarlanmış halinin görseli
Örnek bir web sitesinin duyarlı olmayan ve duyarlanmış halinin görseli

Bir internet sitesine Laptop’unuzdan girdiğiniz zaman ki görüntüsüyle cep telefonunuzdan girdiğinizin farklı olması durumu sizi şaşırtıyor olabilir. ilk aklınıza gelen 2 tane web siteleri var diye düşünürsünüz. Eskiden düşündüğünüz gibiydi. Örneğin bir web sitesi;
– Masaüstü web sayfası www.furkansaglam.com iken,
– mobil içinde mobil.furkansaglam.com veya www.furkansaglam.com/mobil/ gibiydi.

Bu sistemi kullanan web siteleri hala var. Bu şekilde çalışan web siteleri yazılım sistemlerinde geri kalmış durumdadır. Eski sistemde kullanılan web sitelerinin en büyük dezavantajı Google gibi arama motorlarının her gün yeni sıralama kriterlerine göre iki site kullanmaları olumsuz etkiliyor.

Örnek responsive design şablonu
Örnek responsive design şablonu

Örnekteki görsel de göründüğü gibi bir tane web siteniz var 3 taneymiş gibi görünüyor. Duyarlı web sitesinin yararını sizde ilk bakışta anlıyorsunuz.

İnternet kullanıcılarının çoğunluğu cep telefonu ve tablet kullanıyorlar. Bir web sitesini sadece masaüstü cihazlarda görünsün yeter mantıgıyla yaptırmak size yarar sağlamaz. Ama web sitesi için ayırdığınız bütçenizi arttırarak genel kullanıcılara erişmek isterseniz cep telefonlarına tabletlere ve masaüstü cihazlar için her birine özel web sitesi yaptırmak yerine duyarlı bir web sitesi yaptırmanız yeterlidir.

Biraz detaylı olarak düşündüğünüz zaman;
– web siteniz uzun ömürlü,
– daha fazla müşteri veya kullanıcıya erişiyor,
– Google ve Yandex gibi arama motorlarının sıralamalarında üstte yer alıyor.

Bu maddeler aklınıza ilk gelen faydalarıdır. Web sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız mutlaka duyarlı bir web sitesi (responsive) olmasına dikkat etmelisiniz.

Mevcut web sitenizin duyarlı bir web sitesi olmasını istiyorsanız. Şuan bir web siteniz var beğeniyorsunuz değişmeden mobil cihazlara uyumlu yani web sitenizin duyarlı bir site olmasını istiyorsanız veya yeni duyarlı bir web sitesi yaptırmak istiyorsanız iletişim sayfamdaki bilgilerle bana ulaşabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ücretsiz WordPress Eklenti Rehberi

Her blogger ve wordpress geliştiricilerin sahip olması gereken
Wordpress eklenti rehberine ücretsiz erişin!

* En son yazıları ve güncellemeleri takip etmek için abone olun!