Ara
Close this search box.

En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

12+

Yılların Dijital Deneyimi

638

Yayınlanan İçerik

WordPress’te Giriş Denemelerini Nasıl ve Neden Sınırlamalısınız?

WordPress’te oturum açma girişimlerini sınırlamak ister misiniz?

Bilgisayar korsanları, yönetici şifrenizi tahmin etmeye çalışmak için kaba kuvvet saldırısı kullanabilir. Giriş yapma denemelerinin sayısını sınırlarsanız, başarı şanslarını önemli ölçüde azaltırsınız.

Bu yazıda, WordPress sitenizde oturum açma girişimlerini nasıl ve neden sınırlamanız gerektiğini göstereceğiz.

WordPress’te Giriş Denemelerini Neden Sınırlamalısınız?

Kaba kuvvet saldırısı, WordPress web sitenize girmek için deneme yanılma yöntemini kullanan bir yöntemdir.

En yaygın kaba kuvvet saldırısı türü parola tahminidir. Bilgisayar korsanları, web sitenize erişebilmeleri için giriş bilgilerinizi tahmin etmeye devam etmek için otomatik yazılım kullanır.

Varsayılan olarak, WordPress, kullanıcıların istedikleri kadar şifre girmelerine izin verir. Bilgisayar korsanları, doğru oturum açmayı tahmin edene kadar farklı kombinasyonlar giren komut dosyaları kullanarak bundan yararlanmaya çalışabilir.

Sen olabilir kaba kuvvet saldırıları önlemek kullanıcı başına başarısız oturum açma denemelerinin sayısını sınırlayarak. Örneğin, 5 başarısız oturum açma girişiminden sonra bir kullanıcıyı geçici olarak kilitleyebilirsiniz.

Başarısız Oturum Açma Denemelerinden Sonra Bir Kullanıcıyı Geçici Olarak Kilitleme

Ne yazık ki, bazı kullanıcılar parolalarını birkaç kez yanlış yazdıktan sonra kendilerini kendi WordPress web sitelerine erişimin dışında bulurlar. 

Bununla birlikte, WordPress web sitenizdeki giriş denemelerini nasıl sınırlayacağınıza bir göz atalım.

WordPress’te Giriş Denemeleri Nasıl Sınırlanır?

Yapmanız gereken ilk şey, Limit Login Attempts Reloaded eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir. 

Ücretsiz sürüm, bu eğitim için ihtiyacınız olan tek şey. Aktivasyon üzerine, Ayarlar » Giriş Denemelerini Sınırla sayfasını ziyaret etmeli ve ardından üst kısımdaki Ayarlar sekmesine tıklamalısınız.

Varsayılan ayarlar çoğu web sitesinde çalışır, ancak siteniz için eklenti ayarlarını nasıl özelleştirebileceğiniz konusunda size yol göstereceğiz.

Giriş Denemelerini Sınırla Yeniden Yüklenen Ayarlar

GDPR yasalarıyla uyumlu olmak için, giriş sayfanızda bir mesaj göstermek üzere ‘GDPR uyumluluğu’ onay kutusunu tıklayabilirsiniz.

Ardından, birisi kilitlendiğinde bilgilendirilip bilgilendirilmemeyi seçeceksiniz. Dilerseniz bildirimin gönderildiği e-posta adresini değiştirebilirsiniz. Varsayılan olarak, kullanıcı kilitlendiğinde üçüncü kez bilgilendirileceksiniz.

Bundan sonra, kaç tane giriş denemesi yapılabileceğini ve bir kullanıcının tekrar denemeden önce ne kadar beklemesi gerektiğini tanımlayabileceğiniz Yerel Uygulama bölümüne gitmelisiniz.

Giriş Denemelerini Sınırla Yeniden Yüklenen Ayarlar

İlk olarak, kaç tane giriş denemesi yapılabileceğini tanımlamanız gerekir. Bundan sonra, bir kullanıcının bu başarısız deneme sayısını aşması durumunda kaç dakika beklemesi gerektiğini seçin. Varsayılan değer 20 dakikadır.

Kullanıcı belirli sayıda kilitlendikten sonra bekleme süresini de artırabilirsiniz. Örneğin, varsayılan ayarlar, kullanıcının 4 kez kilitlendikten sonra 24 saat boyunca oturum açmaya çalışmasına izin vermez.

Güvenlik nedeniyle ‘Güvenilir IP Kaynakları’ ayarını değiştirmemeniz önerilir.

Değişikliklerinizi kaydetmek için ekranın alt kısmındaki Ayarları Kaydet düğmesine tıklamayı unutmayın.

WordPress Web Sitenizi Nasıl Koruyacağınızla İlgili Profesyonel İpuçları

Giriş denemelerini sınırlamak, WordPress sitenizi güvende tutmanın sadece bir yoludur.

WordPress sitelerinizin ilk koruma katmanı parolalarınızdır. WordPress sitenizde her zaman güçlü şifreler kullanmalısınız.

WordPress giriş sayfanız hâlâ saldırıya uğruyorsa , ekleyebileceğiniz başka bir koruma katmanı, WordPress girişi için Google reCAPTCHA’dır. Bu, DDoS saldırılarını daha da azaltmaya yardımcı olacaktır.

Hiçbir web sitesi %100 güvenli değildir çünkü bilgisayar korsanları her zaman sistemde dolaşmanın yeni yollarını bulur. Bu nedenle, WordPress sitenizin her zaman tam yedeklerini tutmanız çok önemlidir. UpdraftPlus veya başka bir popüler WordPress yedekleme eklentisini kullanmanızı öneririz.

Web siteniz bir işletmeyse, kaba kuvvet saldırılarını ve çok daha fazlasını ele alan bir güvenlik duvarı eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Güvenliğimizi garanti eden Sucuri kullanıyoruz ve sitemize bir şey olursa, ekipleri ek ücret ödemeden düzeltmekten sorumludur.

Bu öğreticinin, WordPress’te oturum açma girişimlerini nasıl sınırlayacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. 

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of Furkan Sağlam

Furkan Sağlam

Mavis Agency'de Dijital Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Marka yönetimi, e-ticaret çözümleri ve dijital pazarlama stratejileri konularında uzmandır. Blog yazılarında, güncel dijital trendler ve etkili pazarlama taktikleri üzerine değerli bilgiler sunmaktadır. Dijital dünyada markaların başarısına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!