En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

+12

Yılların Dijital Deneyimi

635

Yayınlanan İçerik

.dev uzantılı alan adı nedir?

Merhabalar internet’te formlarda ve bloglarda dolanırken karşınıza .dev uzantılı bir alan adı geldiğinde hiç düşündünüz mü? .dev nedir diye, sıklıkla kullanılan alan adları (.com . net .org ) şeklindedir alışılmışın biraz dışında ama Teknoloji uzmanlarının alan adı. Olarak geçmektedir.

Yazılım veya geliştirici kısaltması olarak dev, teknoloji dünyasında en çok kullanılan terimlerden biridir. Ve bir .dev alan adı, gerekli yeteneklerin sizde olduğunu kesin bir dille ifade eder. İster ön uçta isterseniz arka uçta çalışın, basit ama etkili bir ad ile herkese işinizde ciddi olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Nokta dev alan adının anlamı nedir?

Nokta dev geliştirme anlamına gelen İngilizce “development” kelimesinin kısaltmasıdır ve yazılım uygulamalarının oluşturulması için kullanılır. İngiliz matematikçi Alan Turing, genellikle 1935 yılında geliştirdiği yazılım geliştirme teorisi ile bilinir, ancak ilk yazılım programları 1940’ların sonuna kadar ortaya çıkmamıştır. Bugün gördüğümüz programlama dilleri yerine kullanılan ikili kod, ana bilgisayarlara yerleştirilerek kullanılıyordu. 1960’lı yıllara gelindiğinde, Fortran, COBOL ve BASIC gibi programlama dilleri ortaya çıkmaya başladı.

.dev alan adları her geçengün popüler hale geliyor, çünkü .com vediğer uzantılı alan adlarında isimler artık boşta değil. Mecburen .dev gibi uzantılı alan adlarına yönelimler artıyor.

Bu sürekli genişleyen ağa Nesnelerin İnterneti (IoT) diyoruz. Yapay zeka da, bilim kurgudan, hayal edilebilecek neredeyse her endüstri tarafından benimsenen çok gerçek bir araç haline geldi. Tüm bunlar, bir sonraki harika fikrin gelişmesi için büyük bir talep yarattı ve ciddi, yetenekli geliştiricileri taklitçilerden ayırmaya yardımcı olacak .dev gibi bir alan adına ihtiyaç duyuldu.

Herkes sizin geliştirici olduğunuzu bilmesini istemez misiniz?

Çoğu geliştirici standart alan adları dışında olan .dev alan adı için varsayılan fiyatların üstünde ödeme yapıyor bunu biliyor muydunuz ?

Nokta dev alan adı genelikle bu sektörlerde kullanılır

Nokta dev alan adı uzun bir süre boyunca geliştiricilerin yeteneklerini sergileyecekleri alanlar oluşturmak için kullanıldı. Test ettikleri teknolojilerin tamamen ayrı bir online ortamda kalmalarını istiyorlardı ve .dev alan adı tam da bu işe yarıyordu. Ama günümüzde, .dev alan adları teknoloji işini yapan herkes için harika bir seçim. İşletmeler ve kişiler çeşitli alanlardaki uzmanlıklarını sergileyebilir:

  • Web geliştirme
  • Web tasarımı
  • Yazılım mühendisliği
  • Oyun geliştirme
  • Mobil uygulamalar
  • BT güvenliği

Nedeni ise Çünkü kısa ve güzel, her zaman daha iyidir.

Biri ne iş yaptığınızı öğrenmek isterse, .dev yalnızca üç harf ile işinizi anlatır. Markanıza eklediğiniz bu özelleştirilmiş alan adı ile ziyaretçileriniz sizi kolayca bulur, size de işinizi daha kolayca açıklarsınız. Alan adınız, müşteri adayları bir geliştirici aradığında arama sonuçlarında çıkacak ve siz de .dev alan adı ile adınıza teknolojiyi ve yetkinliği katacaksınız.

Unutmayın .dev yalnıza kod değildir.

.dev teknoloji dünyasının dışında yer alıyorsanız da sizin için ideal olabilir. Diyelim ki büyük projelerde görev alan bir inşaat geliştirme uzmanısınız. Ya da bir dernekte geliştirmeden sorumlusunuz ve operasyonları için gerekli fonların bulunmasını sağlıyorsunuz. Tıp ve davranış bilimleri alanında pek çok uzmanlık dalı var ve .dev alan adları klinikleri için online bir varlık oluşturmak isteyen herkes için ideal bir seçim olacaktır. Aslında, geliştirme üzerine çalışan herkes veya her kuruluş, markalarının ana bileşenini göstermek için .dev alan adını almalıdır.

Hatta Dev tüm dünyada en yaygın isim ve soyadlarından biridir, yani kişisel bir marka oluşturmak için de idealdir bir tercih olacaktır. Soy adınızda veya markanızda Dev geçiyorsa, Boston’dan Bangladeş’e kadar geniş bir coğrafyada yaygın kullanılan bir isim olan .dev alan adları tam size göre demektir.

Yani .dev teknoloji dışında ummadığınız alanlarda da çok kullanışlı olabilir. Alan adınızın sadece size ait olmasını istiyorsanız böyle yaratıcı fikirler çok işinize yarayacaktır. Bir sözcüğün çok fazla varyasyonu ve yaratıcı kullanımı olabileceğinden, ilham gelene kadar oturup düşünmek ve yaratıcılığınızı zorlamak önemlidir.

Bir Önceki yazım olan

WordPress Tema Sistem Gereksinimlerine Göre Sunucu Ayarları’

Okumak için Tıklayın.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

3 yanıt

  1. .dev alan adı ile ilgili genel olarak tereddütlerim var. Belli firmalardan alınıyor olması ve hala halkın com gibi uzantılara aşina olması..

    1. her geçen gün internet kullanıcıların bilinçlenmesiyle .com .dev veya farklı uzantılarda kullanımlar yaygınlaşacaktır. Markanıza veye projenize sizin için hangi uzantı uygunsa ondan başlamanızı öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!