Ara
Close this search box.

En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

12+

Yılların Dijital Deneyimi

638

Yayınlanan İçerik

Alan Adı ve Web Hosting Arasındaki Fark Nedir

Bir etki alanı adı ile web barındırma arasındaki farkın ne olduğunu açıklamak için sık sık okuyucularımız tarafından sorulur. Birçok yeni başlayan, bunların iki ayrı şey olduğunu bilmiyor. Bu başlangıç ​​kılavuzunda bir alan adı ile web barındırma arasındaki farkı açıklayacağız.

Etki alanı adı ve web barındırma arasındaki fark

Alan Adı Nedir?

Etki alanı adı, web sitenizi ziyaret etmek için kişilerin tarayıcının URL çubuğuna yazdığı adres.

Başka bir deyişle, web siteniz bir ev ise, etki alanı adınız onun adresi olacaktır.

Şimdi detaylı açıklamaya geçelim.

İnternet temel olarak birbirine kablolarla birbirine bağlı dev bir bilgisayar ağıdır. Onları kolayca tanımlamak için, her bilgisayara IP Adresi adı verilen bir dizi numara atanır.

Bu IP adresi, noktalarla ayrılmış sayıların bir birleşimidir. Genellikle, IP adresleri şöyle görünür:

66.249.66.1

Bilgisayarların bu sayıları tanımlamak ve hatırlamakta herhangi bir problemi yoktur. Bununla birlikte, insanların bu sayıları internet üzerinden web sitelerine bağlanmak için hatırlamaları ve kullanması imkansızdır.

Bu sorunu çözmek için alan adları icat edildi.

Bir etki alanı adı, web sitesi adreslerini hatırlamayı kolaylaştıran kelimelere sahip olabilir.

Şimdi internette bir web sitesini ziyaret etmek istiyorsanız, bir sayı dizisi yazmanıza gerek yoktur. Bunun yerine, hatırlanması kolay bir etki alanı adı yazabilirsiniz, örneğin, furkansaglam.com.

Web Hosting Nedir?

Web barındırma nedir?

Web hosting, web sitenizdeki tüm dosyaların yaşadığı yerdir. Web sitenizin gerçekte yaşadığı yer gibi.

Bunu düşünmenin iyi bir yolu, etki alanı adı evinizin adresiyse, web barındırma adresi işaret eden gerçek evdir. İnternetteki tüm web sitelerinde web barındırma gerekir.

Birisi etki alanı adınızı bir tarayıcıya girdiğinde, etki alanı adı web barındırma şirketinizin bilgisayarının IP adresine çevrilir. Bu bilgisayar web sitenizin dosyalarını içerir ve bu dosyaları kullanıcıların tarayıcılarına geri gönderir.

Web barındırma şirketleri web sitelerini saklama ve sunma konusunda uzmanlaşmıştır. Müşterilerine farklı türlerde hosting planları sunarlar. Web siteniz için doğru hostingi seçme konusunda daha fazla bilgi edinmek için WordPress Hosting hakkındaki makalemize bakın .

Alan Adları ve Web Hosting Nasıl İlgilidir?

Etki alanı adları ve web barındırma iki farklı hizmettir. Ancak, web sitelerini mümkün kılmak için birlikte çalışırlar.

Temel olarak bir alan adı sistemi sürekli güncellenen büyük bir adres defteri gibidir. Her alan adının arkasında, web sitesinin dosyalarını saklayan web barındırma hizmetinin bir adresi vardır.

Alan adları olmadan, insanların web sitenizi bulması mümkün olmayacaktır ve web barındırma olmadan bir web sitesi oluşturamazsınız.

Bir web sitesi oluşturmak için neye ihtiyacım var? Alan Adı veya Web Hosting?

Bir web sitesi oluşturmak için neye ihtiyacınız var?

Bir web sitesi oluşturmak için hem bir etki alanı adına hem de web barındırma hesabına ihtiyacınız olacaktır.

Yalnızca bir etki alanı adı satın almak, yalnızca belirli bir etki alanı adını belirli bir süre boyunca (genellikle 1 yıl) kullanma hakkını verir.

Web sitenizin dosyalarını saklamak için web barındırma gerekir. Barındırma işleminden sonra, etki alanı adı ayarlarınızı güncellemeniz ve web barındırma hizmeti sağlayıcınıza yönlendirmeniz gerekir.

Hem etki alanını hem de barındırma şirketini aynı şirketten de satın alabilirsiniz. Genellikle bir etki alanı adı 14,99 $ / yıl, web barındırma normalde 7,99 $ / ay.

İlk web sitenize başlıyorsanız, bu çok gibi görünebilir.

Neyse ki, resmi WordPress tarafından önerilen bir barındırma sağlayıcısı olan Bluehost , kullanıcılarımıza ücretsiz bir alan adı ve% 60’ın üzerinde indirim yapmayı kabul etti.

Hosting satın aldıktan ve alan adınızı kaydettikten sonra, web sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Adım adım talimatlar için, nasıl web sitesiyapılacağına ilişkin kılavuzumuza bakın .

Onları birlikte satın almak zorunda mıyım? Yoksa ayrı ayrı alabilir miyim?

Alan adı ve web hostingi iki farklı firmadan satın alabilirsiniz. Ancak, bu durumda, etki alanı adınızı DNS ayarlarını düzenleyerek web barındırma şirketinize yönlendirmeniz gerekir.

Öte yandan, etki alanı adınızı ve web barındırma hizmetini aynı şirketten satın alırsanız, etki alanı adı ayarlarını değiştirmeniz gerekmez.

Her iki hizmeti de aynı pano altında yönetmek ve yenilemek de çok daha kolaydır.

Etki alanı adlarını ayrı olarak satın almak istiyorsanız, bunu aşağıdaki gibi en iyi sağlayıcılardan yapabilirsiniz: Godaddy ve NameCheap .

Alan Adımı Farklı Bir Şirkete Taşıyabilir miyim?

Etki alanı adını taşıma

Evet yapabilirsin. Normal olarak, etki alanı adını kaydettiğinizde, kullanma ve istediğiniz yere aktarma hakkınız vardır.

Örneğin, alan adınızı Godaddy’den satın aldığınızı ve hostinginizi Bluehost’tansatın aldığınızı varsayalım . Artık alan adınızı Bluehost’a taşımak istiyorsunuz, böylece yönetimi ve yenilenmesi daha kolaydır.

Bunu kolayca yapabilirsiniz. Her iki şirket de etki alanı adınızı aktarmak için izleyebileceğiniz adım adım talimatlara sahiptir.

Not: Aktarımı başlatmak için kayıt veya yenileme işleminden sonra en az 45 gün beklemenizi öneririz. Etki alanı adlarını yöneten uluslararası kuruluş olan ICANN, bir transfer başlatıldığında bir yıl yenilenmesini gerektirir. Alan adınızı bu süreden önce transfer ederek o yılki yenileme ücretini kaybedebilirsiniz.

Web Alanımı Etki Alanını Değiştirmeden Başka Bir Web Hosting Şirketine Taşıyabilir miyim?

Evet, bunu da yapabilirsiniz. Etki alanı adına sahipsiniz ve ayarlarını herhangi bir web barındırma şirketine yönlendirmek için değiştirebilirsiniz.

Örneğin, alan adınızı ve hostinginizi Godaddy’den satın aldınız ve şimdi web barındırma alanınızı Bluehost’a taşımak istiyorsunuz . Sen olabilir başka bir ana bilgisayardan sitenize hareket sadece dosya ve veri aktarımı yoluyla. Bundan sonra etki alanı adı ayarlarınızı düzenlemeniz ve onları yeni web barındırma sağlayıcınıza yönlendirmeniz gerekir.de

Başka bir örnek, alan adınızı WordPress.com’dan satın aldınız ( WordPress.com ile WordPress.org arasındaki fark için kılavuzumuza bakın ). Daha sonra kendi kendine barındırılan WordPress.org web sitesine geçmek istiyorsunuz.

Öncelikle, bir WordPress barındırma hesabına kaydolmanız gerekir . Bundan sonra sitenizi WordPress.com’dan WordPress.org’a taşıyabilirsiniz . Son olarak, etki alanı adı ayarlarınızı yalnızca WordPress.com’da düzenleyecek ve yeni WordPress barındırma sağlayıcınıza yönlendireceksiniz.

Umarız bu makale bir alan adı ile web barındırma arasındaki farkı öğrenmenize yardımcı olmuştur.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!