fbpx

Türkiye’nin En Güncel WordPress Bloğu

WordPress.com vs WordPress.org – Hangisi Daha İyi?

WordPress.com ve WordPress.org’un aslında iki farklı platform olduğunu biliyor muydunuz? Genellikle yeni başlayanlar, yanlış platform seçmelerine yol açan ikisini karıştırır. Sık sık daha iyi bir platform olan kullanıcılarımız tarafından sorulur: WordPress.com vs WordPress.org . Buna cevap vermek için ücretsiz WordPress.com ile WordPress.org arasındaki en kapsamlı karşılaştırmayı yaptık (kendi kendine barındırılan sürüm).

Amacımız, WordPress.com ile WordPress.org arasındaki temel farkları vurgulamaktır; böylece ihtiyaçlarınız için doğru platformu seçebilirsiniz.

Kendini barındırılan WordPress.org vs ücretsiz WordPress.com

Doğru platformu seçmek, çevrimiçi başarınız için çok önemli olduğu için, WordPress.com ile WordPress.org arasındaki en eksiksiz karşılaştırmayı (metin karşılaştırması, tablo tabanlı karşılaştırma ve tam bir Infographic) yarattık.

Sadece bir blog başlatmak veya bir web sitesini DOĞRU şekilde yapmak istiyorsanız, bu makaleyi atlayıp kılavuzlarımıza buradan ulaşabilirsiniz:

Bunu söyledikten sonra, kendi kendine barındırılan WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farklara bir göz atalım .

WordPress.com vs WordPress.org (İnfografik)

Kendi Kendine Barındırılan WordPress.org vs Ücretsiz WordPress.com

Not: Bu Infographic ve makale, güçlü kendi kendine barındırılan WordPress.org’u ücretsiz WordPress.com barındırma hizmeti ile karşılaştırmaktadır. Ücretli servislerine yükseltme yaparak WordPress.com’daki ek özelliklerin kilidini açabilirsiniz. Bu özellikleri de vurguladık.

WordPress.com vs WordPress.org Karşılaştırma

WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkı anlamanın en iyi yolu, her bir platforma ayrı ayrı bakmaktır.

WordPress.org

WordPress.org aka “gerçek WordPress”, hakkında tüm harika şeyleri duyduğunuz popüler web sitesi platformudur.

Açık kaynak kodludur ve herkesin kullanması için% 100 ücretsizdir. İhtiyacınız olan tek şey bir etki alanı adı ve web hosting. Bu nedenle kendi kendine barındırılan WordPress olarak da adlandırılır.

Aşağıda, web sitenizi veya blogunuzu oluşturmak için kendi kendine barındırılan WordPress.org’u kullanmanın avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

WordPress.org Faydaları

WordPress.org ile web sitenizi tam olarak kontrol edebilirsiniz. İstediğiniz her şeyi yapmakta ve istediğiniz kadar özelleştirmekte özgürsünüz. Web sitenizi oluşturmak için WordPress.org’u seçmenin yararlarından bazıları ve neden tercih edilmesinin nedeni.

WordPress.org Eksileri

Kendi kendine barındırılan WordPress.org sitesini kullanmanın çok az eksileri vardır.

WordPress.org web sitesinin gerçek maliyeti, inşa etmeye çalıştığınız şeye göre değişir (basit blog, portföy web sitesi, e-ticaret mağazası, üyelik sitesi, vb.). Ücretsiz şablonları vs premium şablonlar, ücretsiz eklentileri vs premium eklentileri, vb gibi diğer faktörler de vardır.

Düşük bir bütçeyle, web sitenizi yılda 46 $ gibi düşük bir ücret karşılığında oluşturabilirsiniz. Tüm ayrıntılar için bir WordPress web sitesi oluşturmanın gerçekten ne kadara mal olduğuna dair kılavuzumuza bakın .

Kullanıcıların% 99’u için önerimiz her zaman WordPress.org’u kullanmaktır. Bir web sitesinin nasıl başlatılacağına ilişkin kılavuzumuza bakın .

WordPress.com

WordPress.com , WordPress’in kurucusu Matt Mullenweg tarafından oluşturulan bir barındırma hizmetidir. Aynı kurucu nedeniyle, sık sık kullanıcılar WordPress.com’u popüler WordPress.org yazılımı ile karıştırırlar.

WordPress.com barındırma hizmetinin 5 planı vardır:

WordPress.com’un avantajlarına ve dezavantajlarına bir göz atalım.

WordPress.com Faydaları

Ücretsiz WordPress.com platformu, hobi blogcuları ve aileleri için blog açanlar için iyi bir seçimdir. WordPress.com kullanmanın yararlarından bazıları şunlardır:

WordPress.com Eksileri

Ücretsiz WordPress.com’un WordPress.org’dan ayırt etmesinin birkaç sınırlaması vardır . İşte WordPress.com’u kullanmanın dezavantajları:

Gördüğünüz gibi, WordPress.com barındırma platformu ücretsiz, kişisel ve hatta premium bir plandayken oldukça sınırlıdır. Daha gelişmiş özelliklerden bazılarının kilidini açmak için, İş planında (yılda 299 dolar) veya VIP planında (ayda 5000 dolar) olmanız gerekir.

WordPress.com vs WordPress.org (SSS)

Bu popüler bir konu olduğundan ve yeni başlayanlar için furkansaglam.com un en büyük ücretsiz WordPress kaynak sitesi olduğundan, WordPress.com ve WordPress.org hakkında tonlarca soru alıyoruz.

Aşağıdaki en sık sorulan soruları cevaplamak için elimizden gelenin en iyisini yaptık:

WordPress.com vs WordPress.org – Hangisi Daha İyi?

Kişisel bir blogcuysanız ve web sitenizden para kazanmakla ilgilenmiyorsanız, ücretsiz WordPress.com ile gidin.

Sitenizden para kazanmak isteyen bir işletme veya blogcuysanız, kendi kendine barındırılan WordPress.org’u kullanmanızı öneririz. Web sitenizi istediğiniz şekilde büyütme özgürlüğünü ve esnekliğini sunar.

WordPress.com İş planı ile birkaç gelişmiş özellik elde etmenize rağmen (her web sitesi için yıllık 299 ABD Doları), bu paranın yılda 46 ABD Doları tutarında, kendi kendine barındırılan bir WordPress sitesinde çok daha ileriye gitmesini sağlayabilirsiniz.

Uzman görüşümüze göre, WordPress.org daha iyi bir platform oluşturuyor. İşte her profesyonel blogcunun, küçük işletme sahibinin ve hatta büyük markaların Disney’in kullandığı ürünleri sevdiği platform .

Bir WordPress.org Web sitesine nasıl başlarım?

Kendi kendine barındırılan bir WordPress web sitesini başlatmak için bir etki alanı adına ve WordPress barındırma sistemine ihtiyacınız vardır .

Etki alanı adı, web sitenizin internet üzerindeki google.com, furkansaglam.com vb. Adresleridir. Web barındırma web sitesi dosyalarınızın internette depolandığı yerdir.

Web sitenizi barındırmak için Bluehost kullanmanızı öneririz , çünkü onlar dünyanın en büyük web barındırma şirketlerinden biridir. Ayrıca resmi bir WordPress.org web sitesi sağlayıcı barındırma önerilir. Son fakat en az değil, kullanıcılarımıza barındırma konusunda% + 60 indirim ücretsiz bir alan sunuyorlar.

Adım adım talimatlar için, nasıl web sitesi yapılacağı konusundaki ücretsiz rehberimizi inceleyebilirsiniz .

Yardıma ihtiyacınız olursa, Furkan Sağlam ekibi web sitenizi ücretsiz olarak bile oluşturabilir. Ücretsiz WordPress blog kurulumumuzun nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinin .

WordPress.com’dan WordPress.org’a geçebilir miyim?

Genellikle, WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkı bilmeyen yeni kullanıcılar, ücretsiz WordPress.com hizmeti ile başlar. Platformun sınırlarını gördüklerinde, “Gerçek WordPress” e, yani WordPress.org’a geçmek istiyorlar.

Evet, kesinlikle WordPress.com’dan WordPress.org’a geçebilir ve tüm içeriğinizi oldukça kolay bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Blogunuzu WordPress.com’dan WordPress.org’a nasıl taşıyacağınızla ilgili adım adım kılavuz hazırladık , ya da ücretsiz blog kurulum hizmetimizdenyararlanabilirsiniz. Blogunuzu ücretsiz olarak aktaracağız.

WordPress.com – WordPress.org – Özet

WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkları düşünmenin en iyi yolu, bir ev kiralamak ve bir ev sahibi olmak benzetmesidir.

WordPress.com bir ev kiralamaya benzer. Yapabilecekleriniz ve yapamadıklarınız üzerinde sınırlı bir gücünüz ve kontrolünüz var.

WordPress.org bir ev sahibi olmak gibidir. Tam kontrole sahip olduğunuzda, kimse sizi kovamaz ve istediğiniz bir şeyi yapabilirsiniz.

Aşağıda, kendi barındırdığımız WordPress.org ve WordPress.com karşılaştırmamızda yukarıda tartıştığımız her şeyin özeti bulunmaktadır:

 WP.org (Platform)WP.com (Ücretsiz)WP.com (Premium)WP.com (İşletme)
Maliyet46 – 100 ABD Doları / yılÜcretsiz99 $ / yıl299 ABD Doları / yıl
Özel alanEvetYok hayırEvetEvet
Hosting DeposuSınırsız3 GB13 GBSınırsız
Para Kazanma ÖzgürlüğüEvetYok hayırEvet (devir / hisse ile)Evet (devir / hisse ile)
Marka ÖzgürlüğüEvetYok hayırYok hayırEvet
Tüm SEO ÖzellikleriEvetYok hayırYok hayırEvet
Güçlü AnalyticsEvetYok hayırYok hayırEvet
Tam Tema DesteğiEvetYok hayırSınırlıEvet
Tam Eklenti DesteğiEvetYok hayırYok hayırEvet
E-Ticaret MağazasıEvetYok hayırYok hayırYok hayır
Üyelik SitesiEvetYok hayırYok hayırYok hayır
BakımEvetYok hayırYok hayırYok hayır
Tam kontrolEvetYok hayırYok hayırYok hayır

Son düşünceler

Benzer alan adlarının yarattığı karışıklık: WordPress.com – WordPress.org yeni başlayanlar için oldukça talihsiz bir durum. Kararların arkasında çok fazla tarih var ve makalemizde WordPress.com ile WordPress.org’un birbiriyle nasıl bağlantılı olduğunu daha fazla okuyabilirsiniz .

Umudumuz, bu makaleyi WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farkları anlamada faydalı bulmuş olmanızdır.

Web siteniz için en iyi dileklerimizi sunarız ve doğru platformu seçmiş olmanızı dileriz: WordPress.org.

Furkan Sağlam tarafından

Furkan Sağlam, dijital pazarlama alanında firmalara Dijital Yönetici hizmeti sunuyorum. Özel olarak web sitelerine arayüz tasarımları arkaplan da yazılımsal ve SEO teknikleri kısaca dijital ihtiyaçlarında yardımcı oluyorum.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.