Ara
Close this search box.

En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

12+

Yılların Dijital Deneyimi

638

Yayınlanan İçerik

WordPress’te 301 Yönlendirmeleri Nasıl Yapılır (Adım Adım)

WordPress’te bir yönlendirme oluşturmaya mı çalışıyorsunuz? Yönlendirmenin ne olduğundan ve neden önemli olduğundan emin değil misiniz? Endişelenmeyin, sizi WordPress yönlendirmeleri için bu başlangıç ​​kılavuzunda ele aldık, yönlendirmenin ne olduğunu, WordPress’te nasıl yönlendirme oluşturulacağını, neden ihtiyacınız olduğunu ve yönlendirmeleri ne zaman kullanmanız gerektiğini ele alacağız.

Hazır? Başlayalım.

WordPress’teki Yönlendirme nedir?

Yönlendirme, web sitenizin okuyucunuzun tarayıcısına hızlı bir mesaj göndermesinin ve ziyaret etmek istedikleri sayfanın taşındığını söylemesinin bir yoludur, böylece tarayıcıları bunları otomatik olarak seçtiğiniz yeni sayfaya yönlendirebilir.

301 yönlendirmesi, 302 yönlendirmesi, 307 yönlendirmesi vb.Gibi çeşitli farklı yönlendirme türleri vardır.

Ancak bu makaleyi basit ve kullanışlı tutmak için, en önemli olanı yalnızca 301 yönlendirmelerini ele alacağız.

Kullanım durumunu anlayarak bunun neden önemli olduğuna bir göz atalım.

WordPress’te ne zaman 301 yönlendirmesine ihtiyacınız var?

301 yönlendirmelerini kullanmanın başlıca nedeni, sitenizin veya sitenizdeki bir sayfanın taşınması ve kullanıcıyı bunun yerine yeni bir sayfaya yönlendirmek istemenizdir.

Bu makale fikri, okuyucularımızdan biri, kullanıcıları eski bir gönderiden yeni bir gönderiye yönlendirmenin bir yolunu istediğinde bize geldi.

– Bir yayını veya sayfayı yeni içerik lehine silmeyi planlarken bir yönlendirme oluşturmanız gerekir.

– Yayınınızın veya sayfanızın kalıcı bağlantılarını değiştirmeyi planlarken bir yönlendirme oluşturmanız gerekir.

Neden? Yönlendirme oluşturmamak, kullanıcılarınızın 404 bulunamadı hatası görmesine neden olur. Hangi sadece kullanıcılar için kötü değil, aynı zamanda sitenizin SEO etkileyebilir ve arama motoru sıralamalarına zarar verebilir.

İşte o zaman 301 yönlendirmeleri çok önemli hale geliyor.

Arama motorlarına ve kullanıcı tarayıcısına, ulaşmaya çalıştıkları sayfanın kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığını söylemenizi sağlar.

Bu, tüm eski sayfanızın trafik ve backlink (SEO) güçlü yönlerinin yeni sayfaya aktarılmasını sağlar.

Şimdi yönlendirmelerin nedenini ve nedenini ele aldığımıza göre, mevcut farklı yöntemleri kullanarak WordPress’de 301 yönlendirmelerini nasıl oluşturabileceğinize bir göz atalım.

WordPress’te Yeniden Yönlendirme Oluşturma (Eklentileri Kullanarak)

301 yönlendirmeleri oluşturmak ve yönetmek için daha kolay bir yaklaşım, birçok WordPress yönlendirme eklentisinden birini kullanmaktır. Bu, tek bir kod satırı yazmadan yönlendirmeleri ayarlamanıza olanak tanır.

1. Yönlendirme

WordPress’e yeniden yönlendirme eklemenin ve yönetmenin en basit yolu, Yönlendirme eklentisini kullanmaktır. Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin. Etkinleştirildikten sonra, yönlendirmelerinizi ayarlamak için Araçlar » Yeniden Yönlendirme sayfasını ziyaret edin .

Yeniden Yönlendirme eklentisini kullanarak WordPress yönlendirmelerini ayarlama

Yeniden yönlendirme eklentisi yalnızca yönlendirmeleri ayarlamanıza izin vermez, aynı zamanda WordPress sitenizde 404 hatalarını bulmanıza yardımcı olur. Daha sonra bu URL’leri uygun bir hedefe yönlendirebilirsiniz.

2. Sayfa Bağlantıları

Bazen bir yayını / sayfayı saklamak isteyebilirsiniz, ancak başka bir gönderiye veya sayfaya yönlendirebilirsiniz. Sayfa Bağlantıları işte burada devreye girer. Bu basit eklenti, yayın düzenleme ekranınıza kullanıcılarınızı göndermek istediğiniz yeni konumun adresini girebileceğiniz bir meta kutu ekler.

Yazı düzenleyiciye yönlendirme bağlantısı ekleme

3. Basit 301 Yönlendirmeleri

Kullanımı kolay bir diğer eklenti de Simple 301 Redirects. Adından da anlaşılacağı gibi, 301 Yönlendirmeleri basitleştirir. Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin ve ardından URL’lerinizi eklemek için Ayarlar »301 Yönlendirmeler sayfasını ziyaret edin.

WordPress için Basit 301 Yönlendirmeler eklentisini kullanarak yönlendirme ekleme

Şimdi bir WordPress eklentisi kullanarak 301 yönlendirmeleri ayarlamak kolay olsa da, küçük bir performans gerilemesi var. Senin dayanarak WordPress barındırma sağlayıcısına, WordPress belki biraz daha yavaş bazı mikrosaniye tarafından yönlendirir.

Yönlendirmelerinizi daha hızlı yapmak istiyorsanız, kod yöntemini ve .htaccess dosyasını kullanarak bunu yapabilirsiniz.

.Htaccess kullanarak WordPress’te 301 Yönlendirmeleri Ayarlama

Web sunucusu yapılandırma dosyasını .htaccess kullanarak , WordPress kullanıcıları hızlı 301 yönlendirmeleri ayarlayabilir.

Lütfen .htaccess kodunuzdaki küçük bir hatanın WordPress sitenize erişilemeyeceğini ve Dahili Sunucu Hatası gösterilmeye başlayabileceğini unutmayın.

Bu nedenle, herhangi bir değişiklik yapmadan önce .htaccess dosyanızı yedeklemeniz önemlidir.

.Htaccess dosyanızı düzenlemek için, bir FTP istemcisi kullanarak web sitenize bağlanmanız gerekir . .Htaccess dosyası WordPress sitenizin kök dizininde bulunur.

.Htaccess dosyanızı orada göremiyorsanız, FTP istemcinizi gizli dosyaları göstermeye zorlamanız gerekir. ( WordPress sitenizde neden .htaccess dosyasını bulamadığınızı görün.)

.Htaccess dosyasını Not Defteri gibi herhangi bir düz metin düzenleyicisinde düzenleyebilirsiniz.

İşte eski bir postayı ziyaret eden bir kullanıcıyı yeni bir gönderiye göndermeye çalıştığımız basit bir yönlendirme.

RewriteEngine On
Redirect 301 /a-very-old-post/ http://yoursite.com/a-very-new-post/

Yukarıdaki kodu tercihen .htaccess dosyanızın sonuna ekleyebilirsiniz.

Bu kadar. Bu yeni başlayanlar için WordPress yönlendirmeleri oluşturma kılavuzunun, sitenize yönlendirmeler kurmanıza yardımcı olmasını umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğitimleri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

4 yanıt

 1. Merhaba, biz örneğin ticimax’te olan bir web sitemizi wordpress’e taşıyoruz. Ancak link inşası farklı olduğundan google’da bulunan yaklaşık 2000 linkimizi yönlendirmemiz gerekiyor. Makalenizden anladığıma göre bu işlem eklenti ile sunucuya ek yük yükleyecek. Peki biz manuel olarak .htaccess’a 2000 küsur yönlendirmeyi yapsak bir problem yaşar mıyız? Ayrıca bu yönlendirmeleri google’a bildirmelimiyiz?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba, öncelikle 301 yönlendirme eklentisi sunucuyu yormuyor. Yaptığınız 301 yönlendirmeleri sunucunun hızına göre ilgili sayfayı yönlendirme işlemi yapıyor. Kısaca örneğin furkansaglam.com/wordpress-kategori linkini 301 yönlendirme eklentisi ile furkansaglam.com/wordpress linkine yönlendirdiğimde sunucunun hızına göre yönlendirme işlemi 1 sn de yapıyorsa.

   .htaccess tan yaparsanız bu işlem süresi 0.5 sn gibi bir sürede olabilir. Ama .htaccess ta yapmanızın riski var.

   Bu risk WordPress ve eklenti güncellemesinde .htaccess dosyanızın silinmesidir. Ben eklentiyi kullanmanızı öneririm.

   Google bildirme ile ilgili olarak ta sitenizi Google Search Console eklemişsinizdir. Orada aldığınız bildirimlere göre işlem yapmanız daha sağlıklı olur.

   Sadece anasayfanızın ve ürün kategorilerinizin wordpress te temel seo işlemleri yapıldıktan sonra Manuel URL denetimlerini yapıp dizine eklenmesini istemelisiniz.

 2. Ayrıntılı açıklama iyi olmuş. Blogger içinde biraz bilgi olsa idi sevinirdim. Blogumda uygulamaya çalışacağım

  1. Yakın bir zamanda blogger ile içerikler paylaşmayı planlıyorum. 301 yönlendirmeleriyle ilgili mutlaka bir paylaşım yapacağım takipte kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!