Ara
Close this search box.

En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

12+

Yılların Dijital Deneyimi

638

Yayınlanan İçerik

Yeni bir Google Sıralama Faktörü: Sayfa Deneyimi

Birkaç hafta önce Google, web sitelerinin hızını ve kullanıcı deneyimini ölçmek için yeni bir metrik grubu olan Web Vitals’ı duyurdu. Geçen hafta Google, bu metriklerin, siteleri sundukları sayfa deneyimine göre değerlendirmenin ve sıralamanın yeni yolları olarak temel bir algoritma güncellemesine geçeceğini açıkladı. Bu güncellemenin tam olarak 2021’de bir süre gelmesi bekleniyor.

Şimdiden Google Web Master Tools ta uyarılar alıyorsunuzdur. Web sitelerinizi bu uyarılara göre geliştirmeye başlayın yoksa 2021 de sıralamalarda büyük kayıplar yaşayabilirsiniz.

UX önemlidir, şimdi

2010 yılında Google, sıralamaları belirlerken site hızını dikkate alacağını açıkladı. Google, 2018’de mobil arama sonuçlarında sayfa hızı sıralama faktörünü takip etti. Artık Google , sayfa deneyimi güncellemesini oluşturmak için çeşitli yeni veya güncellenmiş metriklere (diğer kullanıcı deneyimi faktörleriyle birlikte) bakan yeni bir güncelleme duyurdu.

Sayfa deneyimi mi diyorsun? İdeal bir dünyada, arama sonuçlarındaki bir bağlantıyı tıklarsınız ve ilgili sayfa anında görünür. Ama hepimiz bunun bir rüya olduğunu biliyoruz. Yıllar geçtikçe, sayfalar yalnızca boyut olarak arttı ve JavaScript’in popülaritesi, onları daha karmaşık ve yüklenmesi daha zor hale getirdi. Şimşek hızında internet bağlantıları ve güçlü cihazlarla bile, bir web sayfasını yüklemek sürüklenebilir. Kullanıcılar için, sayfaların yüklenmesini beklemek de stresli olabilir. Bazı web sitelerinin sunduğu eksik tıklamalar ve benzerlerine yol açan çıldırtıcı yerinde performanstan bahsetmiyoruz.

Yıllarca, web sitelerinin performansını optimize etmek çoğunlukla hız için optimize etmek anlamına geliyordu. Ancak yükleme süreleri denklemin sadece bir kısmıdır ve diğer kısmı tanımlamak ve ölçmek daha zordur. Bu, kullanıcının tüm bu optimizasyonları nasıl deneyimlediği ile ilgilidir. Site metriklere göre hızlı olabilir, ancak hızlı mı hissediyor? Bu nedenle, sayfa deneyimine sert bir şekilde bakmanın tam zamanı.

Google’a göre, “Harika sayfa deneyimleri, insanların daha fazlasını yapmalarını ve daha derinlemesine etkileşim kurmalarını sağlar; aksine, kötü bir sayfa deneyimi, bir kişinin bir sayfada değerli bilgileri bulamamasına engel olabilir. ”

Web Vitals’e girin

Mayıs 2020’nin başlarında Google, herkesin sitelerinin deneyimini iyileştirme fırsatlarını belirlemesine yardımcı olmak için kapsamlı bir şekilde araştırılmış bir dizi metrik olan Web Vitals’i duyurdu . Bu yeni metrikler içinde, her site sahibinin odaklanması gereken temel metriklerin alt dizisi vardır. Google’a göre, “Temel Web Yaşamsalları, kullanıcı deneyiminin önemli yönlerini ölçen bir dizi gerçek dünya, kullanıcı merkezli metriktir.”

Her Core Web Vital, sayfa deneyimi bulmacasının belirli bir parçasına bakar ve birlikte hem Google’ın hem de kendinizin bir sitenin algılanan deneyimini anlamasına yardımcı olur. Temel Web Canlıları, sayfa deneyimini ölçen tüm Google araçlarında bulunur.

Core Web Vitals zamanla gelişecek ve zaman içinde yenileri eklenebilecektir. 2020 için Google üç özel odak noktası belirledi:

  • Yükleniyor,
  • Etkileşim,
  • Görsel kararlılık.

Bu odak noktaları üç yeni metriğe karşılık gelir:

Yeni Core Web Vitals, sitenizin sayfa deneyimini geliştirmenize yardımcı olmayı amaçlamaktadır (Google resmi)

Gördüğünüz gibi, bu temel metrikler bir şeyin ne kadar hızlı yüklendiğine bakmaz. Ayrıca, öğelerin kullanıma hazır hale gelmesinin ne kadar sürdüğüne de bakarlar. Kümülatif Mizanpaj Kayması, grubun en ileri görüşlüsüdür. Bunun hızla bir ilgisi yok, ancak kötü bir kullanıcı deneyimini engelleyen her şey – yanlış bir düğmeye basmak gibi, çünkü bir reklam son anda yüklendi. Bu olduğunda nasıl hissettiğini düşün? Çok sinir bozucu, değil mi?

Yeni metrikleri mevcut sıralama faktörleriyle birleştirme

Web Vitals’ın lansmanı kendi başına dikkate değerdi, ancak Google bu hafta bir çentik aldı. Google, sayfa sıralamasına yardımcı olmak için bu yeni metrikleri kullanacak – mevcut deneyim sıralama faktörleriyle birlikte. Google’ın, siteleri yargılamak ve sıralamak için bilinmeyen sayıda faktör kullandığını unutmayın. Bazı faktörler çok ağırdır, ancak çoğu daha küçük bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte, bir web sitesinin hikayesini anlatıyorlar.

Yeni Web Yaşamsalları, sayfa deneyimi sıralama faktörlerini oluşturmak için mevcut birkaç faktöre katılır:

  • Mobil kullanım kolaylığı: Siteniz mobil cihazlar için optimize edildi mi?
  • HTTPS : Siteniz güvenli bir bağlantı kullanıyor mu?
  • Geçiş reklamı kullanımı: Siteniz kötü pop-up‘lardan uzak duruyor mu?
  • Güvenli tarama: Siteniz ziyaretçiler için zararsız mı?

Bunlara artık daha önce bahsedilen LCP, FID ve CLS gibi gerçek dünyadaki kullanıcı merkezli metrikler katılıyor. Bu faktörler bir araya geldiğinde , Google’ın belirttiği gibi, bir sitenin performansının bütünsel bir resmini bulmaya çalışmak için bir kullanıcının bir web sitesinde deneyimlediği her şeyi dikkate alır .

Temel Web Canlıları, sayfa deneyimi faktörlerini oluşturmak için mevcut sıralama faktörleriyle birleştirilir (resim Google)

Tabii ki, bu, Google’ın sitenizin ne kadar iyi olduğunu anlaması için başka bir yol ve bu güncellemenin önemini abartmak kolay olabilir. Harika bir kullanıcı deneyimi ancak berbat içeriğe sahip bir siteyi sıralamak hala imkansız olacaktır.

İçeriğinizin kalitesi hala iyi sıralamalarda üstün kalırken, kullanıcıların performansı ve algılanan deneyim de artık devreye giriyor. Bu metriklerle Google, sitenize her açıdan bakan çok sayıda fikir edinmenin bir yolunu buldu.

2021’de Google sayfa deneyimi güncellemesi

Google genellikle SEO’lar ve site sahipleriyle iletişim kurmaktan suçlanıyor. Geçmişte, bir Google çalışanından tek kelime etmeden birçok temel algoritma güncellemesinin gerçekleştiğini gördük. Ancak bugün Google her zamankinden daha açık görünüyor. Sayfa deneyimi güncellemesi durumunda, Google bizi iki kez uyarır: biri sayfa deneyimi sıralaması faktörlerinin açıklanmasıyla ve altı ay önce 2021’de güncellemeyi kullanıma sunma.

Google bu şekilde vaktinden önce anons yaparak site sahiplerine, SEO’lara ve geliştiricilere bu güncellemeye hazırlanmak için yeterli zaman tanır. Bu metriklerin nasıl çalıştığı ve bu bilgileri kullanarak sitenizi nasıl geliştirebileceğinizle ilgili birçok yeni araç vardır. Ele geçirilecek birçok yeni belge var. Ve şimdi başlayabilirsiniz. Gelecek yıl Google size güncellemenin altı ay içinde yayınlanacağını bildirecek.

En Çok Okunan Haberler için AMP gereksinimi kalmaz

Sayfa deneyimi güncellemesiyle ilgili başka bir ilginç haber bulabilirsiniz. Google, haber sayfalarınızı En Çok Okunan Haberler bölümünde almak için artık AMP’ye gerek duymayacak. Artık, iyi yapılandırılmış, Google Haberler onaylı herhangi bir site bu en üst noktayı hedefleyebilir. Sayfa deneyimi En Çok Okunan Haberler için bir sıralama faktörü haline gelecektir, bu nedenle siteniz daha iyi olur.

Google, her site sahibinin sayfa deneyimi değişikliklerine uyum sağlamasını sağlamak için her şeyi yapmıştır. Yeni veya güncellenmiş araçlar, ihtiyacınız olan bilgileri elde etmenize yardımcı olur. Ayrıca, bunların ne anlama geldiğini anlamanıza yardımcı olurlar.

Teste başlayın, geliştirmeye başlayın!

Geçmişte, sitenizi kullanıcı deneyimi ve hızı için optimize etmek biraz kör uçuşa benziyordu – bir siteyi hızlı ve neyin hızlı hissettirdiğini hiç bu kadar iyi anlayamadınız . Yıllar geçtikçe Google, iyi metriklere ihtiyaç olduğunu gördü ve kullanılabilir, güvenli ve hızlı sitelere ihtiyacı olan kullanıcıların çığlıklarını duydu. Google, bu metrikleri açıklayarak ve bunları sıralama faktörleri olarak açıklayarak – sayfa deneyimini ölçülebilir hale getirir ve siteleri tarafından değerlendirmek için yeterince yararlı görür.

Unutmayın, güncelleme 2021’de bir zamana kadar sunulmayacak, ancak araçlar var, böylece test etmeye ve geliştirmeye başlayabilirsiniz. İyi şanslar!

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!