En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

+12

Yılların Dijital Deneyimi

635

Yayınlanan İçerik

WordPress’te Metin Seçimi ve Kopyalama / Yapıştırma Nasıl Önlenir (Kolay)

Son zamanlarda okuyucularımızdan biri bize WordPress’te metin seçimini ve kopyalayıp yapıştırmayı nasıl önleyebileceklerini sordu?

İnsanların içeriklerini çalmasını engellemek isteyen birçok yayıncı bunu uygulamak isteyebilir. Bu, temelde insanların web sitenizden metin kopyalamasını biraz zorlaştırır.

Bu makalede, WordPress’te metin seçimini ve kopyalayıp yapıştırmayı nasıl kolayca engelleyeceğinizi göstereceğiz.

Neden Metin Seçimini Önleyin ve WordPress Sitenizde Kopyala / Yapıştır?

Birçok blogcu, içeriklerinin çalındığını ve izinsiz kullanıldığını fark ediyor.

Bu, otomatik içerik kazıma yoluyla olabilir . Birisi içeriğinizin bir kısmını veya tamamını manuel olarak kopyalarsa da olabilir.

Bunu daha zor hale getirmenin bir yolu, insanların metninizi kopyalayıp yapıştırmasını önlemektir. Bunu, web sitenizdeki metni seçmelerini zorlaştırarak yapabilirsiniz.

Unutmayın, teknoloji meraklısı kullanıcılar yine de kaynak kodunu görüntüleyebilir veya istedikleri her şeyi kopyalamak için İnceleme aracını kullanabilir. Bu teknikler, RSS kullanarak içeriği getirmek için otomatik blog oluşturma araçlarını kullanan kişileri de durdurmayacaktır .

Bunu akılda tutarak, WordPress’te metin seçimini ve kopyalamayı önlemenin birkaç yolunu inceleyelim.

Yöntem # 1: CSS Kullanarak Metin Seçimini Önleme

Bu yöntem daha basittir ve sadece WordPress temanıza bazı özel CSS kodu eklemeniz gerekir. Bunu daha önce yapmadıysanız, başlamadan önce sitenize özel CSS ekleme kılavuzumuza bir göz atın .

Öncelikle, tema özelleştiriciyi başlatmak için WordPress yönetici alanındaki Görünüm »Özelleştir sayfasını ziyaret etmeniz gerekir .

Özel CSS eklemek için tema özelleştiriciyi açma

Tema özelleştiricide, sol sütundan Özel CSS sekmesine tıklamanız gerekir.

Şimdi, WordPress temanıza özel CSS eklemek için bir kutu göreceksiniz. Aşağıdaki CSS kodunu kopyalayıp bu kutuya yapıştırmanız yeterlidir.

12345678* {-webkit-touch-callout: none; /* iOS Safari */-webkit-user-select: none; /* Safari */-khtml-user-select: none; /* Konqueror HTML */-moz-user-select: none; /* Old versions of Firefox */-ms-user-select: none; /* Internet Explorer/Edge */user-select: none; /* Non-prefixed version, currently supported by Chrome, Opera and Firefox */}

Kod kaynağı )

Kod eklendiğinde böyle görünecek.

Metin seçimini ve kopyalayıp / yapıştırmayı önlemek için CSS kodunu ekleme

Şimdi devam edin ve canlı özelleştiricide sayfanızdaki metnin bir kısmını seçmeyi deneyin. Seçemeyeceğinizi göreceksiniz.

Değişikliklerinizi herkesin kullanımına sunmak için ekranın üst kısmındaki ‘Yayınla’ düğmesine tıklamayı unutmayın.

Yöntem # 2: Bir Eklenti Kullanarak Metin Seçimini Önleme

Bu yöntem için, metin seçimini ve sağ tıklamayı devre dışı bırakan bir WordPress eklentisi kullanacağız. Bu, görüntülerin indirilmesini ve yeniden kullanılmasını da korur.

Öncelikle, WP Content Copy Protection eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir . Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına dair adım adım kılavuzumuza bakın .

Etkinleştirmenin ardından eklenti, kutudan çıkar çıkmaz çalışır. Kullanıcılar artık sitenizden metin kopyalayıp yapıştıramayacak. Ayrıca içeriğinizi sağ tıklayamaz veya yazdıramazlar.

Eklentinin ayarlarını değiştirmek istiyorsanız, bunu yapmak kolaydır. WordPress yöneticinizde Kopya Koruması sayfasına gitmeniz yeterlidir. Burada, belirli içerik türleri için korumayı etkinleştirmeyi veya devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz.

WP İçerik Kopyalama Koruması ve Sağ Tıklama Yok eklentisi ayarları

Herhangi bir değişiklik yaptıktan sonra Ayarları Kaydet düğmesini tıkladığınızdan emin olun.

Birisi içeriğinizi yazdırmaya çalıştığında görünecek mesajı da değiştirebilirsiniz. Mesaj, baskı önizlemede ve çıktının kendisinde bu şekilde görüntülenecektir.

Kullanıcıların korumalı bir sayfa / gönderi yazdırmaya çalıştıklarında görecekleri varsayılan mesaj

WordPress’te Metin Seçimini Önlemek İyi Bir Fikir mi?

Birçok yeni web sitesi sahibi, kişilerin sitelerindeki içeriği kopyalamasını / yapıştırmasını engellemek isterken, bu teknikler içerik hırsızlığını gerçekten engellemez.

Biraz teknoloji meraklısı herhangi bir kullanıcı, istedikleri herhangi bir içeriği kopyalamak için web sitesi kod kaynağınızı kolayca açabilir.

Ayrıca metninizi kopyalayan herkes içerik hırsızı olmayacaktır. Örneğin, bazı insanlar yayınınızı sosyal medyada paylaşmak için başlığı kopyalamak isteyebilir .

Bu nedenle, metin seçimini önlemek en iyi uygulama değildir . Bu yöntemi yalnızca siteniz için gerçekten gerekli olduğunu düşünüyorsanız kullanmanızı öneririz.

Çoğu durumda, içerik hırsızlığını önlemenin alternatif bir yolunu aramak daha iyidir. Bir site içeriğinizi izinsiz olarak yeniden yayınlıyorsa , web sitesini kimin barındırdığını öğrenebilir ve bir DMCA kaldırma bildirimi gönderebilirsiniz.

Umarız bu makale, WordPress’te metin seçimini ve kopyalayıp yapıştırmayı nasıl önleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olmuştur. Ayrıca , korumalı içeriğe sahip bir üyelik sitesinin nasıl oluşturulacağına ilişkin kılavuzumuzu ve yalnızca abonelere yönelik içerik için en iyi e-posta pazarlama hizmetlerini karşılaştırmamızı görmek isteyebilirsiniz .

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!