Ara
Close this search box.

En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

12+

Yılların Dijital Deneyimi

638

Yayınlanan İçerik

WordPress sitenizi Google Keşfet’e Nasıl Düşürebilirsiniz? (8 İpucu)

WordPress web sitenizin içeriklerinin Google Keşfet’te görünmesini istiyor musunuz?

Google Keşfet diğer adıyla Google Discover, kullanıcıların yeni içerikleri ortaya çıkarmaları için benzersiz bir yol sunar. Sitenizin Keşfet bölümünde görünmesini sağlamak organik trafiğinizi hızlandırabilir. Ancak, birçok web sitesi sahibi nasıl başlayacağından emin değil.

Bu makalede, WordPress sitenizi Google Discover’a nasıl alacağınızı göstereceğim.

Google Keşfet Nedir?

Google Keşfet, kullanıcıların mobil cihazlarında arama çubuğunun altında görünen kişiselleştirilmiş bir içerik akışıdır. Yeni ve trend içerikleri keşfetmenin tamamen yeni bir yolunu sunar.

Google Keşfet, bir arama sorgusu için sonuçları göstermek yerine, otomatik olarak bir mobil besleme oluşturmak için geçmiş web aramalarınızı, konum geçmişinizi ve ayarlarınızı ve farklı Google platformlarındaki etkinliğinizi kullanır.

Nasıl arama yaptığınızı ve neyi sevdiğinizi öğrenen akıllı bir sistemdir. Bu bilgileri kullanarak ilgi alanlarınıza, hobilerinize ve takip ettiğiniz konulara göre içerik görebilirsiniz.

WordPress sitenizi Google Keşfet'e Nasıl Düşürebilirsiniz?

WordPress web sitenizi Google Keşfet’te listelemek, organik trafiğinizi artırmanıza yardımcı olabilir. İnsanlar yeni içerikleri kolayca keşfedebilir ve siz de Google Keşfet ile yeni kitlelere ulaşabilirsiniz.

Ancak sitenizi Google Discover’a almadan önce içerik politikalarına uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Örneğin, içeriğiniz tehlikeli, aldatıcı, manipüle edilmiş, yanıltıcı veya nefret dolu olmamalıdır. Ayrıca, bir sayfadaki reklam ve tanıtım malzemeleri içeriğinizi aşmamalıdır.

Bununla birlikte, sitenizin Google Discover’da görünmesini nasıl sağlayabileceğinizi görelim. Sitenizi Keşfet’e almanın tek bir yolu olmadığından, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • WordPress Sitenizin Mobil Duyarlı Olduğundan Emin Olun
  • Kitlenizin İlgi Alanlarını Tespit Edin
  • Zamanında ve Popüler Konularda İçerik Üretin
  • İçeriğinize Yüksek Kaliteli Görüntüler Ekleyin
  • YouTube Videolarını WordPress Blogunuza Yerleştirin
  • WordPress’te Açık Grafik Başlığını Kullanın
  • WordPress’te Bilgi Grafiği Bilgilerini Ayarlayın

1. WordPress Sitenizin Mobil Duyarlı Olduğundan Emin Olun

Google Keşfet, yalnızca mobil cihazlara yönelik bir özet akışıdır, bu nedenle WordPress sitenizin mobil uyumlu olması zorunludur. Kullanıcının ekran boyutuna göre kendini otomatik olarak ayarlayan duyarlı bir WordPress teması kullanarak başlayabilirsiniz.

Bunun yanında sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesini de sağlamalısınız. Site hızı artık Google sıralama faktörünün bir parçası olduğundan, hızlı yüklenen bir web siteniz olmalıdır.

Örneğin, web sitenizin barındırma hizmetini değiştirebilir, bir içerik dağıtım ağı (CDN) kullanabilir, resimlerinizi optimize edebilir, bir önbellek eklentisi yükleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. WordPress hızını ve performansını artırmak için kılavuzumuza göz atabilirsiniz.

Son olarak, WordPress sitenizde Google AMP veya hızlandırılmış mobil sayfalar da kurabilirsiniz. AMP, web içeriğinizin mobil cihazlarda daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur ve blog yayınlarınızı ve sayfalarınızı Google Keşfet’e taşımanıza yardımcı olabilir.

2. Kitlenizin İlgi Alanlarını Ortaya Çıkarın

Google’ın Keşfet özet akışında içerik gösterme yollarından biri, kullanıcıların ilgi alanlarına dayalıdır. Kitlenizin ilgi alanlarını öğrenmek, yeni içerik konularını ele almanıza ve Google Discover’a girme şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Google Analytics ile demografi ve ilgi raporlarını etkinleştirebilir ve ziyaretçilerinizin neyle ilgilendiğini görebilirsiniz. Bu şekilde blog gönderileri yazabilir, videolar oluşturabilir, bir podcast başlatabilir ve kitlenizin beğendiği diğer içerik türlerini oluşturabilirsiniz.

3. Zamanında ve Popüler Konulara İçerik Üretin

İçeriğinizin kullanıcıların ilgi alanlarına dayalı olması gerekirken, Google, Keşfet bölümüne girmek için zamanında içerik üretmenizi önerir. Google Trends‘i kullanmalısınız.

Bu, sektörünüzde trend olan veya popüler konuları ele almanız gerektiği anlamına gelir. Örneğin, en son haberleri, takip ettiğiniz sporlarla ilgili en son güncellemeleri ve Google Keşfet’da trend olan konuları kapsayan diğer blog gönderilerini bulacaksınız.

Niş alanınızdaki yeni ve trend olan konuları ortaya çıkarmanın basit bir yolu Google Trendler’i kullanmaktır.

Google’ın ücretsiz bir aracıdır ve trend olup olmadıklarını öğrenmek için farklı arama sorguları girebilirsiniz. Zaman periyodunu, konumu, kategoriyi ve daha fazlasını ayarlayabilirsiniz.

Konunuzu google trendlere girin

Sadece bu değil, aşağı kaydırırsanız, anahtar kelimeniz için ilgili konuları ve sorguları görürsünüz.

Bunlar, şu anda trend olan ek konular ve arama terimleridir. Bunları web sitenizde ele almak, Google Keşfet’e girme şansınızı artıracaktır.

4. İçeriğinize Yüksek Kaliteli Görüntüler Ekleyin

İçeriğiniz için benzersiz yüksek kaliteli resimler kullanmalısınız. Google Keşfet’te resimler çok dikkat çekiyor ve ilgi çekici fotoğraflar kullanmak daha fazla tıklama almanıza yardımcı olabilir.

max-image-preview:large Google, en az 1200 piksel genişliğinde ve robots.txt etiketi tarafından etkinleştirilen büyük resimlerin kullanılmasını veya AMP kullanılmasını önerir.

5. YouTube Videolarını WordPress Blogunuza Yerleştirin

Google Discover, resimlerin yanı sıra, beslemede birden fazla YouTube videosu da gösterir.

YouTube videolarını WordPress bloglarınıza yerleştirerek, bunların Google Discover’da görünme şansını artırabilirsiniz.

Bununla birlikte, bir adım daha ileri gidebilir ve WordPress’te bir video XML site haritası oluşturabilirsiniz. Bir video site haritası, Google gibi arama motorlarının gömülü videolar içeren içeriği kolayca bulmasına ve dizine eklemesine yardımcı olur. Sonuç olarak, videolarınız arama sonuçlarında, öne çıkan snippet’lerde görünecek ve sonunda Google Discover tarafından alınacaktır.

All in One SEO (AIOSEO) kullanarak hızlı bir şekilde bir video site haritası oluşturabilir ve ayarlarını yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken video site haritası seçeneğini etkinleştirmek ve eklenti gerisini halledecektir.

Video site haritasını etkinleştir

6. EAT’nizi Geliştirin

EAT veya uzmanlık, otorite ve güvenilirlik, içeriğinizin kullanıcılar için ne kadar değerli olduğunu ve iyi sıralanması gerekip gerekmediğini belirlemek için Google tarafından kullanılan yönergelerdir. Benzer şekilde Google, Keşfet bölümünde hangi sitelerin gösterileceğine karar vermek için EAT’yi kullanır.

Keşfet yönergeleri, sitenizin EAT’sini sergilemenin bazı basit yollarını önerir. Örneğin, içeriğinize tam yayın tarihleri ​​sağlayabilir, imza ve yazar bilgileri ekleyebilirsiniz.

Ayrıca, iletişim bilgilerini, yayınınızın arkasındaki şirketi veya ağı dahil ederek şeffaflığı artırabilir ve ziyaretçilerle güven oluşturmak için diğer ayrıntıları sağlayabilirsiniz.

EAT’nizi artırmanın başka bir yolu da WordPress’e bir şema işaretlemesi eklemektir. Arama motorlarına daha fazla bilgi sağlamaya ve sitenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

All in One SEO (AIOSEO) ile WordPress’e bir şema işaretlemesi ekleyebilirsiniz. WordPress için en iyi SEO eklentisidir ve bir profesyonel tutmadan sitenizi arama motorları için optimize etmenize yardımcı olur.

Gönderi türleri için varsayılan şema işaretlemesini ayarlama

7. WordPress’te Açık Grafik Başlığı Kullanın

Sitenizin Google Discover’da görünmesini sağlamanın bir başka ilginç yolu da Açık Grafik başlığını kullanmaktır. Birçok kullanıcı, Google’ın ana H1 başlığı yerine Discover için Open Graph başlığını seçtiğini gözlemledi.

Open Graph meta verileri, farklı sosyal medya platformlarında paylaşıldığında web sitenizin nasıl görüntüleneceğini kontrol etmenize yardımcı olur. İçeriğinizin sosyal medya beslemelerinde daha çekici görünmesini sağlar, kullanıcıların içeriğin ne hakkında olduğunu görmelerini sağlar ve marka görünürlüğünü artırır.

All in One SEO (AIOSEO) kullanıyorsanız , blog yazılarınıza ve sayfalarınıza Açık Grafik başlığı eklemek son derece kolaydır.

WordPress içerik düzenleyicide , AIOSEO Ayarları meta kutusuna inebilirsiniz. Eklenti, ‘Sosyal’ sekmesi altında Facebook ve Twitter için bir başlık girme seçeneği sunar.

Başlığınızı eklemeniz yeterlidir ve Google’ın içeriğinizi Keşfet bölümünde göstermek için kullanma ihtimali vardır.

8. WordPress’te Bilgi Grafiği Bilgilerini Ayarlayın

Mobil cihazlarda Google’da bir marka veya anahtar kelime aradığınızda, yanında bir bildirim simgesi görürsünüz. Simgeye tıklamak konuyu takip etmenizi sağlar ve Keşfet akışında makaleleri görmeniz gerekir.

Takip düğmesini görüntüle

Ancak Google, yalnızca öne çıkan snippet’lerde görünen web siteleri için bildirim simgesini gösterir.

Arama sonuçlarında öne çıkma ve takip simgesi gösterme şansınızı artırmak için WordPress’e Bilgi Grafiği bilgisi ekleyebilirsiniz.

Hepsi Bir Arada SEO (AIOSEO) eklentisini kullanarak Bilgi Grafiği ayrıntılarını kolayca girebilirsiniz. Örneğin, işletme adınızı, telefon numaranızı girme, kişi mi yoksa kuruluş mu olduğunu belirtme, logo ekleme ve daha pek çok seçenek vardır.

Bilgi grafiği bilgilerini girin

Bununla birlikte, Google Discover hala büyük bir bilinmeyen. Bu ipuçlarının her birini deneyebilir ve web sitenizi Keşfet bölümüne alma şansınızı artırabilirsiniz.

Bu makalenin, WordPress sitenizi Google Discover’a nasıl taşıyacağınızı öğrenmenize yardımcı olduğunu umuyorum.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalıma abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of Furkan Sağlam

Furkan Sağlam

Mavis Agency'de Dijital Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Marka yönetimi, e-ticaret çözümleri ve dijital pazarlama stratejileri konularında uzmandır. Blog yazılarında, güncel dijital trendler ve etkili pazarlama taktikleri üzerine değerli bilgiler sunmaktadır. Dijital dünyada markaların başarısına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!