En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

+12

Yılların Dijital Deneyimi

635

Yayınlanan İçerik

WordPress 6.4 Yenilikleri

Merhabalar yeni bir WordPress haberi WordPress 6.4’te gelen Yeniliklerini sizinle paylaşıyorum. En son WordPress 6.2 Yeniliklerini incelemiştik.

 

WordPress 6.4 betası yakın zamanda yayınlandı. Geliştirmeyi yakından takip ediyoruz ve test ediyoruz.

 

2023’ün üçüncü büyük sürümü olacak ve önemli yeni özellikler, hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleriyle birlikte sunulacak.

 

Bu yazıda size WordPress 6.4’te neler geleceğini ayrıntılar ve ekran görüntüleriyle göstereceğiz

İşte WordPress 6.4'de gelen değişikliklere hızlı bir genel bakış:

Yirmi Yirmi Dört Yeni Varsayılan Tema

Her yıl yeni bir varsayılan tema eklemek bir WordPress geleneğidir. Genellikle yılın son sürümüyle birlikte gelir.

 

WordPress 6.4, yeni varsayılan tema olarak Twenty Twenty-Four ile birlikte gönderilecektir.

 

Önceki varsayılan temanın (Yirmi Yirmi Üç) tasarım felsefesini sürdüren yeni tema, kutudan çıktığı haliyle minimalist bir düzene sahip olacak.

Ancak minimalist görünümünün sizi aldatmasına izin vermeyin. Bu güçlü bir tema özelliklerle dolu.

 

Site Düzenleyiciyle iyi çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve aralarından seçim yapabileceğiniz 6 stil çeşidiyle birlikte gelir.

Ayrıca site düzenleyiciyle veya yazı ve sayfa yazarken kullanılacak düzinelerce WordPress blok desenini de içerir.

 

Bu modeller, bölümlerin tamamını sayfalarınıza veya şablonlarınıza hızlı bir şekilde eklemenize yardımcı olan birkaç bölüm modeli içerir.

Ayrıca sitenizde çalışırken kullanabileceğiniz dört yazı tipiyle birlikte gelir. Bu bizi 6.4’te yayınlanması beklenen bir sonraki heyecan verici özellik olan Yazı Tipi Kitaplığı’na getiriyor.

Yazı Tipi Kitaplığıyla Web Sitenizdeki Yazı Tiplerini Yönetin

WordPress 6.4, yeni Yazı Tipi Kitaplığı özelliğini içerecektir. Bu, kullanıcıların WordPress temalarında ve web sitelerinde kullanılan yazı tiplerini yönetmelerine olanak tanır.

 

Kullanıcılar, Yazı Tipi Kitaplığını site düzenleyicisindeki Stiller paneli altında görüntüleyebilecektir. Ayrıca web sitelerine yazı tipi ekleyip kaldırabilecekler.

Paneldeki Yazı Tipleri simgesine tıklamak Yazı Tipi Kitaplığını açacaktır.

 

Buradan yazı tiplerini doğrudan bilgisayarınızdan yükleyebilirsiniz.

Google Fonts’u yerel olarak kullanmak ister misiniz  Yazı Tipi Kitaplığı, kullanıcıların WordPress web sitelerine Google Fonts’u indirip yüklemelerine olanak tanır.

 

Bu, yazı tipi dosyalarını indirmek için Google sunucularına yalnızca bir kez bağlanacaktır. Bundan sonra yazı tipleri kendi sunucularınızdan sunulacaktır.

Lightbox Açılır Penceresi ile Görüntüleri Büyütün

WordPress görsellerinizi bir Lightbox penceresinde açmak ister misiniz ?

 

WordPress 6.4, kullanıcıların yazılarındaki ve sayfalarındaki resimler için lightbox açılır pencerelerini etkinleştirmesine olanak tanıyacak.

Bir görsel ekledikten sonra, onu bir ışık kutusu açılır penceresinde açmak için blok ayarları altındaki Tıklatıldığında Genişlet seçeneğini değiştirebilirsiniz.

 

Bu basit görsel açılır penceresi, kullanıcılarınızın sayfadan ayrılmadan görselleri büyütmesine olanak tanır.

Hala çok basit ve gelişimin ilk aşamalarında. Örneğin, Galeri bloğu için bunu galerinin tamamı yerine her bir görüntü için ayarlamanız gerekir.

 

Bunlar, güzel ışık kutusu açılır pencereleri, animasyonlar, slayt gösterileri, galeri stilleri ve daha fazlasını içeren fotoğrafçılar ve portföy web siteleri için en iyi WordPress fotoğraf galerisi eklentileridir .

Geliştirilmiş Komut Paleti

WordPress 6.3, kullanıcıların CTRL+K klavye kısayolunu kullanarak komutları hızlı bir şekilde yazmasına olanak tanıyan yeni bir komut paleti aracıyla birlikte geldi.

 

WordPress 6.4, araçta çeşitli iyileştirmeler ve yeni klavye kısayollarıyla birlikte gelecek. İlk olarak, öğeleri biraz daha koyu hale getiren ince bir tasarım güncellemesi var.

İkinci olarak bloklarla çalışmaya yönelik yeni komutlar ve eylemler eklendi. Komut paletinden blokları çoğaltabilir, dönüştürebilir, silebilir veya ekleyebilirsiniz.

 

Örneğin, artık birden fazla blok seçebilir ve bunları komut paletini kullanarak dönüştürebilirsiniz.

Blok Düzenleyici Geliştirmeleri

Bu sürüm öncelikle mevcut site ve blok düzenleyici özelliklerinin iyileştirilmesine ve genişletilmesine odaklanmaktadır. Gutenberg projesinin daha çok işbirliğine odaklanacak 3. aşamasının temeli atıldı.

 

WordPress 6.4, birkaç Gutenberg (blok düzenleyicinin proje adı) sürümünü çekirdeğe birleştirecek . Her biri birçok yeni özellik ve geliştirme içeriyor.

 

Aşağıda Blok Düzenleyicideki en dikkat çekici geliştirmelerden bazıları yer almaktadır.

Blok Kancaları

WordPress 6.4, geliştiricilere Block Hooks işlevselliği getirecek. Bu, eklentilerin etkinleştirildiğinde otomatik olarak blok eklemesine olanak tanır.

 

Adını WordPress çekirdeğinde kullanılan kancalardan alan blok kancaları, eklenti geliştiricilerinin blok düzenleyiciyle etkileşime girmesine ve bloklara dokunmadan genişletmesine olanak tanır.

 

Örneğin, bir üyelik eklentisi artık gezinme menüsüne bir giriş düğmesi ekleyebiliyor.

 

Blok paneli size hangi blokların eklentiler tarafından eklendiğini gösterecek ve bunları açıp kapatabileceksiniz.

Grup Bloğu için Arka Plan Resimleri

Blokları gruplamak, gönderide veya tam site düzenleyicide bir düzenin farklı bölümlerini oluşturmanın en kolay yoludur.

 

Daha önce kullanıcılar tüm grup bloğu için yalnızca arka plan ve metin renklerini seçebiliyordu. WordPress 6.4 ayrıca bir arka plan resmi ayarlamanıza da olanak tanır.

Ebeveyn / Çocuk Blokları için Geliştirilmiş Araç Çubukları

Alt blokları olan bloklarla çalışırken, siz blokların arasında dolaşırken araç çubuğu da hareket etmeye ve değişmeye devam etti.

 

Bu, Gezinme, Liste ve Alıntı gibi bloklar için ideal bir kullanıcı deneyimi yaratmadı.

 

WordPress 6.4 artık alt araç çubuğunu otomatik olarak üst öğeye ekleyecek ve iç bloklarda dolaşırken tutarlı bir kullanıcı deneyimi yaratacak.

Anahat / Liste Görünümü Yenilendi

Liste görünümü, site/blok düzenleyicide sayfanızın veya gönderi düzeninizin hızlı bir özetini gösterir.


WordPress 6.4, bazı harika yeni özellikler ekleyerek liste görünümünü iyileştirecek.

 

İlk olarak, artık Grup bloklarını liste görünümünde yeniden adlandırabilirsiniz. Bu, her grup bloğunun ne yaptığını belirlemenize yardımcı olacak ve düzenlerinizi daha okunabilir hale getirecektir.

Geliştirilmiş Desen Yönetimi

Önceki WordPress sürümünde, Yeniden Kullanılabilir Bloklar Desenler ile birleştirildi ve site düzenleyicisine yeni bir desen yönetimi ekranı eklendi.

WordPress 6.4, site düzenleyicideki kalıp yönetiminde iyileştirmelerle birlikte gelecek.

Artık yeni bir desen oluştururken desen kategorileri ekleyebileceksiniz.

Bağlantı Önizlemede Yeni Sekmede Aç

Önceki WordPress sürümünde, bağlantı önizleme kontrolü (WordPress’te bir bağlantı eklediğinizde görünen açılır pencere), Gelişmiş geçişinin altındaki seçeneği ‘Yeni sekmede aç’ seçeneğine taşıdı.

Bu makalenin WordPress 6.4’teki yenilikleri ve hangi yeni özellikleri denemeniz gerektiğini keşfetmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Site editöründe yapılan tüm değişiklikler bizi özellikle heyecanlandırıyor.

 

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!