Ara
Close this search box.

En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

12+

Yılların Dijital Deneyimi

638

Yayınlanan İçerik

Mobil ilk dizine ekleme hakkında bilmeniz gereken 5 şey

Bildiğiniz gibi Google, konuştuğumuzda mobil cihazlardan önce dizin oluşturmayı kullanıma sunuyor. Eylül 2020’de, tüm web siteleri ilk mobil dizine taşınır. Ama bu sıralamanız için ne anlama geliyor? Endişelenmeli misin? Bir şey yapmalı mısın? Google, mobil ilk dizine ekleme konusunda oldukça vokaldir. Bu yayın bir hatırlatma işlevi görüyor, bu nedenle mobil önce dizine ekleme hakkında bilmeniz gereken beş şeyle konuşacağım.

Mobil cihazlardan önce dizine ekleme

Mart 2018’de Google, mobil ilk indeksleme ile başlayacaklarını açıkladı . Mart 2020’de Google , tüm web için mobil cihazlardan önce dizine ekleneceğini açıkladı. Bu Eylül 2020’de olacak. Peki bu ne anlama geliyor? Bu, bundan sonra Google’ın dizine yerleştirdiklerini sitenizin mobil sürümüne dayandıracağı, ilk önce sitenizin masaüstü sürümünü dizine ekleyeceği anlamına gelir.

Bu anahtar, giderek daha fazla arama bir mobil cihazdan geldiği ve bu kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunması nedeniyle yapılır. Google, mobil sonuçlara öncelik verme zamanının geldiğine karar verdi. Mobil ilk dizinin ayrı bir dizin olmadığını, Google’ın sonuçları sunduğu tek bir dizinin bulunduğunu belirtmek önemlidir.

1. Panik yapmayın!

Eylül ayından itibaren her sitenin mobil sürümü dizine eklenecek. Ancak bu, büyük bir şeyin olduğu anlamına gelmez. Aslında, sıralamanız için muhtemelen hiçbir şey yapmaz. Google sitenizin mobil sürümünü dizine eklerse, Google Arama Konsolunuzda bir bildirim alırsınız. Bu, Google’ın mobil sitenizdeki içeriğe göre hem masaüstünde hem de mobil cihazlarda nasıl sıralanacağınızı belirleyeceği anlamına gelir. Bu oldukça büyük görünüyor, ancak çoğu WordPress sitesi için minimum sonuçları olacaktır. Bunu düşünürseniz, çoğu WordPress sitesi duyarlı bir tasarıma sahiptir. Bu, hem mobil hem de masaüstünün aynı içeriği görüntülediği anlamına gelir. Bu durumda endişelenecek bir şeyin yok.

Mobil ve masaüstü için farklı web siteleriniz varsa ve mobil web siteniz çok daha az içeriğe sahipse endişelenecek bir şeyiniz vardır.  Masaüstü sitenizde sunduğunuz her şey mobil sitenizde bulunmalıdır – buna mobil eşlik denir . Bu ayrıca yapılandırılmış verilerinizi ve başlıklar, açıklamalar ve robotlar meta etiketleri gibi meta verileri de içerir .

Sitenizin hızını ve kullanıcı deneyimini de geliştirmek istiyorsanız, Google’ın yaklaşan sayfa deneyimi güncellemesine de bakmak iyi olabilir . Mobil kullanım kolaylığı, sayfa deneyimi algoritmasını bildiren sinyallerden biridir.

2. Mobil uyumluluk testi yapın

Google’ın mobil siteleri de endeksleyeceği için mobil ilk dizinde olması için bir mobil siteniz olması gerekmez. Ancak, siteniz mobil uyumlu değilse sıralamak daha zor olacaktır. Bu nedenle, henüz mobil cihazlara uygun bir siteniz olmayan herkes için yapılacak bir iş var.

Google’ın mobil sayfanızı nasıl gördüğünü kontrol edin

yani ne yapman gerekiyor? Check out Google’ın mobil cihazlara testi ve sitenizin dostu mobil olup olmadığını kontrol edin. Deneyimlerimize göre, bu minimum bir gerekliliktir. Siteniz bu testi geçemezse, mobil sürümünüz sıfır değildir. Mobil sitenizi nasıl geliştireceğinizi öğrenmek için Mobil SEO nihai kılavuzumuzu okuyun . Ayrıca, sitenizi mobil cihazlardan önce dizine eklemeye nasıl hazırlayacağınızla ilgili Google dokümanlarını da okuyun.

3. Mobil cihazlarda UX’i düşünün

Bir mobil web sitesinin kitlenize hitap edebilmesi için masaüstü sürümünden farklı bir tasarıma ihtiyacı vardır. Ekranınız küçük. Alan sınırlamaları nedeniyle mobil cihazlarda çok fazla içerik atmak mantıklı olsa da, bu iyi bir uygulama değildir.

Elbette, en iyi uygulamaları izleyerek mobil kullanıcı deneyimini geliştirebilirsiniz. Örneğin Google, hamburger veya akordeon menülerinin mükemmel şekilde kullanılabileceğini açıkladı. Bu tür menüler mantıklıdır; mobil bir kullanıcının web sitenize göz atmasına yardımcı olur. Mobil deneyimi daha iyi hale getirmek için içeriği bir sekmenin arkasına koymak da gayet iyi.

4. Mobil uyumlu yazın

Ekrandan okumak zordur. Ve bir mobil ekrandan okumak büyük bir ekrandan okumaktan daha zordur. Mobil bir kitleyi çekmek için mobil uyumlu bir kopyaya sahip olmanız gerekir. Bu kısa cümleler ve kompakt paragraflar anlamına gelir. Mobil sitenizdeki yazı tipinizin yeterince büyük ve net olduğundan emin olmanız ve yeterli boşluk kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

5. Bu mobil snippet’lere göz atın

Kitleniz esas olarak mobil mi? Mobil arama sonuçlarından sayfanıza mı geliyorlar? Yoksa organik trafiğinizin çoğu masaüstü SERP’lerden mi geliyor? Bunu Google Analytics’inizde kontrol ettiğinizden emin olun.

Arama trafiğiniz çoğunlukla mobil arama sonucu sayfalarından geliyorsa, Google önizlememizde mobil snippet’inizi optimize ettiğinizden emin olun.

Mobil snippet’lerinizi Yoast SEO Google önizlemesinde kontrol edin

Mobil ilk dizine ekleme ile ilgili sonuç

Google’ın mobil cihazlara yönelik ilk endeksi hakkında endişelenmeyin. Google, Eylül 2020’de tamamen yayınlanacaktır. Web sitenizin duyarlı bir tasarımı varsa, içeriğiniz hem masaüstü hem de mobil sürümlerde benzer olacaktır. Lütfen durumun böyle olup olmadığını kontrol edin. Öyleyse, önce mobil cihazlara yönelik endekslemenin sıralamanız için çok az sonucu olacaktır.

Web sitenizin mobil sürümünü değerlendirmek için biraz zaman ayırın. Tasarımınız yeterince iyi mi? Yoksa gelişebilir misiniz? Düğmeler dokunabilecek kadar büyük mü? İçeriğiniz ne olacak? Metninizi bir mobil kitle için daha okunabilir hale getirebilir misiniz? Web sitenizin başlangıç ​​mobil deneyimine sahip olduğundan emin olmak başlamanız gereken bir şeydir. Bu , kısa süre içinde sıralamanızda bir fark yaratacaktır.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!