WordPress Web Siteniz İçin Nasıl Ücretsiz Bir SSL Sertifikası Alabilirsiniz

Google’ın tüm SSL olmayan web sitelerini “Güvenli Değil” olarak gösterdiğini biliyor muydunuz. Bu, web sitenizde bir SSL sertifikası kullanmıyorsanız, müşterilerin güvenini kaybedeceğiniz anlamına gelir.

SSL sertifikası, web sitenizin verilerinin korunmasına yardımcı olduğundan, aslında çevrimiçi ödemeleri kabul etmeniz için bir gerekliliktir.

Normalde, ücretli SSL sertifikaları oldukça pahalıdır. Yeni bir blog başlatıyorsanız veya bir DIY iş web sitesi yapıyorsanız, muhtemelen maliyetleri düşük tutmak istersiniz.

Neyse ki, web sitenizin maliyetini düşürmek için ücretsiz bir SSL sertifikası almanın birçok yolu vardır. Bu makalede, size WordPress web siteniz için ücretsiz bir SSL sertifikasını nasıl kolayca alabileceğinizi ve nasıl ayarlayacağınızı göstereceğiz.

WordPress siteniz için ücretsiz bir SSL sertifikası alma

Ayrıca aşağıdaki konuları da ele alacağız:

 • SSL Sertifikası nedir?
 • WordPress Siteniz için neden bir SSL sertifikasına ihtiyacınız var?
 • SSL sertifikası bilgilerin güvenliğini sağlamak için nasıl çalışır?
 • SSL sertifikalarının maliyeti
 • Nasıl ücretsiz SSL sertifikası alabilirsiniz
 • WordPress’te ücretsiz bir SSL sertifikası nasıl kurulur

Hazır? Başlayalım.

SSL nedir

SSL, Güvenli Yuva Katmanı anlamına gelir. Bir kullanıcının tarayıcısı ve ziyaret ettikleri web sitesi arasında veri aktarımını güvence altına almak için kullanılan bir internet protokolüdür.

Her internet kullanıcısı web sitelerini ziyaret ettiğinde bilgi aktarır. Bu bilgiler genellikle ödeme bilgileri, kredi kartı bilgileri veya giriş bilgileri gibi hassas olabilir.

Normal HTTP protokolünü kullanmak, bu bilgilerin bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilebileceği anlamına gelir. SSL ya da HTTPS’nin girdiği yer burasıdır.

Web sitelerinin tanınmış bir sertifika veren yetkili makam tarafından verilen bir SSL sertifikasına ihtiyacı vardır. Bu sertifika, kullanıcının tarayıcı adres çubuğunda, bir asma kilit işaretiyle ve HTTP yerine HTTPS ile doğrulanır ve vurgulanır.

HTTP'lerle birlikte SSL güvenli asma kilit simgesini gösteren adres çubuğu

WordPress Web Sitem İçin SSL Sertifikasına İhtiyacım Var mı?

İnternet üzerindeki tüm web siteleri için SSL / HTTPS önerilir. Ancak, giriş bilgileri, ödeme bilgileri, kredi kartları ve daha fazlası gibi kullanıcı bilgilerini toplayan tüm web siteleri için kesinlikle gereklidir.

Bir e-ticaret mağazası , bir üyelik web sitesi kullanıyorsanız veya kullanıcıların oturum açmasını istiyorsanız, hemen bir SSL sertifikası almanız gerekir.

Çoğu çevrimiçi ödeme servisi , ödemeleri alabilmeniz için web sitenizin SSL / HTTP kullanmasını gerektirir.

Güvenlik dışında, SSL sertifikası, markanızın kullanıcılarınız arasında olumlu bir izlenimini de yaratır. Google ayrıca SSL kullanmanızı önerir ve araştırmalar, SSL’li web sitelerinin arama sonuçlarında biraz daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Son fakat en az değil, web siteniz bir SSL sertifikası kullanmıyorsa, Google Chrome kullanıcılarınıza web sitenizin güvenli olmadığını gösterir.

Google Chrome web tarayıcısında gösterilen etiket güvenli değil

Bu simge, marka imajınızı ve kullanıcının web sitenize olan güvenini etkiler.

SSL Sertifikası Nasıl Çalışır?

Şimdi SSL’nin ne olduğunu ve neden önemli olduğunu açıkladığımızda, bir SSL sertifikasının gerçekte nasıl çalıştığını merak ediyor olabilirsiniz.

SSL, bir kullanıcının tarayıcısı ile web sitesi arasındaki veri aktarımını şifreleyerek bilgileri korur.

Bir kullanıcı bir SSL / HTTPs web sitesini ziyaret ettiğinde, tarayıcıları önce web sitesinin SSL sertifikasının geçerli olup olmadığını doğrular.

Her şey kontrol edilirse, tarayıcı verileri şifrelemek için web sitesinin genel anahtarını kullanır. Bu veriler daha sonra ortak anahtar ve gizli bir özel anahtar kullanılarak şifresi çözülen amaçlanan sunucuya (web sitesine) geri gönderilir.

SSL Sertifikalarının Maliyeti Ne Kadardır?

SSL Sertifikalarının maliyeti bir sertifika yetkilisinden diğerine farklılık gösterir. Fiyatları 50-200 dolar / yıl arasında değişebilir. Bazı sağlayıcılar, SSL sertifikanızın maliyetini de etkileyebilecek sertifikalarıyla ek hizmetler sunar.

Bir SSL sertifikası alacaksanız, Domain.com’u kullanmanızı öneririz . Dünyadaki en büyük alan adı tescili hizmetlerinden biridir ve SSL sertifikalarında en iyi teklifi sunarlar.

Yılda 35.99 ABD dolarından başlayan basit SSL sertifika planları sunarlar ve TrustLogo site mührü ile birlikte 10.000 ABD doları tutarında güvenlik garantisi verilir. Bir SSL sertifikası satın aldıktan sonra, barındırma sağlayıcınızdan sizin için yüklemesini isteyebilirsiniz.

Ancak, bunu yapmadan önce, SSL sertifikasını ücretsiz olarak alıp alamayacağınızı kontrol etmelisiniz.

SSL Sertifikasını Nasıl Ücretsiz Alabilirim?

Birçok web sitesi sahibi ek maliyetler nedeniyle SSL kullanmak konusunda isteksizdir. Bu, birçok küçük web sitesini veri ve bilgi hırsızlığına karşı savunmasız bıraktı.

Let’s Encrypt adlı kar amacı gütmeyen bir proje , ücretsiz bir sertifika yetkilisi kurarak bunu düzeltmeye karar verdi.

Bu sertifika yetkilisinin amacı, web sitesi sahiplerinin ücretsiz bir SSL sertifikası almalarını kolaylaştırmaktır. İnternet giderek daha fazla web sitesi SSL kullanmaya başlarsa daha güvenli bir yer haline gelir.

Projenin önemi nedeniyle, Google, Facebook, Shopify , WordPress.com ve diğerleri gibi büyük şirketlerin desteğini hızla aldı .

Buradaki zorluk, yeni başlayanlar için ücretsiz SSL sertifikasını Let’s Encrypt tarafından kurmak oldukça zor çünkü kodlama bilgisi ve sunucu sistemleri bilgisi gerektiriyor.

Neyse ki, en iyi WordPress hosting firmalarının tümü şimdi tüm hosting planlarında ücretsiz SSL sertifikası veriyorlar (bazıları Let’s Encrypt kullanıyor).

Bu sağlayıcılardan birini seçmek, ücretsiz SSL sertifikasını kendi başınıza yüklemenin zorluğundan sizi kurtarır.

İşte hosting planları ile ücretsiz SSL sertifikası sunan en iyi WordPress hosting şirketleri.

 • Bluehost
 • SiteGround
 • HostGator
 • WPEngine
 • Dreamhost
 • InMotion Hosting
 • Greengeeks
 • iPage
 • Sıvı Web

Bu şirketlerden birini zaten kullanıyorsanız, ücretsiz SSL sertifikanızı barındırma panonuzdan açabilirsiniz. Hosting hesabınızın cPanel panosuna giriş yapın ve ‘Güvenlik’ bölümüne gidin.

CPanel'den ücretsiz SSL sertifikası etkinleştir

Bluehost kullanıcıları ücretsiz SSL seçeneğini Sitelerim »Siteyi Yönet sayfasını ziyaret ederek bulabilirler. Buradan güvenlik sekmesine geçebilir ve web siteniz için ücretsiz SSL sertifikası açabilirsiniz.

Bluehost ücretsiz SSL

Hosting şirketinize bağlı olarak, web barındırma kontrol paneliniz yukarıdaki ekran görüntüsünden farklı görünebilir. Ücretsiz SSL seçeneğini bulmakta sorun yaşıyorsanız, barındırma sağlayıcınızdan sizin için etkinleştirmesini isteyebilirsiniz.

Eğer web barındırma şirketiniz ücretsiz SSL sunmuyorsa, sitenizi değiştirmek ve sitelerinizi yukarıdaki şirketlerden birine taşımak için rehberimizi kolayca takip edebilirsiniz .

Ücretsiz SSL Sertifikası Yükleme ve WordPress Kurma

Ücretsiz SSL Sertifikanızı etkinleştirdikten sonra, tüm URL’lerde HTTP yerine HTTPS kullanmaya başlamak için WordPress kurmanız gerekir.

Bunu yapmanın en kolay yolu , web sitenize Gerçekten Basit SSL eklentisini yükleyip aktif hale getirmektir . Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağı ile ilgili adım adım kılavuzumuza bakın .

Etkinleştirildiğinde, eklenti SSL sertifikanızın etkin olup olmadığını kontrol eder. Bundan sonra, HTTP’den HTTPS’ye yönlendirmeyi açar ve SSL / HTTP’leri kullanmaya başlamak için web sitesi ayarlarınızı değiştirir.

WordPress'te SSL etkin

Web sitenizi tamamen güvenli hale getirmek için, web sitenizin URL’lerinin HTTPS protokolünü kullanarak yüklendiğinden emin olmanız gerekir. Gerçekten Basit SSL eklentisi, sayfa yüklendiğinde URL’leri düzelterek bunu otomatik olarak yapar.

Tek bir URL hala güvensiz HTTP protokolünü kullanarak yüklese bile, tarayıcılar web sitenizin tamamını tam güvenli sayılmaz.

Bağlantı tam güvenli değil

Bu URL’leri düzeltmek için, tarayıcınızın inceleme aracını kullanarak onları bulmak ve ardından doğru HTTP’lerin URL’lerini değiştirmeniz gerekecektir. Bununla ilgili daha fazla bilgi için, WordPress’te karma içerik hatasının nasıl düzeltileceğine ilişkin dersimize bakın .

Gerçekten Basit SSL Eklentisi, WordPress’te ücretsiz SSL sertifikası kurmayı çok kolaylaştırıyor. Bu yüzden tüm yeni başlayanlar için tavsiye ediyoruz.

Ancak, sayfa yüklendiğinde güvenli olmayan URL’ler yakalar ve bu da sayfanızın yükleme süresini biraz arttırır. Bu nedenle WordPress hızındanendişe duyan ileri düzey kullanıcıların ücretsiz SSL sertifikalarını ayarlamak için manuel yöntemi kullanması bu yüzdendir .

WordPress’i HTTP’den HTTPS’ye doğru şekilde değiştirmenize yardımcı olmak için adım adım yönergeler oluşturduk (bu, hem manuel yöntemi hem de eklenti yöntemini gösterir).

Umarız bu makale, WordPress siteniz için nasıl ücretsiz bir SSL sertifikası alacağınızı öğrenmenize yardımcı olmuştur.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!