Ara
Close this search box.

En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

12+

Yılların Dijital Deneyimi

638

Yayınlanan İçerik

WordPress 5.6 Yenilikleri (Özellikler ve Ekran Görüntüleri)

Merhabalar, 8 Aralık’ta WordPress 5.6 Yenilikleri yayınlandı ve WordPress 5.6 sürümü 2020’nin son büyük sürümüdür.

Bu yeni sürüm, birçok iyileştirme ve yeni özellik ile doludur. Ayrıca yepyeni bir varsayılan WordPress teması içerir.

Bu makalede, WordPress 5.6’daki yenilikleri ve web sitelerinizi güncelledikten sonra hangi özellikleri denemeniz gerektiğini paylaşacağız.

WordPress 5.6 büyük bir sürümdür ve yönetilen bir WordPress barındırma hizmetinde değilseniz, güncellemeyi manuel olarak başlatmanız gerekir.

Önemli : Güncellemeyi başlatmadan önce tam bir WordPress yedeği oluşturmayı unutmayın.

Bununla birlikte, işte WordPress 5.6’daki yeniliklerin tümü.

Yirmi Yirmi Bir – Yeni Varsayılan WordPress Teması

WordPress, geleneksel olarak her yıl, genellikle yılın adını taşıyan yeni bir varsayılan tema yayınlar. WordPress 5.6, yeni varsayılan WordPress teması olarak Twenty Twenty-One ile birlikte gelir.

Bu yeni tema, WordPress blok düzenleyici ve site düzenleme özellikleri için bir tuval sağlar . Basit, estetik açıdan hoş, fikirsiz ve ferahlatıcı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Yeni varsayılan WordPress teması Yirmi Yirmi Bir

Yirmi Yirmi Bir, pastel yeşil arka plan rengi ve metin için iki koyu gri tonu kullanır. Ayrıca , temayı özelleştirerek etkinleştirilebilen karanlık mod için renklerle birlikte gelir .

Yirmi Yirmi Bir karanlık mod

Birkaç pastel renk şeması arasından seçim yaparak veya kendi renklerinizi seçerek arka plan rengini de değiştirebilirsiniz. Tema, metin rengini de otomatik olarak ayarlayacaktır.

Arka plan renk düzeni seçin

İşte bu yerleşik renk kombinasyonlarının nasıl görüneceğinin bir önizlemesi.

 Twenty Twenty-One'da pastel renk şemaları

Tipografi için, tasarımcılar varsayılan sistem yazı tiplerini tercih ettiler. Bu, yüklenecek fazladan yazı tipi dosyası olmadığı ve kendi tipografisi ve yazı tiplerine sahip alt temalar oluşturmanın kolay olduğu anlamına gelir.

Temayı yeni bir WordPress web sitesiyle test ediyorsanız, yeni ana sayfa düzenini deneyebilirsiniz. Ana sayfa dahil olmak üzere temel web sitesi sayfaları oluşturmak için Görünüm »Özelleştir sayfasına gidin ve Yayınla düğmesine tıklayın.

Bu örnek ana sayfa, size blok düzenleyici ile neler yapabileceğiniz konusunda bir fikir verir. Sayfayı kolayca düzenleyebilir ve kendi içeriğinizle değiştirebilirsiniz.

Bu yılın başlarında, WordPress 5.5 , blok düzenleyici için kalıplar tanıttı. Twenty Twenty-One, yazılarınızda ve sayfalarınızda kullanabileceğiniz yeni blok kalıpları ekleyerek bu özelliği kullanır.

Yirmi Yirmi Bir desen

Genel olarak bu, özelleştirmesi kolay ve her tür web sitesini yapmak için kullanılabilen güzel bir WordPress temasıdır.

Blok Düzenleyici İyileştirmeleri

WordPress içerik editörü kullanıcıları, blog yayınları yazmaya sayfalar oluşturma ve düzenleri yapma zamanlarının çoğunu harcamak yerdir. WordPress 5.6, blok düzenleyiciye çeşitli iyileştirmeler getiriyor.

İşte WordPress 5.6’daki blok düzenleyicide yapılan en dikkat çekici değişikliklerden bazıları.

Kapak Bloğu için Video Konum Kontrolü

Daha önce kapak bloğu yalnızca görüntüler için konum kontrollerini gösteriyordu. WordPress 5.6 ile, kapak bloğu artık kullanıcıların kapak bloğu içindeki video konumunu ayarlamasına izin veriyor.

Video odak noktası seçici kontrollerine sahip kapak bloğu

Kategorilerde Düzenlenen Kalıplar

‘Yeni blok ekle’ sütununun altındaki desen panelinde artık bir kategori değiştirici bulunmaktadır. Bu, kullanıcıların ihtiyaç duydukları bir kalıbı bulmasını ve kullanmasını çok kolaylaştırır. Kullanıcılar ayrıca kendi temalarında bulunan kalıpları görebilir ve bunları varsayılan kalıplardan ayırt edebilirler.

WordPress 5.6'daki desen kategorileri

Blok Aramayı Geliştirmek için Anahtar Kelime Varyasyonları

Blok düzenleyici artık geliştiricilerin, kullanıcıların bir blok bulmasına yardımcı olabilecek anahtar kelime varyasyonlarını saklamasına izin veriyor. Bu, blok arama özelliğini geliştirir ve kullanıcıların blok kitaplıkları veya üçüncü taraf eklentiler tarafından eklenen blokları keşfetmesine olanak tanır.

Anahtar kelime varyasyonları, ortak blokları bulmayı kolaylaştırır

Bilgi Panelindeki Karakterler

Bilgi paneli artık içeriğinizde kullanılan sözcükler, paragraflar ve bloklarla birlikte karakterleri gösterecektir.

WordPress 5.6'daki bilgi paneli

Listeler Bloğu için Renk Desteği

Liste bloğu artık listeyi başka bir bloğa eklemeden metin ve arka plan renklerini seçme seçeneğine sahiptir.

Blok rengi ayarlarını listeleyin

Sosyal Simgeler Bloğu

Sosyal Simgeler bloğunun iki iyileştirmesi var. İlk olarak, sosyal simge düğmeleri için yeni bir gri stil var. İkinci olarak, kullanıcılar artık bloktaki tüm bağlantıları yeni bir pencerede açmayı seçebilirler.

WordPress 5.6'da Sosyal Simgeler bloğu

Bonus: sosyal paylaşım sayıları eklemek ister misiniz? WordPress’e sosyal paylaşım sayılarını nasıl ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır .

Düzenleyici Seçenekleri Artık Tercihler Olarak Aranıyor

Varsayılan blok düzenleyicinin, düzenleyiciyi kendi isteğinize göre ayarlayabileceğiniz bir ayarlar paneli vardır. WordPress 5.6’da, bu modal artık ‘Seçenekler’ yerine ‘Tercihler’ olarak adlandırılıyor.

Düzenleyici tercihleri ​​ayarı

Modal artık farklı öğeler için açıklamalarla daha yararlıdır. Bu, yeni başlayanların hangi öğeleri etkinleştirmek istediklerine karar vermelerini kolaylaştırır.

Düzenleyici tercihleri ​​menüsü

Başlıca WordPress Sürümleri için Otomatik Güncellemeler

Bu yılın başlarında, WordPress 5.5, kullanıcıların belirli eklentiler için otomatik güncellemeleri açmasını kolaylaştırdı. WordPress 5.6, büyük WordPress sürümleri için otomatik güncellemeleri açma seçeneği ekleyerek bunu genişletti.

WordPress yönetici alanındaki Pano »Güncellemeler sayfasına gidebilir ve ‘WordPress’in tüm yeni sürümleri için otomatik güncellemeleri etkinleştir’ bağlantısını tıklayabilirsiniz.

Başlıca WordPress sürümleri için otomatik güncellemeleri etkinleştirin

Bu özelliği etkinleştirmek isteyip istemediğinize karar vermeniz tamamen isteğe bağlıdır. Eğer bir kullanıyorsanız barındırma yönetilen WordPress onlar sizin için otomatik olarak WordPress güncelleyecek olarak, o zaman bu konuda endişe gerek yok.

PHP 8 desteği

WordPress 5.6'da PHP 8 desteği

WordPress, esas olarak PHP programlama dili ile yazılmıştır. Tıpkı WordPress gibi, PHP de performansı artırmak, özellikler eklemek ve hataları düzeltmek için yeni sürümler yayınlar.

PHP 8’i 26 Kasım’da WordPress 5.6 sürümüne yakın bir tarihte yayınlamaları bekleniyordu. Çekirdek ekip, PHP 8 ile ilgili bilinen uyumluluk sorunlarını yakalamak ve gidermek için çok planladı ve çalıştı.

Bu, en son PHP sürümüne yükseltme yapan kullanıcıların herhangi bir büyük sorunla karşılaşmamasını sağlayacaktır. Ancak, tema ve eklenti geliştiricilerinin uyumluluk için yine de kendi kodlarını test etmeleri gerekebilir.

REST API için Uygulama Şifreleri

REST API WordPress geliştiricileri WordPress yüklemesi kendisi dışında bir web sitesi ile iletişim kurmasına olanak sağlar.

Güvende tutmak için WordPress, yalnızca yasal kullanıcıların API’ye erişebilmesini sağlamak için çerezler ve nonce anahtarları kullandı. Geliştiriciler için bu yöntemlerle çalışmak çok verimli değildi.

WordPress 5.6, geliştiricilerin WordPress’te uygulama şifrelerini kullanmasına izin verecektir. Tıpkı popüler platformlar Facebook ve Google gibi, kullanıcılar artık uygulamaların web sitelerine erişmesine izin verebilir ve bunu Kullanıcılar »Profil sayfasından yönetebilirler . Kullanıcılar ayrıca bir uygulamanın erişimini istedikleri zaman iptal edebilir.

WordPress 5.6'daki uygulama şifreleri

Başlık Değişiklikleri Altında

WordPress 5.6, geliştiricilere yönelik tonlarca özellik ve iyileştirme ile geldi. Aşağıdakiler, başlık altında yapılan en önemli değişikliklerden bazılarıdır.

WordPress 5.6 , WordPress ile birlikte verilen çekirdek jQuery’yi yükseltmek için üç aşamalı planın ikinci aşamasına devam ediyor . JQuery’ye güvenen tema ve eklenti geliştiricileri, kodlarını herhangi bir sorun için zaten test ediyorlar, bu nedenle çok sayıda kullanıcıyı etkilemesi muhtemel değil. 

Yeni 5.6 sürümü, sunucuya tek bir istekte bir dizi REST API çağrısı yapmak için REST API Batch Framework’ü de içerir. ( Ayrıntılara bakın )

wp_after_insert_postWordPress 5.6’da yeni bir eylem de mevcuttur. Tema ve eklenti geliştiricilerinin bir gönderi ve şartları ve meta verileri güncellendikten sonra özel kod çalıştırmasına izin verir. ( Ayrıntılara bakın )

WordPress 5.6, eski tarz PHP türü dönüştürme işlevlerini tür atamaları ile değiştirdi. ( # 42918 )

WordPress 5.6 ayrıca WP_Error nesnelerini birbiriyle birleştirme yeteneği de getirdi . Bu, geliştiricilerin WP_Error nesnesine birden fazla veri öğesi eklemesine izin verir. ( # 38777 )

Bu kılavuzun WordPress 5.6’daki yenilikleri keşfetmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Yeni varsayılan tema ve blok düzenleyicide yapılan iyileştirmelerden özellikle heyecan duyuyoruz.

Neden heyecanlısın Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of Furkan Sağlam

Furkan Sağlam

Mavis Agency'de Dijital Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Marka yönetimi, e-ticaret çözümleri ve dijital pazarlama stratejileri konularında uzmandır. Blog yazılarında, güncel dijital trendler ve etkili pazarlama taktikleri üzerine değerli bilgiler sunmaktadır. Dijital dünyada markaların başarısına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!