En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

+12

Yılların Dijital Deneyimi

635

Yayınlanan İçerik

WooCommerce URL Yapısı Nasıl Özelleştirilir ?

Woocommerce URL yapısı nasıl değiştirilir? WordPress woocommerce eklentisi URL adreslerinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi.

Woocommerce Nedir?

Woocommerce, WordPress altyapısını kullanan web sitelerinin e-ticaret yapmasını sağlayan bir sistemdir. Bu eklentiyi kullanarak sanal bir mağaza oluşturabilir ve ürünlerinizi satabilirsiniz. Bu, en güvenilir e-ticaret eklentisidir. Binlerce envanteriniz varsa ve ürün sayısı 5000’i geçmiyorsa tercih edebilirsiniz.

Yüksek envanterli siteleri kullanmamakta fayda var. Ürün miktarınız 5000 ve üzeri ise sistemin yavaş çalışmasına neden olmamak için wordpress yerine bilinen e-ticaret yazılımlarını tercih etmelisiniz.

Woocommerce URL Yapısı Nasıl Değiştirilir?

Woocommerce kullananların en çok yaşadığı sorun URL yapısının değiştirilebilir olmamasıdır. SEO uyumlu bir eticaret sitesi istiyorsanız şuanda woocommerce’nin sunduğu URL alt yapısını değiştirmeniz gerekmektedir. URL’yapılarını özelleştirmeye başlayalım;

Woocommerce varsayılan URL Kategori Yapısı

https://furkansaglam.com/urun-kategori/kategoriadi/

Woocommerce varsayılan URL Kategori Yapısı

https://furkansaglam.com/urun-adi/

Urun-Kategori ve Urun-Adi yapısını aynen wordpress kategori yapısını değiştirdiğimiz makalemizdeki gibi yapabiliriz. 

Woocommerce URL Yapısını Eklenti ile değiştirme

Google arama motorunun istediği standartlarda URL yapısına sahip olmak için, WooCommerce Permalink Manager eklentisini kullanacağız.

woocomerce eklentisi

WooCommerce Permalink Manager Eklentisi Nasıl Kurulur?

Kurulum işlemlerine başlayalım; WooCommerce Permalink Manager linkinden eklentiyi indirebilirsiniz veya wordpress admin paneline giriş yapın > Eklentiler > Yeni Ekle > arama çubuğuna WooCommerce Permalink Manager yazın ve hemen yükleyi seçin. Eklenti yüklendikten sonra etkinleştir butonunu tıklayın.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, wordpress sol alanda duran menülerde Premmerce yazan butonu tıklayın.

Ayarlamak için Premier’i tıklayın. Bölümü “tam kategori yolu” yerine “kategori madde işaretleri” olarak değiştirin. “Ürün” alanının altındaki “Ürün” fişini tıklayın. Son olarak, “Diğer” alanında “Canon Ekle” yi seçmeniz gerekir. Başlık etiketlerinin kopyalanmasını önlemeyi seçmelisiniz.

İşlemler tamamlandıktan sonra kategori ve Ürün URL yapınız aşağıdaki gibi olacaktır;

https://furkansaglam.com/urun-kategori/
https://furkansaglam.com/urun-adi/

Bu sayede Google’ın istemiş olduğu URL yapısına geçmiş olursunuz.

URL yapısını değiştirmeden önce dikkat edilmesi gerekenler,

Sitenin tam yedeğini alın. Aynı ada sahip kategorileri, sayfaları ve içeriği tespit edin (bağlantı değiştirildiğinde silinebilir)

Web siteniz yeni bir web sitesiyse ve google dizininde indekslenmediyseniz, yeniden yönlendirmenize gerek yoktur. Bununla birlikte, eski bir siteyseniz, bağlantı yapısı değiştiği için, eski URL’yi yeni URL’ye yeniden yönlendirmek için bir 301 yönlendirmesi kullanmanız gerekir.

Bunun için 301 yönlendirme makalesine göz atabilir veya Redirection wordpress 301 yönlendirme eklentisini kurabilirsiniz.

İndex almış sitelerin eski URL’lerini yeni URL’lere yönlendirmesi zorunludur. Google Search Console üzerinden kontrol edip yönlendirme yapmayı unutmayın.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!