En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

+12

Yılların Dijital Deneyimi

635

Yayınlanan İçerik

Site Haritası (Sitemap) Nedir?

Site Haritası, sitenizde yayınladığınız içeriklere ait sayfaların adreslerinin xml dosyası halinde bulunduğu bir yapıdır. İnternet’te bir web sitesinin en önemli SEO kriterlerinden biridir. SEO dostu web siteleri içinde site haritası olmazsa olmazıdır.

Arama motorlarının botları web sitenizdeki site haritalarını inceleyerek index’ler. Site haritasının sayesinde web sitenizin içerikleri kolaylıkla indexlenmiş olur. Site haritası dosyası olan bir web sitesi, indexlenirken daha ayrıntılı, daha hızlı ve daha çok indexlenir. Sitemap web sitenizin en büyük kozudur diye bilirim.

Arama motorlarının sitenizi bulup sonra web sitenizi inceleyerek içeriklerinizin indexlenmesini beklemeden Google Search Console gibi webmaster araçları size bu konuda yardımcı oluyor.

Siteniz için bir sitemap oluşturmayı ve arama motorlarına tanıtmayı ihmal etmeyin. Sitemap’i bizzat kendiniz hazırlaya da bilirsiniz. Ya da https://www.xml-sitemaps.com/ adresindende otomatik olarak oluşturabilirsiniz. Hazır sistemler yani İçerik Yönetimi Sistemi (CMS) de kullanıyor olabilirsiniz. Bunlar WordPress, Magento ve OpenCart ta olabilir bunlar içinde sitemap eklentileri mevcuttur bunlarda da mutlaka eklentileri kurmalısınız.

Site haritasını ana sayfanızda link olarak kullanmanızda size avantaj katacaktır. Hangi boyutta olduğu nerede olduğu hangi etiketle sitenizde belirttiğiniz önemli değildir sadece anasayfada link vermeniz yeterlidir.

Sitenizi doğru adımlarla ilerletmeniz için en doğru adım budur.

WordPress için;

WordPress web siteleri için site haritası eklentileri mutlaka kurulmalıdır. Bu eklentileri ilerleyen yazılarımda sizlerle paylaşacağım.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!