fbpx

Türkiye’nin En Güncel WordPress Bloğu

Site Haritası (Sitemap) Nedir?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Site Haritası, sitenizde yayınladığınız içeriklere ait sayfaların adreslerinin xml dosyası halinde bulunduğu bir yapıdır. İnternet’te bir web sitesinin en önemli SEO kriterlerinden biridir. SEO dostu web siteleri içinde site haritası olmazsa olmazıdır.

Arama motorlarının botları web sitenizdeki site haritalarını inceleyerek index’ler. Site haritasının sayesinde web sitenizin içerikleri kolaylıkla indexlenmiş olur. Site haritası dosyası olan bir web sitesi, indexlenirken daha ayrıntılı, daha hızlı ve daha çok indexlenir. Sitemap web sitenizin en büyük kozudur diye bilirim.

Arama motorlarının sitenizi bulup sonra web sitenizi inceleyerek içeriklerinizin indexlenmesini beklemeden Google Search Console gibi webmaster araçları size bu konuda yardımcı oluyor.

Siteniz için bir sitemap oluşturmayı ve arama motorlarına tanıtmayı ihmal etmeyin. Sitemap’i bizzat kendiniz hazırlaya da bilirsiniz. Ya da https://www.xml-sitemaps.com/ adresindende otomatik olarak oluşturabilirsiniz. Hazır sistemler yani İçerik Yönetimi Sistemi (CMS) de kullanıyor olabilirsiniz. Bunlar WordPress, Magento ve OpenCart ta olabilir bunlar içinde sitemap eklentileri mevcuttur bunlarda da mutlaka eklentileri kurmalısınız.

Site haritasını ana sayfanızda link olarak kullanmanızda size avantaj katacaktır. Hangi boyutta olduğu nerede olduğu hangi etiketle sitenizde belirttiğiniz önemli değildir sadece anasayfada link vermeniz yeterlidir.

Sitenizi doğru adımlarla ilerletmeniz için en doğru adım budur.

WordPress için;

WordPress web siteleri için site haritası eklentileri mutlaka kurulmalıdır. Bu eklentileri ilerleyen yazılarımda sizlerle paylaşacağım.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ücretsiz WordPress Eklenti Rehberi

Her blogger ve wordpress geliştiricilerin sahip olması gereken
Wordpress eklenti rehberine ücretsiz erişin!

* En son yazıları ve güncellemeleri takip etmek için abone olun!