fbpx

Türkiye’nin En Güncel WordPress Bloğu

RSS Nedir?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Really Simple Syndication veya Rich Site Summary’yi temsil eden RSS, sendikasyon için yapılandırılmış bir XML dosyasında içerik yayınlamak için birkaç standart web besleme biçimi kullanır. Bu biçimdeki bir XML dosyasına RSS Akışı denir. Bu format, verilerin otomatik olarak birleştirilmesine izin verir ve XML dosyası, çok sayıda makine ve program arasında uyumluluğu garanti eder.

Beslemede bulunan veriler genellikle haber başlıkları veya medya gibi bloglarda düzenli olarak güncellenen her türlü içeriği içerir. RSS, kullanıcıların favori sitelerden güncellemeleri manuel olarak kontrol etmek yerine otomatik olarak almalarına olanak tanır. RSS beslemesi okuyucularını kullanarak bir web sitesinin beslemesine abone olabilirler. Bu besleme okuyucuları, tarayıcılarında yerleşik bir besleme okuyucu varsa masaüstü tabanlı veya web tabanlı olabilir. Özet akışı okuyucu, yeni bilgiler için kullanıcının beslemelerini düzenli olarak kontrol eder ve indirir.

RSS bazen eski bir format olarak görüldüğünden Atom adında başka bir web besleme formatı oluşturulmuştur. Bazı web siteleri yalnızca Atom’da beslemeler sunsa da, RSS hala daha popülerdir ve çoğu site RSS beslemeleri sunar.

WordPress, RSS 2 ve Atom besleme formatlarındaki gönderiler ve yorumlar için otomatik olarak bir RSS beslemesi oluşturur. WordPress temaları daha sonra kaynak koduna, besleme okuma yazılımının, haber toplayıcıların ve yayın tarayıcılarının beslemeyi otomatik olarak keşfetmesine izin veren bir meta etiket ekler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ücretsiz WordPress Eklenti Rehberi

Her blogger ve wordpress geliştiricilerin sahip olması gereken
Wordpress eklenti rehberine ücretsiz erişin!

* En son yazıları ve güncellemeleri takip etmek için abone olun!