fbpx

Türkiye’nin En Güncel WordPress Bloğu

JQuery Nedir?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

jQuery, HTML için istemci tarafında komut dosyası oluşturma için kolay, açık bir JavaScript kitaplığıdır. Tüm büyük tarayıcılarda çalışır.

Modern web tasarımında, jQuery, web sayfalarına istemci tarafı komut dosyası eklemede önemli bir rol oynar. jQuery, müşterinin tarayıcısında bant genişliği tasarrufu sağlayan ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayan çeşitli görevleri gerçekleştirmek için yaygın olarak kullanılır.

Bazı örneklerde jQuery kullanım örnekleri şunları içerir: kaydırıcılar, ışık kutusu açılır pencereleri, dönen referanslar vb.

JQuery kullanarak, geliştiriciler bir sayfayı yeniden yüklemeden doğrudan tarayıcıda bazı işlemleri gerçekleştirebilir. Bu işlemlerin bazıları, bir web sayfasında gezinmeyi, bunlar üzerinde işlem yapmak için sayfadaki öğeleri seçmeyi, Ajax komut dosyalarını çağırmayı ve kullanıcı bir öğeyi tıklattığında gerçekleşen olayları ele almayı içerir.

WordPress, jQuery ve bazı temel jQuery kütüphaneleri ile birlikte gelir. WordPress teması ve eklenti geliştiricileri, kendi jQuery komut dosyalarını eklemek için kendi eklentilerinde ve temalarında jQuery’i kolayca çağırabilir.

JQuery’i WordPress teması veya eklentisinde çağırmak için kullanıcıların kendi jQuery komut dosyalarını eklemeleri ve onları WordPress’te sıkıştırmaları gerekir. Komut dosyalarını sıkıştırarak, kullanıcılar jQuery core veya WordPress ile birlikte gelen herhangi bir jQuery eklentisini bir bağımlılık olarak çağırabilir. WordPress, otomatik olarak kullanıcı betiğiyle birlikte yükler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ücretsiz WordPress Eklenti Rehberi

Her blogger ve wordpress geliştiricilerin sahip olması gereken
Wordpress eklenti rehberine ücretsiz erişin!

* En son yazıları ve güncellemeleri takip etmek için abone olun!