En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

+12

Yılların Dijital Deneyimi

635

Yayınlanan İçerik

Google Chrome Karma İçeriği Engelleyecek – Buna Hazır mısınız?

Kısa süre önce Google Chrome, web sayfalarındaki güvenli olmayan içerik olarak da bilinen karma içeriği yakında engellemeye başlayacağını duyurdu.

Bu özellik Aralık 2019’dan itibaren kademeli olarak kullanıma sunulacaktır. Bu, web sitesi sahiplerine karışık içerik hatalarını kontrol etmek ve engelleme yayınlanmadan önce bunları düzeltmek için yeterli zaman vermelidir.

Bunu yapmamak, zayıf kullanıcı deneyimine, trafik kaybına ve satış kaybına neden olur.

Bu kılavuzda, Google Chrome’un karma içerik engellemesini ve buna nasıl hazırlanabileceğinizi açıklayacağız.

Google Chrome'un karma içerik engellemesine hazırlanıyor

Bu kapsamlı bir rehber olduğundan, takibi kolay bir içerik tablosu oluşturduk:

  • Karışık içerik nedir?
  • Google Chrome neden karma içeriği engellemek istiyor?
  • Bir web sitesi karma içerik gösteriyorsa ne olur?
  • Web sitenizi karma içerik bloğuna nasıl hazırlarsınız?
  • WordPress’te karma içerik hataları nasıl düzeltilir?

Karışık İçerik nedir?

Karışık içerik, bir HTTPS web sitesinde https olmayan içeriğin yüklenmesini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

HTTPS , içerik sunmak için bir SSL sertifikası kullanan web sitelerini temsil eder . Bu teknoloji, bir web sitesi ile bir kullanıcının tarayıcısı arasındaki veri aktarımını şifreleyerek web sitelerini güvenli hale getirir.

Google, Microsoft, WordPress.org, diğer birçok kuruluş, web siteleri için standart protokol olarak HTTP’leri zorluyor.

Çabalarında çok başarılı oldular. Google’a göre, “Chrome kullanıcıları artık tüm büyük platformlarda tarama sürelerinin% 90’ından fazlasını HTTPS’ye harcıyor.”

Ancak, HTTP web siteleri üzerinden kısmen güvenli olmayan içerik (karma içerik) sunan birçok web sitesi hala mevcuttur. Google, web sitesi sahiplerine doğru yönde bir dürtü vererek bu durumu iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Google Chrome Neden Karışık İçeriği Engellemek İstiyor?

Google Chrome, karma içeriği zaten engellemektedir, ancak JavaScript ve iFrame kaynakları gibi belirli içerik türleriyle sınırlıdır .

Bir web sayfasında karışık içerik engellendi

Aralık 2019’dan itibaren Google Chrome, resimler, ses, video, çerezler ve diğer web kaynakları gibi diğer karma içerik kaynaklarını engellemeye başlayacak.

Güvenli bir HTTP web sayfasındaki güvenli olmayan bir HTTP dosyası, bilgisayar korsanları tarafından kullanıcıları manipüle etmek, kötü amaçlı yazılım yüklemek ve bir web sitesini ele geçirmek için yine de kullanılabilir. Bu, web sitenizin güvenliğini ve web sitesi ziyaretçilerinizin güvenliğini tehlikeye atar .

Ayrıca, Google Chrome bir sayfanın tamamen güvenli mi yoksa güvensiz mi olduğunu belirleyemediği için kötü bir kullanıcı deneyimi yaratır.

Bir Web Sitesi Karışık İçerik Gösteriyorsa Ne Olur?

Google Chrome, karma içerik engellemeyi uygulamaya yönelik aşamalı bir plan duyurdu. Google Chrome’un sonraki üç sürümünde ortaya çıkan üç adımda uygulanacak.

Aşama 1

Aralık 2019’dan (Chrome 79) itibaren, ‘Site Ayarları’ menüsüne yeni bir ayar seçeneği ekleyecektir. Kullanıcılar, JavaScript ve iframe kaynakları dahil olmak üzere Google Chrome tarafından zaten engellenmiş olan karma içeriğin engelini kaldırabilecekler.

Bir kullanıcı bir web sitesini devre dışı bırakırsa, Google Chrome o sitede karışık içerik sunacak, ancak asma kilit simgesini güvenli olmayan simgeyle değiştirecektir.

Adım 2

Ocak 2020’den (Chrome 80) itibaren Google Chrome, HTTP video ve ses dosyası URL’lerini otomatik olarak HTTP’lere yükseltmeye başlayacak. Bunları https üzerinden yükleyemezse, bu dosyaları otomatik olarak engeller.

Görüntülerin HTTP üzerinden yüklenmesine yine de izin verecek, ancak bir web sitesi HTTP üzerinden görüntü sunuyorsa asma kilit simgesi Güvenli Değil simgesine dönüşecektir.

Aşama 3

Google Chrome, Şubat 2020’den (Chrome 81) itibaren HTTP görüntülerini HTTP üzerinden yüklemek için otomatik olarak yükseltmeye başlayacak. Bunları https üzerinden yükleyemezse, bu görüntüler de engellenecektir.

Temel olarak, web sitenizde HTTP’lere yükseltilmemiş karma içerik kaynakları varsa, kullanıcılar tarayıcılarının adres çubuğunda Güvenli Değil simgesini göreceklerdir.

Bu, onlar için kötü bir kullanıcı deneyimi yaratacaktır. Aynı zamanda marka itibarınızı ve işinizi de etkileyecektir.

Yine de paniğe gerek yok. Tüm karışık içerik hatalarını düzeltmek için web sitenizi kolayca hazırlayabilirsiniz.

WordPress Web Sitenizi Google Chrome’un Karışık İçerik Bloğuna Nasıl Hazırlayabilirsiniz?

Google Chrome, hem mobil hem de masaüstü kullanıcıları arasında dünyanın en popüler tarayıcısıdır.

Web sitenizi eksik HTTPS uygulamasıyla veya hiç HTTPS’siz bırakmak, trafik, satış ve toplam gelir kaybına neden olur.

İşte web sitenizi bu değişikliklere hazırlamak için yapmanız gerekenler.

Web Sitenizi HTTPS’ye Taşıyın

Web siteniz hala HTTP kullanıyorsa, kullanıcılar web sitenizi ziyaret ettiğinde Google Chrome zaten bir ‘Güvenli Değil’ simgesi gösteriyor olacaktır.

Güvenli Değil HTTP web sitesi

Nihayet web sitenizi HTTPS’ye taşımanın zamanı geldi.

Bunun gibi değişikliklerin yeni başlayanlar için biraz korkutucu olabileceğini biliyoruz. Bazı site sahipleri , web siteniz için kolayca ücretsiz bir SSL sertifikası alabileceğiniz için artık bir sorun değil, maliyet nedeniyle taşınmayı erteledi .

Diğer web sitesi sahipleri, karmaşık bir süreç olacağını ve web sitelerini bozabileceğini düşündükleri için bunu geciktirirler.

Bu nedenle , WordPress sitenizi HTTP’den HTTPS’ye kolayca taşımak için adım adım bir kılavuz oluşturduk .

Size her adımda rehberlik edeceğiz ve tüm tarayıcılarda web sitesi adresinizin yanındaki bu güvenli asma kilit simgesini nasıl alacağınızı göstereceğiz.

HTTPS Web Sitesinde Karışık İçerik Bulma

Zaten HTTPS etkin bir web siteniz varsa, sitenizde karma içeriği nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Karma içerik sorunlarının ilk göstergesi, web sitenizi ziyaret ettiğinizde Google Chrome’un adres çubuğunda görünecektir.

Google Chrome, web sitenizdeki bir komut dosyasını engellediyse, adres çubuğunun sağ köşesinde komut dosyalarının engellenen kalkan simgesini görürsünüz.

Bir web sayfasında karışık içerik engellendi

Google Chrome, güvenli olmayan içeriği zaten engelledi ve bu nedenle adres çubuğunun sol köşesindeki asma kilit simgesi değişmeyecek.

Aramanız gereken ikinci gösterge bilgi simgesidir. Görüntülediğiniz sayfa Google Chrome’un engellemediği karma içeriğe sahipse, bu simge asma kilidin yerini alacaktır.

Engellenmemiş karma içerik

Simgeye tıkladığınızda, ‘Bu siteye bağlantınız tam olarak güvenli değil’ uyarısı görüntülenecektir .

Genellikle bu içerik, resimler, tanımlama bilgileri, ses veya video dosyalarını içerir. Chrome şu anda bu dosyaları engellemiyor ve bu yüzden bu uyarıyı gösteriyor.

Sitenizde her iki simge de varsa, bu, sitenizin HTTP kullanarak birden çok türde karma içerik dosyası yüklediği anlamına gelir.

Sonra, güvenli olmayan HTTP URL’leri kullanılarak hangi dosyaların yüklendiğini bulmanız gerekir. Bunu yapmak için web sitenizde herhangi bir yere sağ tıklayın ve tarayıcı menüsünden İnceleme aracını seçin.

İnceleme görünümünde karışık içerik hatalarını ve uyarıları gösteren konsol aracı

Sayfa yükleme hatalarını görüntülemek için İncele penceresinin altındaki ‘Konsol’ tablosuna geçin. HTTP URL’leri kullanılarak hangi dosyaların engellendiğini ve hangi dosyaların yüklendiğini öğrenmek için ‘Karışık içerik:’ hatalarını ve uyarılarını arayacaksınız.

WordPress’te Karışık İçerik Hatalarını Düzeltme

WordPress web sitenizdeki karışık içerik uyarılarını ve hataları düzeltmek için kullanabileceğiniz iki kolay yöntem vardır.

Yöntem 1. Bir Eklenti Kullanarak Karışık İçerik Hatalarını ve Uyarıları Düzeltin

Bu yöntem daha kolaydır ve yeni başlayanlar için önerilir. Kullanıcının tarayıcısına göndermeden önce HTTP URL’lerini anında bulup değiştirecek bir eklenti kullanacağız.

Dezavantajı, web sitenizin zar zor farkedilebilen sayfa yükleme hızına birkaç milisaniye eklemesidir.

Öncelikle, SSL Güvenli Olmayan İçerik Düzeltici eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir . Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına dair adım adım kılavuzumuza bakın .

Etkinleştirmenin ardından , eklenti ayarlarını yapılandırmak için Ayarlar »SSL Güvenli Olmayan İçerik sayfasına gidin .

Güvenli İçerik Düzeltici eklenti ayarları

Ayarlarınızı kaydetmek için ‘Basit’ seçeneğini seçin ve ardından ‘Değişiklikleri kaydet’ düğmesine tıklayın.

Karışık içerik uyarı hatalarını aramak için web sitenizi ziyaret edin.

Daha ayrıntılı talimatlar için, WordPress’te karma içerik hatasının nasıl düzeltileceği hakkındaki makalemize bakın .

Yöntem 2. WordPress’te Karışık İçerik Sorunlarını Manuel Olarak Düzeltin

Bu yöntem yeni başlayanlar için biraz karmaşık olabilir. Temel olarak, web sitenizdeki güvenli olmayan URL’leri bulacak ve bunları güvenli URL’lerle değiştireceksiniz.

Web sitenizdeki güvenli olmayan HTTP URL’leri bulmak için yine de bir eklenti kullanacağız. Ancak, URL’leri değiştirdikten sonra eklentiyi devre dışı bırakabileceksiniz, bu nedenle bu, ilk seçenek gibi sayfa hızınızı etkilemeyecektir.

Başlayalım.

Öncelikle Better Search and Replace eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir .

Etkinleştirdikten sonra, Araçlar »Daha İyi Arama Değiştir sayfasını ziyaret etmeniz gerekir .

‘Ara’ alanının altında, ile web sitenizin URL’sini eklemeniz gerekir http. Bundan sonra, web sitenizin URL’sini ‘Değiştir’ alanının altına https ile ekleyin.

Eklenti ayarlarını daha iyi arayın ve değiştirin

Devam etmek için Ara / Değiştir düğmesine tıklayın.

Eklenti şimdi çalışacak ve web sitenizin URL’lerinin http ile başlayan tüm örneklerini bulacak ve bunları https ile değiştirecektir.

Eklenti, WordPress veritabanınızda çalışır, bu nedenle yalnızca içerik alanlarınız için URL’leri değiştirir.

Karma içerik kaynakları WordPress temanız veya eklentiniz tarafından yüklenirse, bunun için bir düzeltme yayınlayabilmeleri için temayı veya eklenti geliştiricisini bilgilendirmeniz gerekir

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!