fbpx

Türkiye’nin En Güncel WordPress Bloğu

Altbilgi (footer) Nedir?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Terimi Altbilgi genellikle web tasarım terminolojisinde bir web sayfasının alt bölümüne karşılık gelir. Genellikle telif hakkı bildirimleri, gizlilik politikası bağlantıları, krediler vb. Gibi bilgiler içerir. Ayrıca, bir WordPress tema geliştiricisinin sayfaya eklemek isteyeceği ancak sayfa içeriğinin geri kalanını yükledikten sonra isteyeceği kod ve komut dosyalarını da içerebilir.

WordPress tema geliştirmede, bir web sitesinin altbilgi alanı genellikle şablon dosyasında tanımlanır footer.php. Bazı temalarda, alan aynı zamanda WordPress widget’ları eklemek için kullanabileceğiniz birden fazla sütun içeren widget’lı bir alan içerebilir.

Altbilgi genel olarak web sitesinin tamamında aynı kaldığından, altbilgideki öğeler genellikle sitenin tamamı ile ilgili olan ve herhangi bir bölüme özel olmayan öğelerdir. Ancak HTML5’in geliştirilmesiyle “altbilgi” ve “başlık” kavramları genişletildi. HTML5’in sayfaları anlamsal olarak işaretleme yöntemi nedeniyle, “altbilgi” öğesi artık yalnızca web sayfasının tamamı için değil, web sayfasının çeşitli bölümlerinde bile kullanılabilir. Bu, günümüzde bazı web sayfalarının çok sayıda “üstbilgi” ve “altbilgisi” olabileceği anlamına gelir. Bunun kafanızı karıştırmasına izin vermeyin. furkansaglam.com da “altbilgi” ye atıfta bulunduğumuzda, sitenizin tamamında tutarlı bir şekilde görünen web sayfasının alt kısmına atıfta bulunuyoruz.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ücretsiz WordPress Eklenti Rehberi

Her blogger ve wordpress geliştiricilerin sahip olması gereken
Wordpress eklenti rehberine ücretsiz erişin!

* En son yazıları ve güncellemeleri takip etmek için abone olun!