Yöneticiler Hariç Tüm Kullanıcılar İçin WordPress Yönetici Çubuğu Nasıl Devre Dışı Bırakılır

WordPress Yönetici Çubuğu nedir?

Varsayılan olarak, WordPress, oturum açmış tüm kullanıcılar için en üstte bir yönetici çubuğu görüntüler. Bu araç çubuğu, WordPress yönetici alanında ve oturum açtığınızda diğer tüm sayfalarda görülebilir .

WordPress yönetici çubuğu

WordPress yönetici araç çubuğu farklı WordPress bölümlerine kullanışlı kısayollar içerir. Yönetici çubuğunda bulunan kısayollar, bir kullanıcının WordPress’teki rolüne ve izinlerine göre değişir .

Bununla birlikte, web sitenizin ön ucundaki genel sayfaları görüntülerken, yönetici çubuğu biraz rahatsız edici olabilir. Web sitenizin tasarımını ve kullanıcı deneyimini de etkileyebilir.

Neyse ki, yöneticiler dışındaki tüm kullanıcılar için WordPress yönetici çubuğunu kolayca devre dışı bırakmanın birden fazla yolu vardır.

Yöntem 1. WordPress Yönetici Çubuğunu Herhangi Bir Kullanıcı İçin Devre Dışı Bırakma

WordPress, her kullanıcının sadece kullanıcı profilini düzenleyerek yönetici çubuğunu devre dışı bırakmasına izin verir. Bir site sahibi olarak, diğer kullanıcıların profillerini de düzenleyebilir ve onlar için yönetici çubuğunu devre dışı bırakabilirsiniz.

WordPress’teki herhangi bir kullanıcı için yönetici çubuğunu devre dışı bırakmak istiyorsanız, kullanıcı profilini düzenlemeniz gerekir.

Basitçe gidin Kullanıcılar »Tüm Kullanıcılar sayfasında ve sonra admin çubuğunu devre dışı bırakmak istediğiniz herhangi bir kullanıcı için ‘düzenle’ bağlantısını tıklayın.

Kullanıcı ayarlarını düzenleyin

Bu sizi kullanıcı profili düzenleyici sayfasına götürecektir. Buradan, ‘Siteyi görüntülerken araç çubuğunu göster’ seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırın.

Yönetici çubuğunu devre dışı bırakın

Aşağı kaydırın ve değişikliklerinizi kaydetmek için ‘Kullanıcıyı Güncelle’ düğmesini tıklayın.

Bu, web sitesini ziyaret ettiklerinde söz konusu kullanıcı için yönetici çubuğunu devre dışı bırakacaktır.

Yönetici çubuğu olmayan site

Bir avuç kullanıcınız varsa, devam edip hepsi için yönetici çubuğunu manuel olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak, çok sayıda kullanıcıyla bir üyelik sitesi çalıştırırsanız , bu yöntem işe yaramaz.

Neyse ki, yöneticiler dışındaki tüm kullanıcılar için yönetici çubuğunu hızlı bir şekilde devre dışı bırakmanın başka yolları da var.

Yöntem 2. Eklenti Olan Yöneticiler Dışında Tüm Kullanıcılar için Yönetici Çubuğunu Devre Dışı Bırakın

Bu yöntem, WordPress yöneticisini tüm kullanıcılar için hızlı bir şekilde devre dışı bırakmanıza olanak tanır.

Öncelikle, Kullanıcı Rollerine Göre Yönetici Çubuğunu Gizle eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir . Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına dair adım adım kılavuzumuza bakın .

Etkinleştirmenin ardından Ayarlar »Yönetici Çubuğu Ayarlarını Gizle sayfasına gidin. Buradan, yönetici çubuğunu devre dışı bırakmak istediğiniz kullanıcı rollerinin yanındaki kutuları işaretleyin.

Yönetici ayarlarını bir eklenti ile gizleyin

Ayarlarınızı kaydetmek için ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesine tıklamayı unutmayın.

Yöntem 3. Kodu Kullanan Yöneticiler Dışında Tüm Kullanıcılar için Yönetici Çubuğunu Devre Dışı Bırakın

Bu yöntem, WordPress tema dosyalarınıza kod eklemenizi gerektirir.

Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına veya siteye özgü bir eklentiye eklemeniz yeterlidir .

add_action('after_setup_theme', 'remove_admin_bar');function remove_admin_bar() {if (!current_user_can('administrator') && !is_admin()) {show_admin_bar(false);}}

Bu kod, mevcut kullanıcının yönetici olup olmadığını ve yönetici panosunu görüntülemediğini kontrol eder. Her iki koşul da eşleşirse, WordPress yönetici çubuğunu devre dışı bırakır.

Her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak için değişikliklerinizi kaydetmeyi ve web sitenizi kontrol etmeyi unutmayın.

Yöntem 4. Yöneticiler Dahil Tüm Kullanıcılar için Yönetici Çubuğunu Devre Dışı Bırakın

Yönetici çubuğunu kendiniz ve sitenizdeki diğer herhangi bir yönetici dahil olmak üzere tüm kullanıcılar için devre dışı bırakmak isterseniz ne olur?

Bunu, daha önce gösterdiğimiz kodu değiştirerek yapabilirsiniz.

Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına veya siteye özgü bir eklentiye eklemeniz yeterlidir .

/* Disable WordPress Admin Bar for all users */add_filter( 'show_admin_bar', '__return_false' );

Bu kod, web sitenizin genel sayfalarını görüntülerken tüm kullanıcılar için yönetici çubuğunu devre dışı bırakacaktır. Tüm kullanıcılar yine de WordPress yönetici panosunun içindeki araç çubuğunu görebilecekler.

Bu makalenin, yöneticiler dışındaki tüm kullanıcılar için WordPress yönetici çubuğunu nasıl devre dışı bırakacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!