Yoast SEO eklentisine nofollow özelliği geldi

Merhabalar Yoast SEO eklentisine nofollow özelliği geldi. Yazılarınıza bağlantı verdiğiniz zaman bazı linklerde no follow özelliğini aktif etmek istiyorsunuzdur. Yoast SEO yeni güncellemesiyle daha opsiyonel ve kullanışlı hale getirdi.

 Gösterilmediğinden emin olmak için arama motorlarına bunları hariç tutmaları gerektiğini söylemelisiniz. Bunu bir meta robot noindexetiketi ile yaparsınız. Bir sayfa ayarlamak, noindex arama motorlarının sonuçlarında hiçbir zaman göstermemesini sağlar. Burada, Yoast SEO kullanıyorsanız, WordPress’te bir yayını noindex yapmanın ne kadar kolay olduğunu açıklayacağız.

Bir bağlantıyı neden arama sonuçlarından uzak tutmalısınız?

Neden bir sayfanın arama sonuçlarında görünmesini istemiyorsunuz? Pek çok sitede, arama sonuçlarında görünmemesi gereken sayfalar bulunur. Örneğin, insanların sizinle iletişim kurduğunda yönlendirildikleri ‘teşekkür ederim’ sayfasına gelmelerini istemeyebilirsiniz. Veya ‘ödeme başarısı’ sayfanız. Bu sayfaları Google’da bulmak kimsenin faydası değil.

Yoast SEO ile noindex’e nasıl yazı gönderilir

Yoast SEO’yunoindex  çalıştırırken bir gönderi veya sayfa ayarlamak kolaydır . Yayınınızın altındaki Yoast SEO meta kutusunda Gelişmiş sekmesini tıklamanız yeterlidir:

Yoast SEO meta kutusundaki Gelişmiş sekmesi, dizin oluşturma seçeneklerini barındırır

Gelişmiş sekmesinde bazı sorular görürsünüz. Birincisi: “Arama motorlarının bu yayını arama sonuçlarında göstermesine izin verilsin mi?” ‘Evet’i seçerseniz yayınınız Google’da görünebilir. ‘Hayır’ı seçerseniz yayını ayarlayacaksınız  noindex . Bu, arama sonuçlarında görünmeyeceği anlamına gelir.

Bu yayını noindex yapmak için açılır menüden Hayır’ı seçin

Gönderinin varsayılan ayarı – bu durumda Evet – Yoast SEO’nun Arama Görünümü sekmesinde bu gönderi türü için seçtiğiniz ayardır. Sitenizin tüm bölümlerinin Google’da görünmesini önlemek istiyorsanız, bunu orada ayarlayabilirsiniz.

Ayarladığınız yayın noindexzaten arama sonuçlarındaysa, sayfanın kaybolmasının biraz zaman alabileceğini lütfen unutmayın . Arama motorlarının önce noindex etiketi bulmak için sayfayı yeniden endekslemesi gerekir . Ve noindex yayınlarını anlamsızca yapmayın: daha önce trafik alıyorlarsa, o trafiği kaybedersiniz.

Arama sonuçlarının dışında bir şey tutmak için robots.txt dosyasını kullanmayı düşündünüz mü?

Dizine eklenmemiş sayfalardaki bağlantıların değeri var mı?

Bir yayın ayarladığınızda noindex, Yoast SEO otomatik olarak yayınlamak istediğinizi varsayar noindex, follow. Bu, arama motorlarının yine de bu sayfalardaki bağlantıları izleyeceği anlamına gelir. Eğer yoksa değil  bağlantıları takip için arama motorlarını istiyorum aşağıdaki soruya cevabınız Hayır olmalıdır:

Google’ın bu sayfadaki bağlantıları izlemesini istemiyorsanız Hayır olarak yanıtlamanız yeterlidir

Bu, meta robotları nofollow, arama motorlarının davranışını değiştirecek şekilde ayarlar . Sayfadaki tüm bağlantıları yok sayarlar. 

Yoast SEO 14.4’ten bu yana nofollow, blok düzenleyicide bireysel bağlantılar da ayarlayabilirsiniz . Hatta sponsoredotomatik olarak bir ekleyen bir ticari bağlantı olarak işaretleyebilirsiniz nofollow. Sadece bağlantıya tıklayın ve o bağlantı için ayarları yapın.

nofollowWordPress blok düzenleyicisinde olduğu gibi tek tek bağlantıları ayarlayabilirsiniz
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

destek

destek

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!