fbpx

Türkiye’nin En Güncel WordPress Bloğu

WordPress’te GZIP Sıkıştırması Nasıl Etkinleştirilir (3 Yol)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

WordPress’te GZIP sıkıştırmasını etkinleştirmek istiyor musunuz? GZIP sıkıştırması, verileri sıkıştırarak ve kullanıcının tarayıcılarına çok daha hızlı teslim ederek web sitenizi daha hızlı hale getirir.

Daha hızlı bir web sitesi, kullanıcı deneyimini iyileştirir ve işletmeniz için daha fazla satış ve dönüşüm sağlar.

Bu makalede, WordPress’te GZIP sıkıştırmasını tam olarak nasıl kolayca etkinleştireceğinizi göstereceğiz.

GZIP Sıkıştırma nedir?

GZIP sıkıştırması, veri dosyalarını kullanıcıların tarayıcılarına gönderilmeden önce sıkıştıran bir teknolojidir. Bu, web sitenizi daha hızlı hale getiren dosya indirme süresini azaltır.

Sıkıştırılmış veriler geldiğinde, tüm modern tarayıcılar sıkıştırılmış dosyaları otomatik olarak açar ve görüntüler. GZIP sıkıştırması, web sitenizin görünümünü veya işlevlerini değiştirmez.

Sadece web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

GZIP, tüm popüler web tarayıcıları, sunucu yazılımları ve en iyi WordPress barındırma şirketleri tarafından desteklenir.

GZIP sıkıştırması nasıl çalışır?

Gzip sıkıştırması, HTML, CSS, JavaScript ve daha fazlası gibi web sitesi dosyalarında çalışan sıkıştırma algoritmalarını kullanır. Bir kullanıcı web sitenizden bir sayfa istediğinde, algoritma çıktıyı sıkıştırılmış bir biçimde geri gönderir.

Veri boyutuna bağlı olarak, sıkıştırma dosya boyutlarını% 70’e kadar azaltabilir.

Bu nedenle, Google Pagespeed Insights gibi çoğu web sitesi hız testi aracı gzip sıkıştırmasının etkinleştirilmesini şiddetle tavsiye eder. Bu araçlar, web sitenizde gzip sıkıştırması etkin değilse de bir uyarı gösterecektir.

Pagespeed Insights

Not: Varsayılan olarak, Gzip sıkıştırması resimleri veya videoları sıkıştırmaz. Bunun için WordPress sitenizdeki görselleri web için optimize etmeniz gerekir.

WordPress’te GZIP Sıkıştırmasını Neden Etkinleştirmeniz Gerekiyor?

Düz ham verilerin indirilmesi daha uzun sürer ve bu da sayfa yükleme hızınızı etkiler. Aynı anda birkaç kullanıcı gelirse, WordPress web sitenizi daha da yavaşlatacaktır .

GZIP sıkıştırmasını kullanmak, verileri verimli bir şekilde aktarmanıza, sayfa yükleme sürelerini artırmanıza ve web sitenizin barındırması üzerindeki yükü azaltmanıza olanak tanır. Web sitenizin hızını ve performansını artırmak için önemli bir adımdır.

Şimdi, GZIP’in kulağa çok teknik ve karmaşık geldiğini düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, WordPress web sitenize GZIP sıkıştırması eklemeyi çok kolaylaştıran birçok WordPress eklentisi vardır.

Bazı durumlarda, GZIP’i WordPress barındırma şirketiniz tarafından zaten etkinleştirmiş olabilirsiniz.

Resmi olarak önerilen bir WordPress barındırma sağlayıcısı Bluehost, tüm yeni WordPress sitelerinde otomatik olarak GZIP sıkıştırmasını etkinleştirir.

Sitenizde GZIP’nin etkin olup olmadığını test etmek için, bu GZIP test cihazına gidin ve sitenizin URL’sini girin. GZIP sitenizde çalışıyorsa, bir “GZIP Etkin” mesajı görürsünüz.

GZIP'nin belirtilen web sitesinde etkinleştirildiğini görmek için bir GZIP test aracı kullanma

GZIP sıkıştırmasını kendiniz eklemeniz gerekiyorsa, bunu yapmak için aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz:

  • GZIP’yi WP Rocket ile Etkinleştirme (Önerilir)
  • GZIP’yi WP Super Cache ile Etkinleştirme
  • GZIP’yi W3 Total Cache ile Etkinleştirme

WPRocket ile GZIP Sıkıştırmasını Etkinleştirme

WP Rocket, WordPress için en iyi önbellekleme eklentisidir. Kullanımı inanılmaz derecede kolaydır ve GZIP sıkıştırması da dahil olmak üzere tüm temel hız optimizasyon özelliklerini kutudan çıkarır.

Öncelikle, WP Rocket eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir . Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına dair adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirmenin ardından, lisans anahtarınız sizin için otomatik olarak etkinleştirilmelidir. Bunu, WordPress yöneticinizdeki Ayarlar »WP Rocket sayfasına giderek kontrol edebilirsiniz.

WP Rocket’in aktif ve çalışıyor olduğunu bildiren bir mesaj görmelisiniz.

WP Rocket'in aktif olduğunu ve sitenizde çalıştığını gösteren mesaj

Bir Apache sunucusu kullanıyorsanız, WP Rocket sizin için otomatik olarak GZIP sıkıştırmasını etkinleştirir . Çoğu WordPress web barındırma sağlayıcısı, sunucuları için Apache kullanır. Herhangi bir ek adım atmanıza gerek yoktur.

WP Super Cache ile GZIP Sıkıştırmasını Etkinleştirme

WP Super Cache, ücretsiz bir WordPress önbellekleme eklentisidir. Ayrıca, WordPress sitenizde GZIP sıkıştırmasını etkinleştirmenin harika bir yoludur.

Öncelikle, WP Super Cache eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir . Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına dair adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirdikten sonra, WordPress panonuzdaki Ayarlar »WP Süper Önbellek sayfası» Gelişmiş’e gidin . Ardından, ‘Ziyaretçilere daha hızlı sunulmaları için sayfaları sıkıştır’ kutusunu işaretlemeniz yeterlidir.

Sayfaları sıkıştırmak için kutuyu işaretleyin

Ardından sayfayı aşağı kaydırmanız ve değişikliklerinizi kaydetmek için “Durumu Güncelle” düğmesini tıklamanız gerekir. WP Super Cache artık WordPress web sitenizde gZip sıkıştırmasını etkinleştirecek.

W3 Total Cache ile GZIP Sıkıştırmasını Etkinleştirme

W3 Total Cache , bir başka harika WordPress önbellek eklentisidir. WP Rocket kadar başlangıç ​​dostu değil, ancak ücretsiz bir sürümü var. Bu, bir WordPress sitesi oluşturma maliyetleri artıyorsa onu iyi bir seçenek haline getirir.

Öncelikle, W3 Total Cache eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir . Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına dair adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirmenin ardından, GZIP sıkıştırması web sitenizde otomatik olarak etkinleştirilecektir. Bunu, WordPress panonuzdaki Performans »Genel Ayarlar sayfasına giderek kontrol edebilir veya değiştirebilirsiniz.

Bu sayfayı Tarayıcı Önbelleği’ne kaydırın ve Etkinleştir kutusunda bir onay olduğundan emin olun:

Tarayıcı önbellek kutusunun işaretlendiğinden emin olun

Herhangi bir değişiklik yaparsanız, ‘Tüm değişiklikleri kaydet’ düğmesini tıklamayı unutmayın.

Web Sitenizde GZIP’nin Etkin olup olmadığını kontrol etme

GZIP’yi etkinleştirdikten sonra, web sitesi sayfalarınızın biraz daha hızlı yüklendiğini fark edebilirsiniz. Bununla birlikte, GZIP’in çalışıp çalışmadığını kontrol etmek istiyorsanız, bir GZIP denetleyici aracı kullanabilirsiniz.

GZIP'nin belirtilen web sitesinde etkinleştirildiğini görmek için bir GZIP test aracı kullanma

Bu makalenin, WordPress’te GZIP sıkıştırmasını nasıl etkinleştireceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. 

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ücretsiz WordPress Eklenti Rehberi

Her blogger ve wordpress geliştiricilerin sahip olması gereken
Wordpress eklenti rehberine ücretsiz erişin!

* En son yazıları ve güncellemeleri takip etmek için abone olun!