Ara
Close this search box.

En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

12+

Yılların Dijital Deneyimi

636

Yayınlanan İçerik

WordPress Yorumlarına Söz Dizimi Vurgulama Ekleme

WordPress yorumlarına söz dizimi vurgulama eklemek ister misiniz? Varsayılan olarak, WordPress yorumlar, gönderiler veya sayfalar için herhangi bir sözdizimi vurgulamasıyla birlikte gelmez.

Web sitenizde kodlama veya programlama ile ilgili makaleleriniz varsa, bazen kullanıcılarınız yorumlarda kod örnekleri bırakmak isteyebilir.

Bu makalede, WordPress yorumlarına söz dizimi vurgulamasını nasıl kolayca ekleyeceğinizi göstereceğiz.

WordPress Yorumlarında Sözdizimi Vurgulamaya Neden ve Ne Zaman İhtiyacınız Var?

WordPress, güvenlik nedeniyle makalelerinizin içine kod parçacıkları yapıştırmanıza izin vermez.

Blok düzenleyiciyi kullanarak yazınıza veya sayfalarınıza kod bloğu ekleyerek bazı kod örneklerini gösterebilirsiniz.

Adding code block

Bundan sonra, kod parçacığınızı kod bloğunun metin alanına ekleyebilirsiniz.

Adding code in WordPress code block

Artık gönderiniz veya sayfanızdaki değişiklikleri kaydedebilir ve kodunuzu çalışırken görmek için önizleyebilirsiniz.

WordPress temanıza bağlı olarak, genellikle çok basit bir metin bloğunda ve herhangi bir sözdizimi vurgulaması olmadan görüntülenecektir.

A simple default code block

Bu iyi görünmüyor ve kullanıcılarınız için çok da yararlı değil.

Sözdizimi vurgulama, kodu görüntülemek için yaygın olarak kullanılan bir stil verme biçimidir. Anlaşılmasını kolaylaştıran kod desenlerini vurgulamak için satır numaraları ve renkler ekler.

Burada, bazı söz dizimi vurgulamalarına sahip bir kod parçacığı örneği bulunmaktadır. Koddaki farklı öğeleri vurgulamak için kullanılan satır numaralarına ve renklere dikkat edin:

<html>
  <head>
    <title>My Awesome Website</title>
  </head>
  <body>
    <h1>Welcome to My Homepage</h1>
  </body>
</html>

Şimdi, kodlama veya programlama hakkında bir WordPress blogu çalıştırıyorsanız, makalelerinizin içinde kodu düzgün şekilde görüntülemek için sözdizimi vurgulamaya ihtiyacınız var.

Ayrıca, kullanıcılarınızın yorumlarda aynı sözdizimi vurgulamasını kullanabilmelerini isteyebilirsiniz, bu da yorumları kullanıcılar için daha ilginç ve ilgi çekici hale getirecektir.

Bununla birlikte, WordPress yorumlarında, gönderilerinde ve sayfalarında söz dizimi vurgulamasının nasıl ekleneceğine bir göz atalım.

WordPress’te Sözdizimi Vurgulayıcı Ekleme

sözdizimi vurgulama eklemenin en kolay yolu, Sözdizimi Vurgulayıcı Evolved kullanmaktır. Kullanımı çok kolaydır ve WordPress gönderilerinde, sayfalarında ve yorumlarında sözdizimi vurgulamayı etkinleştirmenize olanak tanır.

Öncelikle Syntax Highlighter Evolved eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına dair adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirmenin ardından, kodu eklemek istediğiniz gönderiyi veya sayfayı düzenlemeniz gerekir. Gönderi düzenleme ekranında, yeni bir blok eklemek için () simgesine tıklayın ve ardından ‘SözdizimiYükleyici Kodu’ bloğunu içerik alanınıza ekleyin.

Adding Syntax Highlighter code block in WordPress

Artık posta düzenleyicide kodunuzu girebileceğiniz yeni bir kod bloğu göreceksiniz. Kodu ekledikten sonra, sağ sütundan blok ayarlarını seçmeniz gerekir.

SyntaxHighlighter block settings

Buradan kodunuz için programlama dilini seçebilir, satır numaralarını gösterebilir veya gizleyebilir, bağlantıları tıklanabilir hale getirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Bitirdikten sonra devam edin ve yayınınızı veya sayfanızı kaydedin. Artık kodunuzu söz dizimi vurgulamalı görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

Syntax highlighter enabled in post

Kolaydı, değil mi?

Ancak, WordPress yorumlarının blok düzenleyici desteği yoktur. Kullanıcılarınızın sözdizimi Vurgulayıcı Evolved’i yorumlarıyla nasıl kullanabileceklerini görelim.

WordPress Yorumlarına

Söz Dizimi Vurgulama Ekleme Sözdizimi Vurgulayıcı Evolved, WordPress yorumları için varsayılan olarak etkindir. Ancak yorumlarda kullanmak için kodun kısa kodların etrafına sarılması gerekir.

Eklenti, tüm popüler programlama ve komut dosyası dillerinin adını taşıyan birkaç kısa kodla birlikte gelir.

Kodunuzu dil adıyla birlikte köşeli parantez içine almanız yeterlidir. Örneğin, PHP kodu ekleyecekseniz, şu şekilde ekleyeceksiniz:

[php]
<?php
private function get_time_tags() {
$time = get_the_time('d M, Y');
return $time;
}
?>
[/php]

Benzer şekilde, bir HTML kodu eklemek isterseniz, bunu şu şekilde HTML kısa kodunun etrafına saracaksınız:

[html]
<a href="https://example.com">Demo website</a>

[/html]

Yorum Formuna Sözdizimi Vurgulama Bildirimi Ekleme

Kısa kodlarla sözdizimi vurgulamayı kullanmak kolay olsa da, sorun, kullanıcılarınızın bunu yapabileceklerini bilmemesidir.

Neyse ki, kısa kodlarla sözdizimi vurgulamayı kullanabileceklerini bilmelerini sağlamanın hızlı bir yolu var.

Bunun için WordPress sitenize özel bir kod parçacığı eklemeniz gerekir. Bunu daha önce yapmadıysanız, WordPress’e özel kod ekleme konusundaki kılavuzumuza bir göz atın.

Aşağıdaki kodu kod parçacıkları eklentisine, functions.php dosyasına veya siteye özgü bir eklentiye eklemeniz gerekecektir.

function wpbeginner_comment_text_before($arg) {
 
$arg['comment_notes_before'] .= "<p class='comment-notice'>You can use shortcodes for syntax highlighting when adding code. For example, [php][/php] or [html][/html]</p>";
 
return $arg;
 
}
 
add_filter('comment_form_defaults', 'wpbeginner_comment_text_before');

Bu kod, WordPress yorum formundaki yorum alanından hemen önce bir uyarı görüntüler. Ancak, oturum açmış kullanıcılar için bildirimi göstermez.

Artık gizli modda yeni bir tarayıcı penceresi açabilir veya WordPress yönetici alanınızdan çıkış yapabilirsiniz. Bundan sonra, sözdiziminin vurgulanan bildirimi iş başında görmek için blogunuzdaki herhangi bir gönderiyi ziyaret edebilirsiniz.

Adding syntax highlighter notice before comment field

Bu metne stil vermek için özel CSS de ekleyebilirsiniz. Demo sitemizde aşağıdaki özel CSS kodunu kullandık, bunu başlangıç ​​noktası olarak kullanmaktan çekinmeyin.

p.comment-notice {
  font-size: 14px;
  color: #555;
  line-height: 1.5;
}

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!