WordPress Kullanıcıları için Gönderi Oluşturma Sınırı Nasıl Eklenir

Bir kullanıcının yayınlayabileceği veya inceleme için gönderebileceği gönderi sayısını sınırlamanın bir yolunu mu arıyorsunuz?

Çok yazarlı bir web sitesi çalıştırıyorsanız veya içerik gönderen çok sayıda üyeniz varsa, gönderi oluşturmayı sınırlamak yararlıdır. Bir kullanıcının gönderebileceği makale sayısını kontrol etmenize olanak tanır, böylece sitenizdeki içeriği kolayca yönetebilirsiniz.

Bu makalede, WordPress sitenizdeki kullanıcılar için nasıl gönderi oluşturma sınırı ekleyeceğinizi göstereceğiz.

WordPress’te Gönderi Oluşturmayı Kimin Sınırlaması Gerekir?

Belirli bir süre içinde yazarlar tarafından oluşturulan gönderilerin sayısını sınırlamak isteyebileceğiniz birkaç kullanım durumu vardır.

Yaygın bir senaryo, çok yazarlı bir blog çalıştırıyorsanız, her yazarın günlük, haftalık ve hatta aya göre gönderebileceği gönderi sayısını sınırlamak isteyebilirsiniz.

Yazar başına gönderileri sınırlamak, web sitenizdeki içeriği yönetmenizi ve editoryal iş akışını iyileştirmenizi kolaylaştırır. Birden fazla makaleyi incelemek ve farklı yazarlara konu atamak için daha fazla zamanınız olacak.

Veya, üyelerine duyurular yoluyla içeriklerini tanıtma olanağı veren bir WordPress üyelik siteniz olduğunu varsayalım.

Bu durumda, her üyenin haftalık veya aylık olarak yayınlayabileceği duyuru sayısını sınırlamak isteyebilirsiniz.

Başka bir harika kullanım durumu, bir tür liste dizinidir. Örneğin, acentelerin mülk eklemesine izin verdiğiniz bir emlak web siteniz olabilir. Her aracının gün veya ay başına ekleyebileceği mülk sayısını sınırlayabilirsiniz.

Bununla birlikte, WordPress’teki kullanıcılar tarafından gönderi gönderimlerini ve kreasyonlarını nasıl sınırlayacağımıza bir göz atalım.

WordPress’te Kullanıcılar Tarafından Gönderileri Nasıl Sınırlandırılır

Tek bir kod satırına dokunmak zorunda kalmadan bir WordPress eklentisi kullanarak farklı kullanıcılar için gönderileri kolayca sınırlayabilirsiniz.

Bu eğitim için Kullanıcı Gönderi Limiti eklentisini kullanacağız. Ücretsiz bir eklentidir ve sadece birkaç tıklamayla gönderi limitleri ayarlamak için kullanabilirsiniz.

Öncelikle, web sitenize Kullanıcı Gönderi Limiti eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuzu takip edebilirsiniz.

Eklenti etkin olduğunda, WordPress kontrol panelinizden Ayarlar » Gönderi Sınırı’na gidin. Oradan, farklı kullanıcı rollerine göre gönderi limitleri belirleme seçeneklerini göreceksiniz.

‘Metin’ alanında, eklenti, bir kullanıcının sınırı aştığında alacağı bildirimi düzenlemenize izin verir. Değiştirebileceğiniz daha gelişmiş seçenekler vardır, ancak varsayılan ayarlar çoğu kullanıcı için çalışır.

Kullanıcı Gönderileri Sınırı ayarları

Ardından, gönderi limiti ayarlamak istediğiniz bir kullanıcı rolü seçebilirsiniz. Örneğin, açılır menüden Yazar, Editör, Yönetici veya diğer rolleri seçebilirsiniz.

Kullanıcı rolünü seçtikten sonra devam edin ve sınırlamak istediğiniz içerik türünü seçin. Açılır menüde gönderiler, sayfalar, medya, revizyonlar ve daha fazlası gibi birden çok seçenek göreceksiniz.

Bu yapıldıktan sonra, bir kullanıcının gönderebileceği gönderi sayısı için bir sınır girin ve günler, yıllar, aylar veya haftalar gibi bir döngü seçin. İşiniz bittiğinde, ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesini tıklamayı unutmayın.

Gönderi sınırı ayarlarını değiştir

WordPress web sitenizde farklı kullanıcı rolleri için gönderi sınırları ayarlamak istiyorsanız , Kural numarasını değiştirin ve adımları tekrarlayın.

Örneğin, yazarlar için bir gönderi sınırı ayarlayabilir ve ardından editörler için daha yüksek bir gönderi sınırı oluşturabilirsiniz.

Yeni bir kural oluşturmak için Kural sayısını 2 olarak değiştirin ve Editör gibi bir kullanıcı rolü seçin. Ardından, içerik türünü seçin ve limiti ve döngüyü girin.

Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıkladığınızda, yeni kuralınızın ilk kuralın altına eklendiğini göreceksiniz. Devam edebilir ve her kullanıcı rolü için istediğiniz kadar gönderi sınırı kuralı oluşturabilirsiniz.

Gönderi limitleri için iki farklı kural

Bu kadar. Kullanıcılar belirlenen sınırdan daha fazla gönderi oluşturmaya çalıştıklarında aşağıdaki gibi bir bildirim alırlar:

Sınır bildirimi yayınla

Bu makalenin, sitenizdeki WordPress kullanıcıları için bir gönderi oluşturma sınırı eklemenize yardımcı olduğunu umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!