En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

+12

Yılların Dijital Deneyimi

635

Yayınlanan İçerik

WordPress Editörlerine Görsel Düzenleme Kısıtlaması

Merhabalar, bu yazımda sizlere birden fazla Editör’e sahip WordPress bloglarının görsellerde sorun yaşamaması için Görsel Düzenleme Kısıtlaması nasıl yapılacağını anlatacağım.

Bu yazımın özeti şu bir editörün yüklediği fotoğrafa başka bir editörün müdahele etmesine engel olunmasıdır.

Çok yazarlı bir web sitesi çalıştırırken, yazarlarınızın yalnızca yükledikleri medya dosyalarına erişmesini isteyebilirsiniz. Bu, organizasyon ve verimlilik amaçları için yardımcı olabilir.

Yazarların Medya Yüklemelerine Erişimini Neden Kısıtlamalısınız?

Düzgün bir editoryal iş akışını yönetmek, çok yazarlı WordPress siteleri için en büyük zorluklardan biridir.

Birçok site sahibini rahatsız eden bir şey, yazarların diğer yazarların ve katkıda bulunanların medya yüklemelerini görebilmesidir.

Bu, bazı site sahipleri için bir gizlilik sorunu haline gelir. Örneğin, bir yönetici yeni bir ürün veya fikir üzerinde çalışıyorsa, diğer yazarlar bunu herkese açık hale getirmeden önce görebilir.

Bununla birlikte, WordPress yönetici alanınızdaki medya yüklemelerini kimlerin görebildiğini nasıl kısıtlayacağınıza bir göz atalım.

WordPress’te Kullanıcılar Tarafından Medya Yüklemelerini Düzenleme

Yapmanız gereken ilk şey, WP Users Media eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir . Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildiğinde, eklenti her kullanıcının kendi medya yüklemelerine erişimini otomatik olarak kısıtlarken site yöneticisinin tüm yüklemeleri görüntülemesine izin verir.

Ancak, ayarları özelleştirme ve özel kullanıcı rollerinin tüm medya yüklemelerine erişmesine izin verme seçeneğiniz vardır. Örneğin, Yazarların kendi yüklemelerini kısıtlarken Editörlerin tüm medya yüklemelerini görüntülemesine izin vermek isteyebilirsiniz.

Bu ayarlarda ince ayar yapmak için kullanıcının hangi eklere erişebileceğini yapılandırmak üzere Ayarlar »WP Kullanıcıları Medya sayfasına gitmeniz gerekir .

Bu durumda, aşağıdaki seçeneği belirlemek istiyoruz: ‘Etkinleştir, Yazarın yalnızca kendi eklerini görebilmesi için etkinleştirin.’ İşte göreceksiniz:

Yazarların ekleri görmesini sağlama

Şimdi, bunu çalışırken görüntülemek için, iki yeni kullanıcı hesabı oluşturabilir ve onlara ‘ Yazar ‘ rolünü verebilirsiniz . Ardından, her iki hesapla WordPress’e giriş yapın ve bazı resimler yükleyin.

Medya kitaplığının yalnızca söz konusu kullanıcı tarafından yüklenen resimleri göstereceğini fark edeceksiniz. Örneğin, Sam ve Tina adında iki kullanıcı oluşturduk.

Sam’in hesabını kullanarak üç, Tina’nın hesabını kullanarak üç resim yükledik.

Tina’nın hesabı medya kütüphanesini şu şekilde gösterir:

Tina'nın medya kütüphanesi

Sam’in hesabı medya kütüphanesini şu şekilde gösterir:

Sam'in medya kütüphanesi

Son olarak, bir site yöneticisi medya kitaplığını bu şekilde görür.

Yönetici kullanıcısının;  kütüphane görünümü

Yeni resimler yüklerken, kullanıcılarınız Medya Kitaplığı’ndan yalnızca kendi yükledikleri resimleri seçebilir.

Bir mesaja medya ekleme

Bu makalenin, WordPress sitenizdeki kullanıcıların medya yüklemelerini daha iyi organize etmenize yardımcı olmasını umuyoruz. 

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!