Ara
Close this search box.

En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

12+

Yılların Dijital Deneyimi

638

Yayınlanan İçerik

WordPress RSS Feed Hataları Nasıl Düzeltilir

WordPress sitenizde RSS beslemesi hatalarıyla mı karşılaşıyorsunuz? RSS yayınları, kullanıcıların Feedly gibi haber okuyucu uygulamaları kullanarak blogunuza abone olmalarına yardımcı olur.

RSS yayınları XML biçimlendirme dilinde yayınlandığından, yayındaki küçük bir hata onu okunamaz hale getirebilir ve kullanıcılar haber yayınlarında yeni içerik göremez.

Diğer uygulamalar da WordPress RSS beslemenizden içerik güncellemeleri almaya güveniyor. Örneğin, yeni yazılarınızın sosyal paylaşımını otomatikleştirmek için IFTTT kullanıyorsanız , bu da çalışmayı durdurur.

Bu yazıda, WordPress’te RSS beslemesi hatalarının nasıl kolayca düzeltileceğini göstereceğiz. Ayrıca bu hatalara neyin sebep olduğunu ve gelecekte nasıl önlenebileceğini de konuşacağız.

WordPress RSS beslemesi hatalarını düzeltme

En Yaygın WordPress RSS Feed Hataları

WordPress RSS beslemesi hatalarının en yaygın olanı , zayıf biçimlendirmeden kaynaklanır.

WordPress, RSS beslemelerini katı bir biçimlendirme dili olan XML’de çıkarır. Eksik bir satır sonu ya da fazladan bir sekme RSS yayınınızı bozabilir.

RSS hata mesajı şöyle görünecek:

XML Ayrıştırma Hatası: Varlığın başında olmayan XML veya metin bildirimi
Konum: http://example.com/feed
Satır Numarası 2, Sütun 1:

Hangi tarayıcıyı kullandığınıza bağlı olarak, RSS akışı hata mesajınız değişebilir.

Bu hata iletisini yayınınızı bir tarayıcıda ziyaret ederken de görebilirsiniz.

Uyarı include 1270’de / pluggable.php

FeedBurner kullanıyorsanız , hatalarınız farklı görünebilir.

Bunu söyledikten sonra, bu RSS beslemesi hatalarına neyin sebep olduğunu ve bunların nasıl düzeltileceğini inceleyelim.

WordPress’te RSS Beslemesi Hatalarını El ile Düzeltme

RSS beslemenizin hata göstermesinin en olası nedeni, zayıf biçimlendirmedir. Bu zayıf biçimlendirme PHP etiketini bir eklentide veya temanızın functions.php dosyasında kapattıktan sonra boş bir alan nedeniyle oluşabilir .

Kısa bir süre önce temanızın veya alt temanızın işlev.php dosyasına bir kod pasajı eklediyseniz . Ardından, fonksiyon dosyanızı düzenlemelisiniz.

İşlev dosyanızın sonunda bir kapanış PHP etiketi varsa, bundan sonra fazladan boşluk veya satır kesmesi olmadığından emin olmanız gerekir.

İdeal olarak, kapanış PHP etiketi dosyanın sonunda gerekli değildir. Bu yüzden kapanış php etiketini tamamen kaldırırsanız en iyisi olur.

Bu, çoğu durumda sorunu çözmelidir. Bununla birlikte, RSS beslemesi hatasını düzeltmezse, okumaya devam edin.

RSS Yayınıyla İlgili Eklentileri Devre Dışı Bırak

Web sitenizin RSS beslemesini değiştiren veya yeni bir tane oluşturan bir WordPress eklentisi kullanıyorsanız, bu eklentiyi devre dışı bırakmanız gerekir.

Emin değilseniz tüm WordPress eklentilerini geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz .

Tüm WordPress eklentilerini devre dışı bırak

Ardından, hata için RSS beslemenizi kontrol edin. Hata ortadan kalkarsa, bu web sitenize yüklenen eklentilerden birinin suçlu olduğu anlamına gelir.

Artık kurulu eklentileri birer birer yeniden etkinleştirebilir ve her bir eklentiyi etkinleştirdikten sonra RSS beslemenizi kontrol edebilirsiniz. Bu sayede soruna tam olarak hangi eklentinin neden olduğunu bulabileceksiniz.

Eklentiyi bulduktan sonra, güncelleme için eklentinin desteğine başvurabilir veya aynı şeyi yapan alternatif bir eklenti bulabilirsiniz.

Geçici Olarak Varsayılan Bir Temaya Geçme

Bazen, kötü kodlanmış bir WordPress tema işlevi de WordPress RSS beslemenizi etkileyebilir. Sorunun WordPress temanızdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için geçici olarak varsayılan bir WordPress temasına geçmeniz gerekir.

Sadece Görünüm »Temalar sayfasına gidin ve önceden kurulmuş bir temanız varsa, onu etkinleştirin.

Varsayılan WordPress temasını etkinleştir

Varsayılan temalar arasında Yirmi Ondokuz, Yirmi Onyedi, Yirmi Onaltı vb. Web sitenize bir tane kurulu değilse, yüklemek ve etkinleştirmek için Yeni Ekle düğmesine tıklayabilirsiniz. 

Varsayılan bir WordPress temasını kurun ve etkinleştirin

Varsayılan temaya geçtikten sonra, WordPress feed’inizde hata olup olmadığını kontrol edin. Yayınınızı bir tarayıcı penceresinde ziyaret edebilir veya bir yayın doğrulama aracıyla test edebilirsiniz .

Hata ortadan kalkarsa, bu WordPress temanızın soruna neden olduğu anlamına gelir. Destek için tema yazarına başvurabilir veya web siteniz için uygun yeni bir tema bulabilirsiniz.

Umarız bu makale, WordPress RSS beslemesi hatalarını sitenizde düzeltmenize yardımcı olmuştur.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz .

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of Furkan Sağlam

Furkan Sağlam

Mavis Agency'de Dijital Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Marka yönetimi, e-ticaret çözümleri ve dijital pazarlama stratejileri konularında uzmandır. Blog yazılarında, güncel dijital trendler ve etkili pazarlama taktikleri üzerine değerli bilgiler sunmaktadır. Dijital dünyada markaların başarısına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Bir Yanıt

  1. Furkan hocam çok teşekkürler, blogunuzda seo ve wordpress adına harika paylaşımlar buldum, sırası ile okuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!