WordPress Blogunuz İçin Anahtar Kelime Araştırmaları Nasıl Yapılır?

Kullanıcılarımızdan sık sık WordPress blogları için anahtar kelime araştırması yapmaları isteniyor. Anahtar kelime araştırması, daha fazla trafik çekmenize ve kullanıcıların seveceği ilgi çekici içerikler oluşturmanıza yardımcı olacak daha iyi içerikler bulmanıza yardımcı olur. Bu yazıda, WordPress blogunuz için anahtar kelime araştırmasını nasıl doğru bir şekilde yapacağınızı göstereceğiz.

Anahtar Kelime Araştırma Nedir ve Neden İhtiyacınız Var?

Anahtar kelime araştırma, içerik yaratıcıları ve SEO uzmanları tarafından kullanılan bir araştırma tekniğidir. Sektörünüzdeki içeriği, ürünleri ve hizmetleri bulmak için kullanıcıların arama motorlarına girdikleri kelimeleri keşfetmenize yardımcı olur.

Daha sonra daha fazla arama trafiği almak için bu kelimeleri ve cümleleri web sitenize kullanabilirsiniz.

Birçok yeni başlayanlar, kullanıcılarının aradığı şey hakkında net bir fikirleri olduğunu varsaymaktadır. Ancak, veri odaklı kararlar almanıza yardımcı olacak güçlü araçlar olduğunda eğitimli tahminler yapmanız gerekmez.

Anahtar kelime araştırmasını içerik stratejinizin bir parçası olarak doğru kullanmak, aşağıdakileri başarmanıza yardımcı olabilir:

 • Kullanıcılarınızın gerçekte aradığı popüler anahtar kelimeleri bulun
 • Sıralaması kolay ve iyi arama hacmine sahip içerik fikirleri bulun
 • Rakiplerinizin ne yaptığını öğrenin ve daha iyi bir içerik stratejisi ile onları dövün
 • Her yeni makalede daha fazla arama trafiği edinin ve kitlenizi büyütün

Olduğu söyleniyor, WordPress blogunuz için anahtar kelime araştırmasının nasıl düzgün şekilde yapıldığına ve arama trafiğinizi nasıl artırdığına bir bakalım.

Şahsen kendi projelerimiz için kullandığımız en iyi anahtar kelime araştırma araçlarını seçtik. Size her birini ve bir profesyonel gibi kendi anahtar kelime araştırmanızı yapmak için nasıl doğru kullanacağınızı göstereceğiz.

1. SEMRush

SEMRush

SEMRush, piyasadaki en iyi SEO Araçlarından biridir . Organik araştırma, ücretli reklam araştırması, anahtar kelime araştırması ve derinlemesine rekabet analizi yapmak için araçlar içeren eksiksiz bir SEO paketidir.

Başlamak için SEMRush web sitesine gidin ve bir anahtar kelime veya web sitesi URL’nizi girin.

SEMRush anahtar kelime araştırma genel bakış

Girdiğiniz anahtar kelimenin arama hacmini (ortalama arama sayısını), ücretli reklamlar için TBM’yi ve arama sonuçlarının sayısını gösteren bir genel bakış göreceksiniz.

Biraz aşağıya kaydırdığınızda, anahtar kelimelerle eşleşen anahtar kelimeler ve alakalı anahtar kelimeler hakkında genel bir bakış görürsünüz. Tüm listeleri incelemek veya bir CSV dosyasına dışa aktarmak için raporun tamamını görüntüle düğmesini tıklayabilirsiniz.

İlgili anahtar kelimeler

Aşağı doğru kaydırdığınızda, girdiğiniz anahtar kelime için en iyi arama sonuçlarının listesini göreceksiniz. Bu sayfaların neden bu anahtar kelimeler için sıralandığını anlamanıza yardımcı olacak raporun tamamını görüntülemek için bu bağlantıların her birini tıklayabilirsiniz.

Ayrıca, alakalı terimlerle ilgili daha geniş anahtar kelime araştırmalarına daha hızlı erişmenizi sağlayan yeni ‘Anahtar Kelime Sihirli Aracı’nı da kullanabilirsiniz. Anahtar kelime analizörüne eklemek için bir anahtar kelimenin yanındaki ekle düğmesini tıklayabilirsiniz.

Anahtar kelime sihirli aracı

En yüksek arama hacmine sahip en iyi anahtar kelimeleri bulduğunuzda, bir sonraki adım bu anahtar kelimeler için rekabeti analiz etmek olacaktır. Ayrıntılı bir analiz görmek için bu anahtar kelimeler için zaten sıralanan bağlantıları tıklayın.

Anahtar kelime rekabet analizi

Söz konusu URL için geri bağlantıları, sayfa için sıralanan diğer anahtar kelimeleri ve ne kadar arama trafiğini aldığını görebilirsiniz.

Genel olarak, SEMRush, piyasadaki en iyi anahtar kelime araştırma aracıdır. Size sadece anahtar kelime fikirleri vermekle kalmaz, aynı zamanda bu anahtar kelimeler için nasıl sıralanabileceğinizi bulmanıza yardımcı olur.

2. Ahrefs

Ahrefs

Ahrefs, piyasadaki en güçlü anahtar kelime araştırma araçlarından biridir. Rakiplerinizin neden bu kadar yüksek olduğunu ve arama sonuçlarında altını çizmek için ne yapmanız gerektiğini öğrenmenize yardımcı olur.

Ahrefler, her gün 6 milyardan fazla sayfa tarıyor ve dizinlerinde 200’den fazla milyon alan adından 12 trilyondan fazla bağlantı var. Bu çok fazla veri, ancak asıl güzellik platformlarının bu verileri sizin avantajınıza kullanmanıza nasıl yardımcı olduğunu.

Tüm verileri farklı bölümlere ayıran sezgisel bir kullanıcı arayüzü var. Basitçe arama alanına bir alan adı girin; Ahrefs, anlaşılması kolay bir formatta zengin bilgiler toplayacaktır.

Ahrefs'e genel bakış

Toplam geri bağlantı sayısı, alanlara gönderme, organik anahtar kelimeler ve içerik incelemesi ile sonuçlara genel bir bakış gösterecektir. Daha ayrıntılı incelemek için bu bölümlerden herhangi birine tıklayabilirsiniz.

‘Organik Anahtar Kelimeler’ raporuna tıkladığınızda Ahrefs size, alan adı için arama hacmi, arama sırası, URL ve daha fazlası olan bir anahtar kelime listesi gösterecektir.

Ahrefs organik anahtar kelimeler raporu

Arama kutusuna anahtar kelimeler girerek anahtar kelime fikirleri de oluşturabilirsiniz. Ahrefs’in anahtar kelime keşif aracı, arama hacmi, zorluk puanı ve tıklama içeren bir anahtar kelime önerisi listesi oluşturur.

Ahrefs ayrıca içerik analizi, sıralama takibi, web izleme ve daha fazlası için güçlü araçlarla birlikte geliyor. Tüm raporları CSV veya PDF formatında dışa aktarabilir ve ardından en sevdiğiniz elektronik tablo yazılımında bunlar üzerinde çalışabilirsiniz.

3. CevapTopluluk

AnswerThePublic

AnswerThePublic ücretsiz bir görsel anahtar kelime araştırma ve içerik fikir aracıdır. Google ve Bing’in otomatik önerme özelliğini kullanır ve verileri daha anlaşılır bir görsel biçimde sunar.

Sadece web sitesini ziyaret edin ve bir anahtar kelime veya kelime öbeği girin. Araç daha sonra anahtar kelimeleri yükler ve bunları görsel haritalara sunar. Raporlar sorulara, edatlara, karşılaştırmalara, alfabetik ve ilgili anahtar kelimelere ayrılır.

Anahtar kelime görselleştirme

Herhangi bir anahtar kelimeyi tıkladığınızda Google arama sonuçlarını yeni bir tarayıcı sekmesinde gösterir. Bu, kişilerin aradığı soruları ve alakalı içerikle nasıl cevaplayabileceğinizi hızla görüntülemenizi sağlar.

Tüm anahtar kelime araştırmaları tek bir sayfada sunulmaktadır. Verileri görsel olarak görüntü olarak indirebilir veya bir CSV dosyasına aktarabilir ve tercih ettiğiniz elektronik tablo yazılımını kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırma verilerini indirin

Anahtar Kelime Araştırma İpuçları

Yukarıda belirtilen tüm araçlar size bir veri hazinesi sağlayacaktır. Anahtar kelime araştırmanızı daraltmak ve en kârlı fikirleri bulmak için bazı ipuçları.

 • Anahtar kelime araştırmanızı daha geniş anahtar kelimelerle başlatın ve ardından rekabet gücü düşük ve daha fazla arama hacmine sahip anahtar kelimeler bulmak için kısaltın.
 • Kendi anahtar kelime performansınızı görmek için SEMRush veya Ahrefs’e kendi URL’nizi girin ve ardından rakiplerinizle karşılaştırın.
 • Müşterinizin sorularını yanıtlayan ve satın alma kararı vermelerine yardımcı olan anahtar kelimeleri bulmaya odaklanın.
 • Anahtar kelime araştırmanızı, en çok aranan anahtar kelimelerle sınırlandırmayın. Daha uzun anahtar kelimeler için kolayca rütbe ve bunun üzerine inşa edebilirsiniz.

Anahtar kelime araştırmasını işletmenize veya blogunuza nasıl uygulayabilirsiniz?

Anahtar kelime araştırmasının temel amacı, müşterilerinizin aradıklarını bulmak ve ardından arama sonuçlarında bu anahtar kelimeleri sıralamaktır. İçerik stratejinize bağlı olarak bunu yapmanın birçok yolu vardır.

 • Yeni anahtar kelime araştırmanızın etrafında uygun bir içerik pazarlama stratejisi planlayın
 • Bu anahtar kelimeleri kullanarak yararlı içerik makaleler, blog yazıları, infographics, videolar ve daha fazlasını oluşturun.
 • İşletme web siteleri yeni anahtar kelimeler hedefleyen açılış sayfaları , belgeler, SSS’ler ve diğer içerikler oluşturabilir
 • Bir çevrimiçi mağaza işletiyorsanız , bu anahtar kelimeleri ürün başlıklarınızda, açıklamalarınızda, ürün kategorilerinde ve daha pek çoğunda kullanabilirsiniz.

İlgi çekici içerik oluşturma konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? En iyi içerik pazarlama araçları ve eklentileri konusunda uzman seçimimize göz atın .

Anahtar kelime araştırmamın performansını nasıl izlerim?

Öncelikle, Google Arama Konsolu’na kaydolmanız gerekir . Google’ın web sitenizi nasıl gördüğüyle ilgili size fikir verir. Ayrıca, sıraladığınız anahtar kelimeleri ve arama sonuçlarındaki ortalama konumu görebileceksiniz.

Google Arama Konsolu

İçeriğinizin performansını takip etmek için Google Analytics’e de ihtiyacınız olacak. MonsterInsights , Google Analytics’i WordPress’e kurmanın en kolay yoludur . Size WordPress panonuzdaki en iyi içeriği gösterir ve web sitenize kullanıcının katılımını izlemenize olanak sağlar .

Umarız bu makale, WordPress blogunuz için anahtar kelime araştırması yapmayı öğrenmenize yardımcı olmuştur. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

destek

destek

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!