Ara
Close this search box.

En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

12+

Yılların Dijital Deneyimi

638

Yayınlanan İçerik

WordPress 5.8 Yenilikler (Özellikler ve Ekran Görüntüleri)

WordPress 5.8 Yenilikleri bugün erken saatlerde piyasaya sürüldü ve 2021’in ikinci büyük sürümüdür.

Bu yeni sürüm, bazı önemli yeni özellikler ve iyileştirmeler ile geliyor. Bu değişiklikler, WordPress web sitenizde çalışmanın yeni yaratıcı yollarını sunar.

Bu yazıda, başlıca WordPress 5.8 yenilikleri ve web sitelerinizi güncelledikten sonra hangi özellikleri denemeniz gerektiğini paylaşacağız.

WordPress 5.8 büyük bir sürümdür ve yönetilen bir WordPress barındırma hizmetinde değilseniz güncellemeyi manuel olarak başlatmanız gerekir.

Önemli: Güncellemeyi başlatmadan önce tam bir WordPress yedeği oluşturmayı unutmayın.

Bununla birlikte, WordPress 5.8’deki tüm yenilikler burada.

Yeni Şablon Düzenleyici

WordPress 5.8, şablon düzenleyici adı verilen yeni bir özellikle birlikte gelir. Blok düzenleyiciyi kullanarak tam bir site düzenleme aracı oluşturmaya yönelik bir adımdır.

Bir gönderiyi veya sayfayı düzenlerken şablon sekmesinin altındaki ‘Yeni’ bağlantısından oluşturarak yeni bir şablon oluşturabilirsiniz.

Blok düzenleyicide yeni bir şablon oluşturun

Not: Şablon düzenleyici, isteğe bağlı bir tema özelliğidir. Düzenleme sonrası ekranında Şablon sekmesini göremiyorsanız, temanız bu özelliği desteklemiyor demektir.

WordPress daha sonra yeni şablonunuz için bir başlık sağlamanızı isteyecektir. Bu, daha sonra kullanmak üzere şablonu kolayca tanımlamanıza yardımcı olacak herhangi bir şey olabilir.

Şablon adı ekle

Bundan sonra, WordPress şablon düzenleyici moduna geçecektir. Bu, içerik olmayan alanları düzenlemenize ve şablonunuza site çapında bloklar eklemenize olanak tanır.

Şablon düzenleyici modu

WordPress 5.8, yeni şablonunuza site çapında farklı öğeler eklemenize olanak tanıyan birkaç site bloğuyla birlikte gelir.

 • Site Logosu
 • Site Tanıtımı
 • Site Başlığı
 • Sorgu Döngüsü
 • Yazı başlığı
 • Mesaj İçeriği
 • Posta tarihi
 • Alıntı Gönder
 • Öne Çıkan Görsel Gönder
 • Mesaj Kategorileri
 • Etiketleri Gönder
 • Giriş/Çıkış
 • Sayfa Listesi

WordPress 5.8’deki şablon düzenleyici, temaya özgü bir özelliktir. Hala WordPress temanızın stillerini ve görünümünü kullanır.

Özel bir düzen için tam tasarım kontrolü elde etmek istiyorsanız, SeedProd gibi bir sayfa oluşturucu eklentisi çok daha iyi bir araç olacaktır . Hangi WordPress temasını kullandığınızdan bağımsız olarak çalışır ve size düzen üzerinde tam kontrol sağlar.

WordPress 5.8’de Blok Tabanlı Widget Düzenleyici

WordPress’teki widget ekranı artık blok düzenleyiciyi kullanıyor. Yeni widget deneyimini denemek için Görünüm » Widget’lar sayfasına gidin .

WordPress 5.8'de blok olarak widget'lar

WordPress temanızdaki her widget’a hazır alan, blok düzenleyicide bir sekme olarak görünecektir. Widget’ları web sitenizin kenar çubuklarına ve widget’ın etkin olduğu alanlara bloklar olarak ekleyebilirsiniz.

Bu, artık daha ilgi çekici widget alanları oluşturmak için blokları kullanabileceğiniz için widget’lar üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Örneğin, düğmeler ekleyebilir, renkleri seçebilir, farklı blokları gruplayabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

WordPress 5.8'de widget alanlarındaki blokları düzenleme

Eski Pencere Öğesi bloğunu herhangi bir kenar çubuğuna ekleyerek eski pencere öğelerini kullanmaya devam edebilirsiniz.

WordPress 5.8'de eski widget'lar ekleme

Yeni Widget Ekranından Çıkma

Bazı kullanıcılar hala eski Widget’lar ekranını kullanmak isteyebilir. Bu, Classic Widgets eklentisini yükleyip etkinleştirerek kolayca yapılabilir .

Aktivasyon üzerine, eklenti eski klasik widget ekranını geri yükleyecektir.

WordPress Artık Varsayılan Olarak WebP Görüntülerini Destekliyor

WebP, görüntü dosya boyutunu kaliteden ödün vermeden PNG ve JPEG’e göre %25-34 oranında azaltan yeni bir görüntü formatıdır. Bu büyük bir farktır ve herhangi bir web sitesinin hızını ve performansını önemli ölçüde artırabilir .

WordPress 5.8 artık varsayılan olarak WebP görüntülerini destekliyor. Bu, bir eklenti kullanmadan WebP görüntülerinizi kaydedip WordPress web sitenize yükleyebileceğiniz anlamına gelir.

Ancak, bazı eski web tarayıcıları WebP görüntülerini desteklemez. Kullanıcılarınızın çoğu desteklenmeyen tarayıcılar kullanıyorsa, bir görüntü sıkıştırma eklentisi kullanmayı düşünmelisiniz.

Görüntü sıkıştırma eklentileri , görüntüleri WebP biçimine dönüştürebilir ve geri dönüş seçeneği olarak JPEG veya PNG görüntüleri görüntüleyebilir.

WordPress 5.8’deki Medya Kitaplığı Değişiklikleri

WordPress medya kitaplığı , görüntüleri ‘Izgara’ görünümünde yüklemek için sonsuz kaydırma kullanmayacaktır. Bunun yerine artık daha fazla resim görüntülemek için Daha fazla yükle düğmesini göreceksiniz.

Medya Kitaplığında daha fazla yükle düğmesi

Bir başka kullanışlı yeni gelişme, doğrudan Medya »Yeni Ekle sayfası aracılığıyla yüklerken medya dosyası URL’sini kopyalama yeteneğidir .

Önceden, doğrudan medya kitaplığına bir resim eklediğinizde, resmi düzenlemeniz ve ardından resim URL’sini manuel olarak kopyalamanız gerekiyordu.

WordPress 5.8 ile artık medya dosyası URL’sini kopyalamak ve istediğiniz yerde kullanmak için bir düğme göreceksiniz.

Dosya URL'sini panoya kopyala

WordPress 5.8’de Düzenleyici Değişikliklerini Engelleyin

Blok düzenleyici , WordPress kullanıcılarının zamanlarının çoğunu içerik oluşturmak için harcadıkları yerdir. Her WordPress sürümü, blok düzenleyiciye iyileştirmeler getirir.

Blok düzenleyicide denemek isteyebileceğiniz bazı yeni özellikler ve iyileştirmeler aşağıdadır.

WordPress 5.8’deki Sorgu Döngüsü Bloğu

Hiç bir WordPress sayfasında veya gönderisinde bir sürü gönderi görüntülemek istediniz mi?

Önceden, bunu yapmak için eklentileri kullanmanız gerekiyordu, ancak şimdi herhangi bir yerde gönderilerin, sayfaların veya ürünlerin bir listesini kolayca görüntülemek için Sorgu Döngüsü bloğunu kullanabilirsiniz.

Sorgu Döngüsü bloğunu bir gönderiye veya sayfaya eklemeniz yeterlidir. Bir dizi düzen arasından seçim yapabilir ve blok ayarlarında sorgu parametrelerini yapılandırabilirsiniz.

WordPress 5.8'de Sorgu Döngüsü bloğu

Görüntüler ve Medya Blokları için Çift Ton Filtreler

WordPress 5.8, resimler ve resimler, galeriler ve kapak resimleri gibi medya blokları için Duotone filtrelerini tanıttı.

WordPress 5.8'deki görüntülere çift ton filtre uygulama

Birkaç ön ayar ile birlikte gelir ve uygulamak istediğiniz renkleri seçerek kendi ön ayarlarınızı da oluşturabilirsiniz. WordPress temanız, tema renklerine uyması için kendi hazır ayarlarını da içerebilir.

WordPress 5.8'de bir görüntüye uygulanan çift ton filtreleri

Blok Ekle Panelinde Desen Önerileri

WordPress 5.8 artık blok ekleme panelinde desenler önerecektir.

Örneğin, ortak bir öğe ararsanız, o bloğu kullanan kalıplar önerebilir.

WordPress 5.8'de desen önerileri

Kullanılabilir bazı yeni kalıplar var ve WordPress.org kalıp dizini ile entegrasyon için ilk çalışmalar yapıldı.

Yuvalanmış Bloklarda Üst Bloğu Kolayca Seçin

Sütunlarda, gruplarda ve diğer iç içe bloklarda ana bloğu seçmek biraz zordu.

WordPress 5.8 artık araç çubuğunda, hızlı bir şekilde seçmenize olanak tanıyan, her zaman görünür bir ana blok düğmesi gösteriyor.

Araç çubuğundaki üst engelleme düğmesi

Blok Gezinmede İyileştirilmiş Liste Görünümü

WordPress 5.8, gönderi veya sayfanızdaki blokların tam listesini gösteren gelişmiş bir liste görünümü paneli ile birlikte gelir. Bu, daha karmaşık bir düzen ile çalışırken gezinmeyi kolaylaştırır.

WordPress 5.8'de iyileştirilmiş liste görünümü paneli

Blok Tutamaçları ile Geliştirilmiş Seçim Aracı

WordPress 5.8, daha iyi blok vurgulama ve gelişmiş bir seçim aracı sunar. Blokları kolayca yukarı ve aşağı hareket ettirebilmeniz için size bir blok tutamacı gösterir.

Blok tutamaçlarıyla Daha İyi Seçim aracı

WordPress 5.8’deki Blok Geliştirmeleri

WordPress 5.8, mevcut bloklar için birçok geliştirmeye sahiptir. Metin, arka plan ve bağlantı renklerini seçmek için daha fazla seçenek vardır.

Daha fazla renk seçeneği

Artık sütunlar, kapaklar ve diğer bloklar arasındaki boşlukları kontrol edebilirsiniz.

Bloklar için dolgu seçeneği

Artık tablolar için degrade arka plan rengini de kullanabilirsiniz .

Tablolar için gradyan arka plan rengi seçeneği

Kaputun Altındaki Değişiklikler

WordPress 5.8, geliştiricilerin kendi temalarında, eklentilerinde ve projelerinde keşfetmeleri ve kullanmaları için birçok değişiklik getiriyor. İşte geliştiriciler için kaputun altındaki değişikliklerden bazıları.

Theme.json adlı yeni bir dosya artık tema geliştiricileri tarafından blok ayarlarını tek bir yerde yapılandırmak için kullanılabilir. Örneğin, tema geliştiricileri bunu renkleri tanımlamak, ön ayarlar eklemek, bir blok için hangi seçeneklerin mevcut olduğunu kontrol etmek ve daha fazlası için kullanabilir.

Tema yazarları artık theme.json dosyasında düzeni ve içerik genişliğini global olarak ayarlayabilir.

Birden çok WordPress yönetici ekranında blok düzenleyici API’lerini kullanmak için içeriğe duyarlı filtreler.

WordPress kurtarma modu e-posta mesajı artık yalnızca e-posta gönderilebildiğinde gösterilecek.

Blok türlerini kaydetmenin kurallı yolu olarak block.json meta veri dosyasının kullanımını teşvik etmek.

Bu kılavuzun WordPress 5.8’deki yenilikleri keşfetmenize yardımcı olduğunu umuyoruz. Yeni widget ve şablon düzenleyici özellikleri konusunda özellikle heyecanlıyız.

Ne hakkında heyecanlısın? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!