WordPress 5.7 Yenilikleri Neler

Merhabalar, WordPress 5.7 yenilikleri neler merak edenler için bu paylaşımı size hazırladım. WordPress 5.7 9 Mart 2021’de yayınlandı. Yılın ilk büyük sürümü oldu ve bazı yeni özellikler ve iyileştirmelerle gelecek.

Geliştirmeyi yakından takip ediyor ve yeni özellikleri test sitelerimizde deniyoruz.

Bu yazıda, size özellikler ve ekran görüntüleriyle WordPress 5.7’de neler olduğunu göstereceğiz.

WordPress 5.7'de neler geliyor?

WordPress 5.7 geliştirilme aşaması devam etmektedir ve bazı özellikler hala değişebilir ve onu son sürüme getirmeyebilir.

Bununla birlikte, WordPress 5.7’de neler olduğuna bir göz atalım.

WordPress 5.7’de Düzenleyici İyileştirmeleri

WordPress editörü web sitesi sahiplerinin sayfası oluşturmayı ve içerik yazma zamanlarının çoğunu harcamak alandır.

Her WordPress sürümü, editöre yeni özellikler ve iyileştirmeler getiriyor. WordPress 5.7, düzenleme deneyiminizi iyileştirmek için bazı heyecan verici yeni özellikler ve geliştirmelerle birlikte gelir.

Ekleyiciden Blokları Sürükle ve Bırak

WordPress 5.7, ‘Yeni blok ekle’ (+) ekleyicisinden bir bloğu içerik alanınıza sürükleyip bırakmanıza olanak tanır. Bu şekilde, bir bloğu post tuvaline bırakmadan önce nereye yerleştireceğinizi seçebilirsiniz.

Ekleyiciden bir bloğu sürükleyip bırakın

WordPress 5.7’de Gelen Tam Boy Bloklar

Kapak, sütunlar ve grup blokları için tam genişlikteki blokları kullanmayı seviyor musunuz? 

Bu, görsel olarak çarpıcı düzenler oluşturmanıza olanak tanır. WordPress 5.7 artık tam yükseklikte bloklar oluşturmanıza da izin verecek.

Bir blok araç çubuğunda tam yükseklik seçeneği

Bu bloklar, kullanıcı ekranının yüksekliğini doldurarak daha da ilgi çekici düzenler oluşturmanıza olanak tanır.

Blok Varyasyonlarının Artık Kendi Açıklamaları Olabilir

WordPress 5.7 şimdi blok varyasyonlarının açıklamalarını gösterecek. Örneğin, sosyal simgeler bloğunda Facebook, Twitter ve diğer sosyal simgeler bulunur. Bunları bir önizleme ile blok denetçisinde görüntüleyebilirsiniz.

Varyasyon açıklamalarını engelle

Sosyal Simge Boyutları

WordPress 5.7, sosyal medya simgeleri bloğundaki simgelerin boyutunu ayarlamanıza izin verecektir.

Sosyal simge boyutu

Geliştirilmiş Düğmeler

WordPress 5.7, blok düzenleyicideki düğmeler için dikey hizalama sunacaktır. Kullanıcılar ayrıca düğmeleri için önceden belirlenmiş bir yüzde genişliği arasından seçim yapabilecekler.

Düğmeler için dikey hizalama

Daha Fazla Blokta Yazı Tipi Boyutunu Ayarlayın

Blok düzenleyicideki bir başka gelişme, yazı tipi boyutunu liste ve kod blokları dahil olmak üzere daha fazla blokta ayarlama yeteneğidir.

WordPress 5.7'de daha fazla yerde yazı tipi boyutları

HTTP’den HTTPS’ye Daha Kolay Geçiş

Önceden WordPress’i HTTP’den HTTPS’ye taşıdığınızda, içeriğinize gömülü URL’leri manuel olarak güncellemeniz gerekiyordu. Bunu yapmamak karışık içerik sorunuyla sonuçlandı.

WordPress 5.7, web sitenizi HTTP’lere taşımayı kolaylaştıracaktır. Site sağlığı menüsünde HTTPS’nin kullanılabilirliğini kritik bir sorun olarak gösterecektir.

Tek tıklamayla HTTP'lere geçiş yapın

Buradan, kullanıcılar WordPress URL’lerini güncellemek için bir düğmeye tıklayabilecekler. Bu, WordPress ve Site URL ayarlarınızı değiştirecek ve içeriğinizdeki URL’leri HTTP’leri kullanacak şekilde güncelleyecektir.

Standartlaştırılmış WP-Admin Renk Paleti

WordPress 5.7 ayrıca wp-admin renk paletini standartlaştıracaktır. Temel olarak, WordPress, anında CSS dosyaları oluşturmak için Sass kullanır.

WordPress, sınırlı sayıda renk şeması ile geldi ve geliştiricilerin Sass değişken tabanlı sistemle uğraşması gerektiğinden yeni renk şemaları sunmak zordu.

WordPress'te yönetici renk düzeni paletleri

Gelecek 5.7 sürümünde, WordPress, CSS’de kullanılan tüm renkleri mavi, yeşil, kırmızı, sarı, gri, siyah ve beyazın mevcut tonlarından birine daraltacak. Bu, geliştiricilere daha geniş bir açık ve koyu renk şeması yelpazesine sahip bir palet sağlayacaktır.

Yeni Robotlar API’si

WordPress 5.7, yeni bir Robots API sunacak. Bu API, geliştiricilerin bir web sitesindeki robots meta etiketini programlı olarak kontrol etmesine ve güncellemesine olanak tanır.

Robots meta etiketi, arama motoru botlarına bir web sitesini nasıl tarayacağını ve dizine ekleyeceğini söylemenize olanak tanır. Bu, sitenizin kök klasörüne bir robots.txt dosyası ekleyerek veya robots meta etiketini kullanarak başarılabilir.

WordPress 5.7’de wp_robots adlı yeni bir işlev tanıtılacaktır. Geliştiriciler, işleve kendi filtrelerini ekleyerek robots meta etiketini değiştirebilecekler . İşte nasıl çalışacağına dair bir örnek:

function wporg_wp_robots_add_follow( $robots ) {$robots['follow'] = true;return $robots;}
add_filter( 'wp_robots', 'wporg_wp_robots_add_follow' );

WordPress 5.7 ayrıca varsayılan olarak robots meta etiketine bir max-image-preview: büyük yönerge ekleyecektir. Bu, arama motorlarının arama sonuçlarında önizleme için büyük resmi kullanmasına izin verecektir.

Sitenizin kaynak kodunda şöyle görünecektir:

12345<!DOCTYPE html><html><head><meta name="robots" content="max-image-preview:large" /></head>

WordPress, ayarlarda arama motoru görünürlüğü kapalı olan web siteleri için bu etiketi otomatik olarak gizleyecektir.

Bunu devre dışı bırakmak ve arama motorlarının önizlemeler için hangi görüntünün kullanılacağına karar vermesine izin vermek istiyorsanız, aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına veya siteye özgü bir eklentiye ekleyebilirsiniz.

remove_filter( 'wp_robots', 'wp_robots_max_image_preview_large' );

Geç Yükleme iFrame’leri

WordPress 5.7, iframe yerleştirmelerine otomatik olarak yavaş yük ekleyecektir. Lazy Loading, sayfa yükleme sırasında web sitesi hızını artırmak için kullanılan bir tekniktir. Temel olarak kullanıcının tarayıcısına bir öğeyi görüntülendiğinde yüklemesini söyler.

WordPress zaten WordPress 5.5’ten beri varsayılan olarak resimler için tembel yükleme kullanıyor.

Bu, YouTube videoları gibi iframe kullanan tüm yerleştirmelerin sayfa yükleme hızlarınızı iyileştirmek için geç yükleme kullanacağı anlamına gelir.

Smash Balloon’un YouTube Feed’ini kullanıyorsanız, daha iyi önbelleğe alma ve gecikmeli yükleme ile video feed’inizi zaten optimize eder.

Başlık Değişiklikleri Altında

WordPress 5.7 ayrıca geliştiricilerin kendi temalarında, eklentilerinde ve projelerinde keşfetmeleri ve kullanmaları için birçok değişiklik getirecek.

Aşağıdakiler başlık değişiklikleri altında bunlardan bazılarıdır.

WordPress 5.7 yeni işlevler sunacak is_post_status_viewable()ve is_post_publicly_viewable()bir gönderinin herkes tarafından görüntülenebilir olup olmadığını kontrol edecek . 

Render block işlevi artık geliştiricilerin tek bir bloğun içeriğini filtrelemesine izin verecek. 

WordPress 5.7, retrieve_password() işlevi sırasında $ user_data değişkenini değiştirmek için bir filtre kancası ekleyecektir . Bu, geliştiricilerin parola sıfırlamaları sırasında özel doğrulama kontrolleri gerçekleştirmelerini sağlayacaktır. 

Geliştiriciler, yeni bir login_site_html_link kanca kullanarak giriş sayfası altbilgisinde görüntülenen ‘Siteye git’ bağlantısını değiştirebilecekler. 

İki yeni işlev get_post_parent()ve has_post_parent()bir gönderinin bir ebeveyni olup olmadığını belirlemek ve ilgili üst gönderiyi bir nesne olarak almak için WordPress 5.7’de kullanıma sunuldu. 

Bu makalenin size yaklaşan WordPress 5.7’de neler olacağı konusunda iyi bir fikir vermesini umuyoruz. Hangi özellikleri ilginç bulduğunuzu ve gelecekteki bir WordPress sürümünde neleri görmek istediğinizi bize bildirin.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!