En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

+12

Yılların Dijital Deneyimi

635

Yayınlanan İçerik

CURL hatası 28 nasıl düzeltilir

WordPress’te cURL nedir?

CURL, WordPress ve diğer birçok web uygulaması tarafından URL’leri kullanarak veri istekleri göndermek ve almak için kullanılan bir yazılım yardımcı programıdır.

WordPress, birkaç API isteğini işlemek için cURL kullanır. PHP programlama dilinin bir uzantısı olarak mevcuttur ve WordPress barındırma şirketiniz bununla ilgilenir.

CURL kitaplığı, WordPress’in perde arkasında nasıl çalıştığı konusunda çok önemli bir rol oynar . Düzgün yapılandırılmamışsa, WordPress web siteniz düzgün çalışmayacaktır.

WordPress’te 28 numaralı cURL hatasına ne sebep olur?

Sunucunun veri isteklerine zamanında yanıt verilmemesi, WordPress’te cURL 28 hatasına neden olur.

WordPress, veri isteklerini göndermek ve almak için REST API’yi (bir programlama tekniği) kullanır. Bu istekler zaman aşımına uğrarsa, bunu Site Sağlığı raporunda ‘Hatada karşılaşılan REST API’ başlığıyla kritik bir sorun olarak görürsünüz .

WordPress site sağlık raporunda gösterilen cURL hatası 28

Hatayı genişletmek, hata mesajı da dahil olmak üzere size daha fazla ayrıntı gösterecektir:

Error: cURL error 28: Operation timed out after x milliseconds with x bytes received (http_request_failed)

Ayrıca, ‘Siteniz bir geri döngü isteğini tamamlayamadı’ başlığıyla ilgili başka bir sorun görebilirsiniz. Aşağıdaki açıklamayla benzer bir hata mesajı olacaktır.

“Sitenize geri döngü isteği başarısız oldu, bu, onlara dayanan özelliklerin şu anda beklendiği gibi çalışmadığı anlamına gelir.”

CURL’nin zaman aşımına uğramasına ne sebep olabilir?

Bir dizi senaryo, cURL’nin WordPress’te zaman aşımına uğramasına neden olabilir.

Örneğin, bir WordPress güvenlik duvarı eklentisi , şüpheli bir etkinlik olduğunu düşünerek bir REST API isteğini engelleyebilir.

DNS sunucunuz düzgün çalışmıyorsa, bu durum HTTP isteklerinde de başarısız olabilir ve WordPress’te cURL zaman aşımı hatasına neden olabilir.

Kötü yapılandırılmış bir WordPress barındırma sunucusu, belirli WordPress işlemlerinin düzgün çalışmasını engelleyebilecek çok düşük bir zaman aşımı eşiğine sahip olabilir.

Bununla birlikte, WordPress’teki ‘curl hatası 28: Bağlantı zaman aşımına uğradı’ sorununun nasıl giderileceğine ve düzeltileceğine bir göz atalım.

1. WordPress Güvenlik Duvarını Geçici Olarak Devre Dışı Bırakın

Bir WordPress güvenlik duvarı veya bir güvenlik eklentisi kullanıyorsanız , devam edin ve geçici olarak devre dışı bırakın.

WordPress güvenlik duvarı eklentisini devre dışı bırakın

Bundan sonra, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için WordPress site sağlık raporu sayfasını ziyaret etmeniz gerekir.

Varsa, hangi API isteklerinin engellendiğini görmek için WordPress güvenlik duvarı günlüklerinizi kontrol etmeniz gerekir.

Bu, sorunun kaynağını belirler veya güvenlik duvarı ayarlarını yasal API isteklerini engellemeyecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

2. Tüm WordPress Eklentilerini Devre Dışı Bırakın

WordPress eklentileri, veri göndermek ve almak için kendi API isteklerini oluşturur. Bu aramalar çok sıksa veya tamamlanması çok uzun sürüyorsa, bu site sağlık raporunuzda cURL hatasına neden olabilir.

Bunu anlamanın en kolay yolu, tüm WordPress eklentilerini devre dışı bırakmaktır. Basitçe gidin Eklentileri »Yüklü Eklentiler sayfa ve tüm eklentileri seçin.

Tüm WordPress eklentilerini devre dışı bırakın

Bundan sonra, ‘Devre Dışı Bırak’ı seçmek için Toplu İşlemler açılır menüsünü tıklayın ve ardından’ Uygula ‘düğmesini tıklayın.

Artık sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için Site Sağlığı raporunu ziyaret edebilirsiniz. Bu, sorunu çözdüyse, sorun yeniden görünene kadar eklentilerinizi tek tek etkinleştirmeye başlayabilirsiniz.

Bu, soruna neden olabilecek eklentiyi bulmanıza yardımcı olacaktır ve ardından eklenti yazarından destek isteyebilirsiniz.

3. Barındırma Sunucunuzun En Son Yazılımı Kullandığından Emin Olun

Sonraki adım, WordPress barındırma sunucunuzun en son PHP, cURL kitaplığı ve OpenSSL sürümlerini kullandığından emin olmaktır.

Araçlar »Site Sağlığı sayfasının altındaki sistem bilgileri sekmesine bakarak bunu kontrol edebilirsiniz .

Site sağlığı altında sistem bilgileri raporu

Basitçe ‘Bilgi’ sekmesine geçin ve ‘Sunucu’ bölümünü genişletin. Buradan, WordPress barındırma sunucunuzda yüklü olan yazılım hakkında bilgi alabilirsiniz.

PHP, cURL ve OpenSSL sürümlerini kontrol edin

İdeal olarak, sunucunuz PHP 7.4.13 veya üstü, curl 7.74.0 veya üstü ve OpenSSL 1.1.1 veya üstü kullanıyor olmalıdır.

Değilse, WordPress barındırma şirketinize başvurmanız ve onlardan barındırma hesabınız için yazılımı güncellemelerini istemeniz gerekir.

4. SSL Güvenli Olmayan İçerik Sorunlarını Düzeltin

WordPress siteniz HTTPS / SSL kullanıyorsa , ancak doğru şekilde yapılandırılmamışsa, bu durum web sunucunuzun güvenli olmayan cURL isteklerini engellemesine de yol açabilir.

Benzer şekilde, WordPress siteniz HTTPS / SSL kullanmıyorsa, ancak bir HTTP URL’si kullanarak bir API çağrısı yaptıysa, bu istekler de başarısız olur ve bunun yerine aşağıdaki cURL hatasını görebilirsiniz:

Hata: cURL hatası 7: localhost 443 numaralı bağlantı noktasına bağlanılamadı: Bağlantı reddedildi (http_request_failed)

WordPress'te cURL hatası 7

Bunu düzeltmek için, barındırma sağlayıcınızdan web siteniz için SSL sertifikasını yeniden yüklemesini isteyebilirsiniz.

5. Barındırma Sağlayıcısından Yardım Alın

Yukarıdaki adımlar WordPress sitenizdeki 28 numaralı cURL hatasını çözemezse, sorun büyük olasılıkla bir barındırma ortamı sorunudur.

Yalnızca barındırma şirketiniz tarafından kontrol edilebilecek ve düzeltilebilecek birçok faktör vardır. Örneğin, DNS sunucuları istekleri zamanında çözemezse, bu cURL isteklerinin zaman aşımına uğramasına neden olur.

Başka bir senaryo, barındırma sunucunuzla daha yavaş bağlantı veya ağ oluşturma sorunları olabilir.

Hata ayrıntılarını içeren bir destek talebinde bulunmanız yeterlidir; teknik personeli sorunu giderebilir ve çözmek için bir düzeltme uygulayabilir.

Bu makalenin, WordPress’teki cURL 28 hatasını nasıl düzelteceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!