En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

+12

Yılların Dijital Deneyimi

635

Yayınlanan İçerik

VoIP Nedir ve Nasıl Çalışır?

VoIP (İnternet Üzerinden Ses Protokolü), geleneksel telefon hatları yerine interneti kullanarak telefon görüşmeleri yapmanızı ve almanızı sağlayan bir telefon teknolojisidir.

Ofisinizdeki tek bir masa telefonuyla sınırlı sabit hatlı telefon sistemlerinden farklı olarak, VoIP dizüstü bilgisayarınızdan, tabletinizden, normal akıllı telefonunuzdan (bir Uygulama kullanarak) ve hatta VoIP uyumlu ofis telefon setlerinden iş telefon görüşmeleri yapmanızı ve almanızı sağlar.

Tüm aramalar internet üzerinden yapıldığından, hem yurt içi hem de uzun mesafe (uluslararası) aramalar için son derece uygun maliyetlidir. Çoğu işletme VoIP sağlayıcısı , herhangi bir ekstra maliyet olmaksızın sınırsız dakikalar sunar.

Maliyet tasarrufunun yanı sıra, çağrı bekletme, çağrı yönlendirme, arayan tonları, otomatik operatör, çoklu telefon numaraları ve daha fazlası gibi tüm gelişmiş telefon özelliklerine de sahip olursunuz.

Bu nedenle çoğu küçük işletme ve hatta kurumsal şirketler, geleneksel telefon sağlayıcılarından ticari bir VoIP sağlayıcısına geçiş yapıyor.

VoIP Gerçekte Nasıl Çalışır? (Perde Arkası Bakışı)

VoIP’nin gerçekte nasıl çalıştığını anlamak için, VoIP telefonunda bir telefon görüşmesi yaptığınızda veya aldığınızda ne olduğuna bir göz atacağız.

VoIP Perde Arkasında Nasıl Çalışır?

VoIP kullanarak bir telefon araması yaptığınızda, iş telefon numarası uygulaması veya VoIP adaptörü analog ses sinyalini alır ve bunu dijital sinyale dönüştürür.

Bu dijital ses verileri daha sonra internetinizi kullanarak iş telefonu servis sağlayıcısına gönderilir ve son olarak mesaj müşterinizin telefonuna yönlendirilir.

Bu işlem neredeyse anında gerçekleşir ve bu nedenle bazen VoIP ses kalitesi normal telefon görüşmelerinden bile daha iyidir.

VoIP’in Geleneksel Telefon Sisteminden farkı nedir?

VoIP, normal bir sabit telefon sisteminden perde arkasında farklı şekilde çalışır.

Geleneksel telefon sistemleri, aramaları bağlamak için devre anahtarlama yöntemini kullanır. Genel Anahtarlı Telefon Ağı (PSTN) üzerinden bir arama yaptığınızda, diğer uçtaki kişiye bağlanırsınız ve o kişi size bir devre içinde bağlanır.

‘Devre anahtarlama’ teknolojisi artık 100 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır. Güvenilirdir ve yine de çalışır, ancak en verimli veya uygun maliyetli değildir.

VoIP, bunun yerine ‘paket değiştirme’ yöntemini kullanır. Bu, verilerin yalnızca ihtiyaç duyulduğunda gönderildiği anlamına gelir. Her konuştuğunuzda kısa, anında bir bağlantı oluşturulur. Bağlantının her zaman iki yöne gitmesi gerekmez. Normalde siz ve konuştuğunuz kişi aynı anda konuşmayacaksınız.

Ayrıca, veri paketleri verimli bir şekilde gönderilir. İnternet üzerinden birçok farklı yolu kullanabilirler. Paketler daha sonra hedeflerine ulaştıklarında tekrar bir araya getirilir.

Veri paketleri ayrıca yerden tasarruf etmek için sıkıştırılabilir. Bu, internette daha hızlı seyahat etmelerini sağlar.

Bunların hepsi çok hızlı gerçekleşir. İnternet bağlantınızda bir sorun olmadığı sürece, görüşme sırasında herhangi bir gecikme fark etmeyeceksiniz.

Telefonda konuşan iki kadın

VoIP oldukça teknik ve karmaşık görünse de, anlaşılması gereken en önemli şey, VoIP’nin telefon görüşmeleri sırasında veri aktarımı için daha verimli bir yöntem olduğudur.

Muhtemelen VoIP’yi daha önce bilmeden, Skype veya Google Voice gibi bir uygulama aracılığıyla kullanmışsınızdır.

VoIP Artıları ve Eksileri Karşılaştırıldı

Yıllardır şirketimizde bir VoIP iş telefonu hizmeti kullandığımız için, artıları ve eksileri hakkında bir iki şey bildiğimizi söylemek doğru olur.

VoIP’nin artıları ve eksileri hakkında ayrıntılı analizimiz.

VoIP Avantajları – VoIP Kullanmanın Yararları

Geleneksel bir telefon şirketinin hizmetinden bulut tabanlı bir VoIP telefon sistemine geçmenin birçok faydası vardır.

Daha Düşük Aylık Maliyet

VoIP’nin en büyük avantajlarından biri, hem yurtiçi hem de yurtdışı aramalarda daha düşük aylık maliyetiniz olmasıdır.

Çoğu VoIP telefon sağlayıcısı genellikle sınırsız yurt içi aramaları ücretsiz olarak içerir. Uluslararası aramalar da normalde çok ucuzdur.

Bunun yanı sıra, şu anda sabit hatlı telefon sağlayıcınıza ödediğiniz onarım ve bakım hizmeti masraflarından da tasarruf edeceksiniz.

Her yerden çağrıları yanıtlayın – Tamamen Taşınabilir

VoIP ile, telefon görüşmeleri almak için bir ofiste, şirket içinde, masa telefonunuzun yanında oturmanıza gerek yoktur. Telefonunuzda, tabletinizde veya dizüstü bilgisayarınızda bir uygulamayı kullandığınız her yerden gelen aramaları yanıtlayabilirsiniz.

Bu, uzaktan veya sahada çalışan ekipler için büyük bir avantajdır. Seyahat ediyorsanız da harika.

Gelişmiş iş telefonu özellikleri

VoIP çözümleri normalde birçok ekstra iş telefonu özelliği içerir. Örneğin, VoIP ile konferans görüşmelerini kolaylıkla kurabilirsiniz.

Ayrıca, çoğu VoIP servis sağlayıcısı sanal bir resepsiyonist, müzik bekletme, çağrı bekletme, e-postaya veya metne sesli posta ve çok daha fazlasını sunar. Hatta video konferans gibi gelişmiş telekomünikasyon işlevlerine sahip olabilirsiniz.

Bu aynı zamanda size ek maliyet tasarrufu sağlayabilir çünkü genellikle geleneksel telefon hizmeti sağlayıcıları bu eklentiler için yinelenen ücretler alır.

Geliştirilmiş Ölçeklenebilirlik ve Esneklik

VoIP’nin diğer bir avantajı daha yüksek ölçeklenebilirliktir. İster daha fazla personel işe alıyor olun, ister yeni bir şehirde yeni bir şube açıyor olun, VoIP büyümeyi kolaylaştırır.

Özel hat üzerinde pahalı donanımlara para harcamak zorunda olan geleneksel bir telefon hizmetinin aksine, VoIP, hesap panonuza yalnızca birkaç tıklama ile ekip üyelerinizi eklemenizi sağlar.

VoIP tüm akıllı telefonlarda çalıştığı için, ekip üyelerinizin uygulamayı kişisel telefonlarına yüklemesini sağlayarak ek ekipman maliyetini azaltabilir ve masa alanından tasarruf edebilirsiniz.

VoIP Dezavantajları – VoIP Kullanmanın Dezavantajları

VoIP harika bir teknoloji olsa da herkes için mükemmel olmayabilir. Dikkat etmeniz gereken birkaç VoIP dezavantajı vardır.

Telefon görüşmesi yapmak için iyi bir internet bağlantısına ihtiyacınız var

VoIP nasıl çalışır bölümünde anlattığımız gibi, telefon görüşmesi yapmak için internet bağlantınızın olması gerekir.

İnternetiniz yavaşsa, arama kaliteniz etkilenebilir.

İyi olan şey, VoIP teknolojisinin düşündüğünüz kadar bant genişliği kullanmamasıdır. 70 ms’den daha az ping ve en az 500 kbps yükleme hızına sahip iyi bir bağlantı, VoIP aramaları için yeterince iyidir.

Ancak ofisinizde çok sayıda ekip üyeniz varsa, işletmenizin aynı anda yapacağı eşzamanlı çağrı sayısı için bant genişliği ihtiyaçlarınıza bakmanız gerekebilir.

Elektrik kesintilerini hesaba katmanız gerekiyor

Elektrik kesintileri sırasında düzenli telefon servisi çalışır. Ancak internete gücünüz veya erişiminiz yoksa VoIP aramaları yapamazsınız.

Tipik olarak, çoğu ofiste WiFi yönlendiriciler tarafından desteklenen kablosuz internet vardır. Bu yönlendiricilerin elektriğe ihtiyacı vardır, bu nedenle binanız elektrik kesintisi yaşarsa, internetiniz de kapanabilir ve bu da VoIP hizmetinizi etkileyecektir.

Ofisimizde bunu azaltmanın yolu, internet yönlendiricimiz için bir pil yedekleme sistemi kullanmaktır. İnternetimiz elektriğimizden farklı bir şirket tarafından sağlandığı için hiçbir zaman aynı anda iki kesinti yaşamıyoruz.

Ayrıca, ekip üyelerimiz telefonlarında VoIP uygulamasını kullandıklarından, mobil verilerini her zaman iş telefon görüşmeleri yapmak için kullanabilirler.

Personelinizi yeni sistem konusunda yeniden eğitmeniz gerekecek

Yeni bir telefon sistemine geçmek, personelinizi onu nasıl kullanacağınız konusunda eğitmeniz gerektiği anlamına gelir.

Neyse ki, çoğu VoIP hizmeti olabildiğince basit ve sezgisel olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu , çalışanlarınız uzaktan çalışıyor olsa bile ekip üyelerini bulut telefon sistemlerini nasıl kullanacakları konusunda eğitmenin kolay olması gerektiği anlamına gelir .

En İyi VoIP Telefon Hizmeti hangisi?

Nextiva

Nextiva, çağrı yönlendirme, sınırsız yurt içi sesli arama, sınırsız kurumsal SMS mesajlaşma, e-postaya / metne sesli posta, numara taşıma, arayan kimliği, arayan yönlendirme, özel karşılama, otomatik operatör, bekletme müziği, çevrimiçi VoIP faks dahil olmak üzere ihtiyacınız olan tüm temel özelliklerle birlikte gelir , ekip üyeleri için telefon uzantısı ve daha fazlası.

Android / iPhone (iOS) için kullanımı kolay bir akıllı telefon uygulaması ve bilgisayarınız için bir yazılım telefonu uygulaması vardır.

Kurumsal müşteriler için, mevcut PBX (özel şube değişim) sisteminizi SIP (oturum başlatma protokolü) kanalını kullanarak bir bulut telefon sistemine dönüştürmenize bile izin verin. Bu, mevcut sisteminizi ve yerel alan ağınızı kullanarak çağrıları farklı departmanlara ve çalışanlara kolayca aktarabileceğiniz anlamına gelir.

Nextiva ayrıca birçok kullanışlı gelişmiş özelliğe sahiptir. Örneğin, birleşik bir iletişim sistemi oluşturmanıza yardımcı olması için VoIP telefon sisteminizi gerçek zamanlı canlı sohbete ve CRM sisteminize bağlayabilirsiniz .

Ayrıca, destek ekipleri son derece faydalıdır ve başlamanızı gerçekten kolaylaştırır. Bu nedenle işimiz için Nextiva’yı kullanıyoruz.

Nextiva’nın diğer harika VoIP alternatifleri şunları içerir:

  • RingCentral – Nextiva’dan biraz daha pahalı olan büyük, tanınmış bir VoIP şirketidir. İhtiyacınız olan tüm özelliklere sahipler ve ekran paylaşımı ve konferans araçları da sunuyorlar.
  • Ooma – ücretsiz numaraların yanı sıra beklediğiniz tüm özellikleri sunan kurulumu kolay bir seçenek. Ücretsiz olarak 500 dakika alırsınız, ancak daha fazlası için fazladan ödeme yapmanız gerekir.
  • Grasshopper – tüm temel özellikleri sunan, girişimciler ve küçük işletmeler için bir başka harika iş telefonu hizmeti.
  • Phone.com – Kanada ve birçok AB ülkesinde çalışan işletmeler için iyi bir IP telefonu, çünkü bu yerler yerel aramalar olarak kapsanmaktadır.

VoIP Kullanarak Nasıl Çağrı Yapılır

VoIP kullanarak arama yapmak için önce Nextiva gibi bir VoIP iş telefonu hizmetine ihtiyacınız var . Ayrıca bant genişliği iyi olan bir internet bağlantısına da ihtiyacınız var. Bu normalde geniş bant internet bağlantısı kullanmak anlamına gelir.

Ardından, aşağıdaki cihazlardan herhangi biriyle VoIP kullanarak arama yapabilirsiniz:

  • Mevcut telefon ahizeniz. Bu, kendisine bir IP adresi veren bir ATA (analog telefon adaptörü) kullanılarak VoIP sistemine bağlanabilir . Esasen, telefonunuzu doğrudan duvar priziniz yerine ATA’ya takmanız yeterlidir.
  • Özel bir IP telefon. Bu normal bir telefon gibi görünüyor ve çalışıyor. Şarj yuvasına yerleştirilen düğmeleri olan bir ahizeye sahiptir. Bununla birlikte, RJ-11 telefon konektörü yerine, IP telefonun bir RJ-45 konektörü vardır. Bu, yönlendiricinizdeki ethernet bağlantı noktasına bir telefon konektörüne değil takıldığı anlamına gelir. Mevsime bağlı olarak, bazı VoIP şirketleri size ücretsiz bir telefon ahizesi verebilir.
  • Senin bilgisayarın. VoIP üzerinden arama yapmanızı sağlayan bir uygulamaya ihtiyacınız olacak. Buna bazen ‘yazılım telefonu’ denir. Tabii ki, ayrıca bir ses kartına ve bir kulaklığa veya bir mikrofona ve hoparlöre ihtiyacınız olacak. Ayrıca ethernet veya wifi ile internet bağlantısına ihtiyacınız olacak. Çoğu tanınmış VoIP şirketinin hem Windows hem de Mac için uygulamaları vardır.
  • Cep telefonun. Yine, doğru uygulamaya ve bir wifi bağlantısına ihtiyacınız olacak. Ayrıca 4G veya daha yüksek hızlara sahip bir mobil veri planı da kullanabilirsiniz. VoIP uygulamalarının çoğu, Android mobil cihazlar ve Apple iPhone (iOS) gibi tüm akıllı telefonlarda çalışacaktır.

VoIP Telefonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (VoIP SSS)

Çok sayıda farklı işletme VoIP sağlayıcısı vardır ve ihtiyaçlarınız için hangisinin en iyisi olduğunu bilmek zor olabilir.

Yıllar boyunca, yeni başlayan binlerce kişinin en iyi VoIP telefon platformunu seçmesine yardımcı olduk. VoIP hakkında aklınıza gelebilecek hemen hemen her soruyu duyduk.

Aşağıda, VoIP (IP üzerinden Ses) hakkında en sık sorulan soruların yanıtları bulunmaktadır.

VoIP üzerinden yurt içi ve yurt dışı aramaların ücreti ne kadar?

VoIP hizmetlerinin çoğu, ücretsiz olarak sınırsız yurt içi aramalar içerecektir. Ancak, bazı daha ucuz VoIP hizmetleri kullandığınız dakika sayısına göre ücret alır.

Uluslararası ücretler, kullandığınız VoIP sağlayıcısına bağlı olarak değişecektir, ancak bu oranlar neredeyse her zaman uluslararası aramalar için geleneksel sabit hat tarifelerinden daha uygun olacaktır.

Mevcut telefon numaranızı VoIP’de tutabilir misiniz?

Evet, geleneksel sabit hatlı telefondan iş VoIP telefonuna geçerken, mevcut iş telefon numaranızı korumanıza izin veren numara taşıma talebinde bulunabilirsiniz.

Çoğu iyi VoIP hizmeti bunu yapmanıza izin verir, ancak lütfen kaydolmadan önce onlara danışın.

İnternet bağlantınız kesilirse bir VoIP yedeği var mı?

Bazı VoIP hizmetlerinin, geniş bant bağlantınızın kesilmesi veya gücünüzün kesilmesi durumunda bir yedeği vardır. Örneğin, Nextiva aramaları otomatik olarak bir cep telefonuna iletebilir.

VoIP, ekip üyeleri için çağrı yönlendirme veya uzantılar sunuyor mu?

Evet, en iyi VoIP telefon servis sağlayıcıları, ek ücret ödemeden çağrı yönlendirme, telefon uzantıları, çağrı kuyruğu ve otomatik operatör içerir.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!