fbpx

Türkiye’nin En Güncel WordPress Bloğu

Sitenizi hızlandırmak için Görsellerinizi Optimize Edin

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Sitenizi hızlandırmak için neler yapabileceğinizi düşünüyorsanız temel olarak yapmanız gerekenlerden biri de görsellerinizin optimize edilmesidir.

Görseller, içeriğinize hayat verir ve katılımın artmasına yardımcı olur. Araştırmacılar renkli görseller kullanmanın insanları içeriğinizi% 80 daha büyük olasılıkla okuduğunu keşfetti.

Bununla birlikte, görüntüleriniz optimize edilmezse, o zaman yardım etmekten daha fazla acı verebilir. Aslında, optimize edilmemiş görüntüler acemi web sitelerinde gördüğümüz en yaygın hız sorunlarından biridir.

Doğrudan telefonunuzdan veya kameranızdan bir fotoğraf yüklemeden önce, resimlerinizi web için optimize etmek için fotoğraf düzenleme yazılımı kullanmanızı öneririz.

Orijinal formatlarında, bu fotoğraflar çok büyük dosya boyutlarına sahip olabilir. Ancak, resim dosyası formatına ve düzenleme yazılımınızda seçtiğiniz sıkıştırmaya bağlı olarak , resim boyutunu 5 kata kadar azaltabilirsiniz.

FurkanSaglam.com’da sadece üç resim formatı kullanıyoruz: SVG, JPEG ve PNG.

Şimdi merak ediyor olabilirsiniz: fark nedir?

Eh, PNG resim biçimi sıkıştırılmamış olduğunu. Bir görüntüyü sıkıştırdığınızda bazı bilgileri kaybeder, bu nedenle sıkıştırılmamış bir görüntü daha ayrıntılı olarak daha yüksek kalitede olur. Olumsuz tarafı, daha büyük bir dosya boyutudur, bu yüzden yüklenmesi daha uzun sürer.

Öte yandan, JPEG , resim kalitesini biraz düşüren sıkıştırılmış bir dosya formatıdır, ancak boyut olarak önemli ölçüde daha küçüktür.

Peki hangi görüntü formatını seçeceğimize nasıl karar veririz?

  • Fotoğrafımız veya resmimiz çok farklı renklere sahipse JPEG kullanırız.
  • Daha basit bir görüntüse veya saydam bir görüntüye ihtiyacımız varsa, PNG kullanırız.

Resimlerimizin çoğu PNG.

Aşağıda, yukarıda kullanılan StrangeLoop görüntüsü için kullanabileceğimiz dosya boyutlarının ve farklı sıkıştırma aracının bir karşılaştırma tablosu verilmiştir.

Görüntü hız şeması

Grafikte de görebileceğiniz gibi, kullandığınız görüntü formatı web sitesi performansında çok büyük bir fark yaratabilir.

WordPress’te en iyi resim optimizasyon eklentilerinden biri olan tinypng hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız şu yazıma göz atabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

2 yorum

  1. Verdiğiniz bilgiler ile sitemi optimize ettim hızım biraz daha arttı peki kaliteli hosting öneriniz var mı ?

    1. Merhaba, çok hosting var ama önerim şuan Google Cloud Hosting‘ini kullanman. Google Cloud için 300 Dolar ücretsiz kullanım limiti veriyor. Cloud’tan sanal makine kiralayacaksın sanal makine’ye WordPress kurup siteni oraya taşımanı öneririm. En düşük sanal makine ayarı bile diğer hosting firmalarının 4 katı hızlı.

      Google Cloud ve WordPress hakkında yakında bir içerik paylaşmayı düşünüyorum. Blog’umu takip te kalmanı öneririm.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ücretsiz WordPress Eklenti Rehberi

Her blogger ve wordpress geliştiricilerin sahip olması gereken
Wordpress eklenti rehberine ücretsiz erişin!

* En son yazıları ve güncellemeleri takip etmek için abone olun!