Nulled WordPress Temaları ve Eklentileri Neden Kullanmamalısınız (9 Sebep)

Son zamanlarda, okuyucularımızdan biri null WordPress temaları ve eklentileri kullanmanın uygun olup olmadığını sordu? 

Nulled temalar ve eklentiler, premium WordPress ürünlerinin korsan kopyalarıdır. 

Bu makalede, özellikle web siteniz konusunda ciddiyseniz nulled WordPress temalarından ve eklentilerinden neden kaçınmanız gerektiğini açıklayacağız.

Nulled WordPress Temaları ve Eklentileri Nedir?

Nulled WordPress temaları ve eklentileri, ücretli WordPress temalarının ve eklentilerinin internette etik olmayan bir şekilde dağıtılmış korsan kopyalarıdır.

Boş öğeleri yeniden dağıtan kişiler WordPress ve türev çalışmalar (eklentiler ve temalar gibi) GPL kapsamında lisanslandığından, kopyalayıp dağıtmanın tamamen uygun olduğunu iddia ederler.

Bu doğru olsa da, genellikle bu büyük maliyetle gelir. Sadece iyi WordPress şirketlerinin para kaybetmesine neden olmakla kalmaz, en önemlisi bu boş WordPress temalarını ve eklentilerini kullanarak web sitelerinin güvenliğini ve bütünlüğünü tehlikeye atar.

Evet, genellikle bu boş temalar ve eklentiler, web sitelerinizin saldırıya uğramasının nedenidir.

Web sitenizde boş WordPress eklentilerini ve temalarını kullanmaktan kaçınmanızın en iyi nedenlerinden bazıları şunlardır.

1. Güvenlik

WordPress Güvenliği

Boş WordPress eklentileri ve temaları WordPress güvenliği için son derece tehlikelidir . Kötü amaçlı yazılım taşıdıkları bilinmektedir.

Kötü amaçlı kod kendini gizlemek için farklı dosyalara yayılabilir, bu da web siteniz saldırıya uğradığında tespit edilmesini ve düzeltilmesini zorlaştırır.

Hack işleminde site verilerinizi de kaybedebilirsiniz. Son olarak, siteniz kötü amaçlı yazılım dağıtmak için arama motorlarından dizine eklenebilir.

2. Gizlilik

Gizlilik

Boş WordPress temaları ve eklentileri, içinde gizli olan farklı türde kötü amaçlı kodlara sahip olabilir. Bu, WordPress sitenizdeki bilgileri çalan ve karanlık web üzerindeki hackerlar için kullanılabilir hale getiren kodu içerebilir.

Bu bilgiler kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi ve şifrelerinizi içerebilir. Bir çevrimiçi mağaza veya üyelik web sitesi işletiyorsanız, müşterilerinizin kişisel bilgileri de risk altında olabilir.

Bu tür saldırıları tespit etmek zordur ve WordPress siteniz normal şekilde çalışmaya devam ettiğinden fark edilmeyebilir.

3. SEO için kötü

SEO için kötü

Korsan WordPress temaları ve eklentileri WordPress SEO’nuzu tamamen yok edebilir. Boş WordPress temaları ve eklentileri web sitenize spam bağlantıları ekleyebilir veya kullanıcılarınızı ele geçirebilir ve kötü web sitelerine yönlendirebilir.

Bu aktiviteler, bağlantılar kodda iyi gizlendiği için insan gözüyle tespit edilmesi zordur. WordPress hesabınıza giriş yaptığınızda muhtemelen yönlendirilmeyeceksiniz. Ancak, arama motorları bunu fark edecek ve arama sıralamalarınızı bırakarak veya web sitenizin tamamen dizinini kaldırarak web sitenizi cezalandıracaktır.

Web sitenizin SEO sıralamalarını kurtarmak için aylar harcamanız gerekebilir ve bazen sıfırdan yeni bir web sitesi bile yapmanız gerekebilir.

4. Yasal Konular

Yasal sorunlar

Birçok WordPress teması ve eklentisi açık kaynaklıdır, ancak bazıları karışık lisanslarla satılmaktadır. Bu, kodun bazı bölümlerinin telif hakkı yasalarıyla korunduğu ve boş bir WordPress teması veya eklentisi kullanıyorsanız, bunu yapmak için yasal izniniz olmadığı anlamına gelir.

Korsan WordPress temaları veri hırsızlığına, veri kaybına veya yasa dışı materyalin dağıtılmasına neden olabilir. Tüm bunlar, avukatlara büyük miktarlar ödeyebileceğiniz yasal işlemlere yol açabilir.

5. Güncellemelere Erişim Yok

Güncellemelere erişim yok

Çoğu WordPress teması ve eklentisi, hataları düzeltmek, yeni özellikler eklemek ve güvenlik sorunlarını kapatmak için düzenli olarak güncellemeler yayınlar. Geçersiz WordPress temaları ve eklentileri, geçerli bir lisans anahtarına sahip olmadıkları için bu güncelleştirmeleri alamazlar.

Bu, WordPress sitenizi buggy ve güvensiz olabilecek eski bir sürümle bırakır. WordPress’in kendisi düzenli olarak yeni sürümleri yayınlar ve bazen en son değişikliklerle uyumlu kalabilmek için temaların ve eklentilerin güncellenmesi gerekir. Boş tema veya eklenti güncellenemediğinden, web siteniz hatalı davranmaya başlayabilir veya erişilemez hale gelebilir.

WordPress güncellemeleri hakkında ayrıntılar için, neden her zaman en son WordPress sürümünü kullanmanız ve WordPress otomatik güncellemelerinin nasıl yönetileceği ile ilgili makalemize bakın.

6. Destek ve Belgeler

Desteğe erişim yok

En deneyimli WordPress kullanıcıları bile, premium WordPress temalarını ve eklentilerini doğru şekilde kullanmak için destek ve belgelere ihtiyaç duyar.

Bu ürünlerin geliştiricileri zamanlarını büyük ölçüde kullanıcılarına destek sağlamak ve dokümantasyon oluşturmak için harcıyorlar. Hatta soruları cevaplamak ve düzenli olarak yeni eğitimler eklemek için destek uzmanları bile işe alırlar.

Boş bir WordPress teması veya eklentisi kullanıyorsanız, kendi başınızasınız. Geliştiriciden yardıma ihtiyacınız olduğunda size yardımcı olmalarını isteyemezsiniz. Belgelere ve eğitimlere de erişemezsiniz, çünkü bunlar yalnızca ücretli müşteriler tarafından kullanılabilir.

7. Yeni Özelliklere Erişim

Yeni özellik yok

Daha önce de belirttiğimiz gibi, WordPress temaları ve eklentileri düzenli olarak güncellenir ve genellikle bu güncellemeler yeni özellikler içerir. Korsan bir WordPress ürünü kullanıyorsanız, otomatik güncellemeler alamazsınız ve yeni özelliklerin olduğunu bile bilmezsiniz.

Bu yeni özellikler web sitenizi önemli ölçüde geliştirebilir ve çevrimiçi olarak daha fazla para kazanmanıza yardımcı olabilir. Ancak, bu değişikliklerin tamamen farkında olmayacaksınız ve eski bir sürümle sıkışacaksınız.

8. Etik dışı kullanım İnovasyonu Yok Eder

İnovasyon yok

Şimdi bazıları bunun küçük bir yazılım parçası olduğunu iddia edebilir ve bunu yapıyorum çünkü şu anda bunun için ödeme yapamıyorum. Bununla birlikte, bu küçük kod parçası birisinin beceri, yetenek ve sıkı çalışmasının sonucudur. Geçersiz bir yazılım kullanarak, bu geliştiricilerden para alıyorsunuz.

Geliştiriciler sadece kod yazmak için zaman harcamakla kalmıyor, aynı zamanda destek sağlamak, dokümantasyon oluşturmak, bir web sitesi yapmak, destek personeli kiralamak ve işlerini yürütmek için çok para harcamak zorundalar. Geçersiz yazılım kullanmak işlerini incitir ve sonunda para kaybederler.

Bu etik olmayan uygulamalar, geliştiricilerin milyonlarca kullanıcıya fayda sağlayabilecek yeni yenilikçi ürünler oluşturmalarını engelleyebilir.

9. Serbest Alternatiflerin Bolluğu

Çok sayıda ücretsiz WordPress teması ve eklentisi

Hiç kimsenin boş WordPress temaları ve eklentileri kullanmasının bir nedeni yoktur. Hangi WordPress temasını veya eklentisini seçerseniz seçin, onlar için her zaman birden fazla uygun ücretsiz alternatif vardır.

Aslında, birçok premium WordPress eklentisinin başlamanıza yardımcı olacak sınırlı ücretsiz sürümleri vardır. İletişim formuna mı ihtiyacınız var ? 

WordPress temaları için, premium tema kadar iyi olan ücretsiz temalara bir göz atmanızı öneririm.

WordPress.org binlerce ücretsiz eklentiye ve temaya sahiptir. Bazıları birçok premium üründen daha iyidir. En önemlisi, onları vicdanınıza hiçbir yük getirmeden ve WordPress topluluğunu olumsuz etkilemeden yasal olarak kullanabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!