fbpx

Türkiye’nin En Güncel WordPress Bloğu

Developer Nedir? Geliştirici Nedir?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Developer Nedir? , bilgisayar veya bilgisayar türevi dijital aygıtlar için uygulama ve yazılımlar geliştiren, bu yazılımların çalışmasını sağlayan ve kaynak kodunu oluşturan kişidir. Developer, yani geliştiriciler farklı alanlar üzerine uzmanlaşıp çalışmalarını gerçekleştirebilirler. Bu durumda kişiler kendilerini Software Developer (Yazılım Geliştiricisi), Web Developer (Web Uygulamaları Geliştiricisi), Mobile Developer (Mobil Uygulama Geliştiricisi),  Front-end Developer veya Back-End Developer gibi unvanlarla tanıtabilirler.

Developer
kişileri nitelendirmek için Developer ile aynı anlama gelen yazılım geliştiricisi, bilgisayar yazılımcısı, bilgisayar programcısı, coder veya yazılım mühendisi gibi sıfatlar da kullanılabilmektedir. Temelde tüm bu sıfatlar yine Developer’ı nitelendirmekte olup hepsi aynıdır.

Developer’lar bugün bu yazıyı okumanızı sağlayan onlarca ve hatta yüzlerce yazılımın geliştirilmesine katkıda bulunan kilit kişilerdir. Genel olarak geliştiriciler farklı programlama dilleri öğrenir ve akabinde öğrendikleri programlama dilleri üzerinde yazılımlar geliştirirler. Meydana getirilen yazılımlar bazen tek bir Developer’ın ürünüyken bazen de yüzlerce Developer’ın ortak geliştirdiği bir ürün olabilir.  Örneğin bugün kullandığımız işletim sistemleri çok detaylı yapılara sahip olduğu için yüzler hatta binlerce Developer’ın geliştirmesiyle meydana gelen yazılımlardır.

Developer olmak tek başına bir yazılımı baştan sona meydana getirmek için çoğu zaman yeterli değildir. Nitekim her yazılım kod alt yapısının yanı sıra onu kullanıcılara daha güzel gösterecek tasarıma, yazılım mimarisine, yazılım dokümanlarına ihtiyaç duyar. Bu açıdan bakacak olursak developer’ların tek başına bir yazılımı geliştirmesinin ne kadar zorlu bir süreç olduğunu betimleyebiliriz.

Yazılım dünyasına giriş yapmadan önce herkesin bu terimleri bilmesinde fayda var. Bu terimleri öğrendikten sonra kendi hedefinizi seçebilir ve hayatınızda başarılı olmak için koyduğunuz hedef için daha iyi ve düzgün çalışarak doğru adımlar ile ilerliye bilirsiniz.

Bu makalemin devamındaki yazılarım Front-end Developer Nedir?, Back-end Developer Nedir? olacaktır.

Birazcık daha fazla bilgiye sahip olmanız içi diğer makalelerimi okumanızı rica ediyorum.

Diğer makalelerim için tıklayınız.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

2 yorum

  1. Merhaba yazinizi cok begendim. Ben teknik lise de okuyorum.Kod yazmayi ve css ile sekillendirmekten keyif aliyorum. Ben de developer olmak istiyorum. Web sitenizde yararli bilgiler varmis. Sizi takip edecegim.

    1. Yazımı beğenmenize sevindim. Hayatınızda ilerleyen zamanlarda umarım mutlu olduğunuz işi yaparsınız. Blogumu takip etmeye devam edin. İyi günler 🙂

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ücretsiz WordPress Eklenti Rehberi

Her blogger ve wordpress geliştiricilerin sahip olması gereken
Wordpress eklenti rehberine ücretsiz erişin!

* En son yazıları ve güncellemeleri takip etmek için abone olun!