fbpx

Türkiye’nin En Güncel WordPress Bloğu

Cache Nedir? Ne işe yarar?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Cache (Önbellek), bir web sayfası içerisinde yer alan HTML sayfaları, dokümanları ve görüntüleri geçici olarak bellekleyerek hem bant genişliği kullanımını düşürme hem de server‘a aşırı istek gönderilmesini engelleyen sistemdir. Cache oluşturma sayesinde tüm aktif olan sayfalar ziyaretçiye geldiğinde adeta bir statik sayfa haline geçiş yaparlar. Bunun sonucunda da hem daha hızlı bir sörf imkanı doğar hem de lag (işlemin çok yavaş gerçekleşmesi) olabildiğince en düşüğe indirgenir.

Cache Oluşturma

Şayet kendi oluşturmuş olduğunuz bir web sitesini kullanıyorsanız ve bu web sitesi PHP gibi bir programlama dili kullanılarak meydana getirilmişse o halede kendinize sisteminizi en iyi şekilde optimize edecek bir cache sistemini yine PHP kodlarından faydalanarak meydana getirmelisiniz. Fakat WordPress benzeri bir CMS sistemi kullanıyorsanız o halde eklentilerden faydalanarak Cache yani önbellekleme sistemini hemen hazır hale getirebilirsiniz.

Wordress için; WP Super Cache,W3 Total Cache,Quick Cache gibi ücretsiz olarak kuruluma hazır olan eklentileri kullanabilirsiniz.

Cache Silme

Kendi sisteminiz içerisinde oluşturduğunuz Cache’i silmek için sıkıştırılmış cache dosyasını silmeniz yeterli olacaktır. WordPress gibi eklenti kullandığınız sistemlerde ise eklenti menüsüne giriş yaparak “Clear Cache” benzeri bir seçeneği kullanarak web sitenizin ön belleklemesinin temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ücretsiz WordPress Eklenti Rehberi

Her blogger ve wordpress geliştiricilerin sahip olması gereken
Wordpress eklenti rehberine ücretsiz erişin!

* En son yazıları ve güncellemeleri takip etmek için abone olun!