Ara
Close this search box.

En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

12+

Yılların Dijital Deneyimi

636

Yayınlanan İçerik

Cache Nedir? Ne işe yarar?

Cache (Önbellek), bir web sayfası içerisinde yer alan HTML sayfaları, dokümanları ve görüntüleri geçici olarak bellekleyerek hem bant genişliği kullanımını düşürme hem de server‘a aşırı istek gönderilmesini engelleyen sistemdir. Cache oluşturma sayesinde tüm aktif olan sayfalar ziyaretçiye geldiğinde adeta bir statik sayfa haline geçiş yaparlar. Bunun sonucunda da hem daha hızlı bir sörf imkanı doğar hem de lag (işlemin çok yavaş gerçekleşmesi) olabildiğince en düşüğe indirgenir.

Cache Oluşturma

Şayet kendi oluşturmuş olduğunuz bir web sitesini kullanıyorsanız ve bu web sitesi PHP gibi bir programlama dili kullanılarak meydana getirilmişse o halede kendinize sisteminizi en iyi şekilde optimize edecek bir cache sistemini yine PHP kodlarından faydalanarak meydana getirmelisiniz. Fakat WordPress benzeri bir CMS sistemi kullanıyorsanız o halde eklentilerden faydalanarak Cache yani önbellekleme sistemini hemen hazır hale getirebilirsiniz.

Wordress için; WP Super Cache,W3 Total Cache,Quick Cache gibi ücretsiz olarak kuruluma hazır olan eklentileri kullanabilirsiniz.

Cache Silme

Kendi sisteminiz içerisinde oluşturduğunuz Cache’i silmek için sıkıştırılmış cache dosyasını silmeniz yeterli olacaktır. WordPress gibi eklenti kullandığınız sistemlerde ise eklenti menüsüne giriş yaparak “Clear Cache” benzeri bir seçeneği kullanarak web sitenizin ön belleklemesinin temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!