fbpx

Türkiye’nin En Güncel WordPress Bloğu

Bitcoin Nedir ?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Bitcoin, 2009 yılında oluşturulmuş bir kripto para birimidir. “Bitcoin borsaları” adı verilen pazar yerleri, insanların farklı para birimleri kullanarak bitcoin alıp satmalarına olanak tanır.

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bilinmeyen bir kişi tarafından oluşturulan yeni bir para birimidir. İşlemler aracı olmadan yapılır – yani banka yok! Bitcoin, Expedia’da otel rezervasyonu yapmak, Overstock’ta mobilya alışverişi yapmak ve Xbox oyunları satın almak için kullanılabilir. Ancak aldatmacanın çoğu, ticaret yaparak zenginleşmekle ilgilidir. Bitcoin fiyatı 2017’de binlere fırladı.

NEDEN BİTCOİN?

Bitcoin, anonim olarak ürün satın almak için kullanılabilir. Ek olarak, uluslararası ödemeler kolay ve ucuzdur çünkü bitcoin’ler herhangi bir ülkeye bağlı değildir veya düzenlemeye tabi değildir. Küçük işletmeler, kredi kartı ücreti olmadığı için onlardan hoşlanabilir. Bazı insanlar, değerinin artacağını umarak yatırım olarak sadece bitcoin satın alır.

BİTCON SATIN ALMAK

Borsada satın alın

“Bitcoin borsaları” adı verilen birçok pazar yeri, insanların farklı para birimleri kullanarak bitcoin alıp satmalarına izin verir. Coinbase, Bitstamp ve Bitfinex ile birlikte lider bir borsadır. Ancak güvenlik bir endişe kaynağı olabilir: 2016’da hacklendiğinde Bitfinex’ten on milyonlarca dolar değerinde bitcoinler çalındı.

Transferler

İnsanlar mobil uygulamaları veya bilgisayarlarını kullanarak birbirlerine bitcoin gönderebilirler. Dijital olarak nakit göndermeye benzer.

Madencilik

İnsanlar karmaşık matematik bulmacalarını çözmek için bilgisayarları kullanarak bitcoin “madenciliği” yapmak için rekabet ediyor. Bitcoinler böyle yaratılır. Şu anda, bir kazanan kabaca her 10 dakikada bir 12,5 bitcoin ile ödüllendiriliyor.

Bitcoin cüzdanı

Bitcoinler, bulutta veya bir kullanıcının bilgisayarında bulunan bir “dijital cüzdanda” saklanır.  Cüzdan, kullanıcıların bitcoin gönderip almasına, mallar için ödeme yapmasına veya paralarını biriktirmesine olanak tanıyan bir tür sanal banka hesabıdır.  Banka hesaplarından farklı olarak, bitcoin cüzdanları FDIC tarafından sigortalanmaz.

BİTCOİN ANONİMLİĞİ

Her bitcoin işlemi halka açık bir günlüğe kaydedilse de, alıcıların ve satıcıların isimleri asla açıklanmaz – yalnızca cüzdan kimlikleri. Bu, bitcoin kullanıcılarının işlemlerini gizli tutarken, aynı zamanda onlara geri dönmeden herhangi bir şey satın almalarına veya satmalarına da olanak tanır. Bu nedenle, uyuşturucu veya diğer yasadışı faaliyetleri internetten satın alan kişiler için tercih edilen para birimi haline geldi.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ücretsiz WordPress Eklenti Rehberi

Her blogger ve wordpress geliştiricilerin sahip olması gereken
Wordpress eklenti rehberine ücretsiz erişin!

* En son yazıları ve güncellemeleri takip etmek için abone olun!