Araç Çubuğu Nedir?

Daha önce yönetici çubuğu olarak bilinen araç çubuğu, genellikle ekranın üst kısmında WordPress oturum açmış kullanıcıların görebileceği bir alandır. Bu, ‘Yeni Gönderi Oluştur’, ‘Profil Düzenle’, ‘oturumu kapat’ gibi WordPress yönetim ekranlarının farklı bölümlerine kısayollar içeren tam genişlikte bir yatay çubuktur. Sol üst köşede WordPress logosu ve kullanıcının gravatarı ekranın sağ üst köşesinde.

Araç çubuğu genellikle varsayılan olarak tüm oturum açmış kullanıcılar tarafından görülebilir. Ancak, araç çubuğundaki bağlantılar, kullanıcının web sitesindeki rolüne ve yeteneklerine göre buna göre değişecektir. Kullanıcılar ayrıca Profillerini düzenleyerek ve Araç Çubuğu seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırarak sitenin ön ucundaki araç çubuğunun görünümünü gizlemeyi seçebilirler .

WordPress araç çubuğu, araç çubuğuna kendi kısayollarını eklemek için WordPress temaları ve eklentileri tarafından genişletilebilir. WordPress araç çubuğu kısayolları dinamik olarak görüntüler. Örneğin, bir WordPress sitesine yeni bir özel gönderi türü eklendiğinde, otomatik olarak + Yeni menüsünde görünecektir. Ayrıca, özel bir gönderi türünü görüntülerken veya düzenlerken, araç çubuğu bağlantıları aynı bağlamda görüntüler.

Ekranın sol üst köşesindeki WordPress Logosu, kullanıcıyı genellikle WordPress’in yüklü sürümünde bulunan özellikleri ve değişiklikleri içeren ‘WordPress’e Hoş Geldiniz’ ekranına götüren about.php ekranına bir bağlantıdır. Fareyi araç çubuğundaki WordPress logosunun üzerine getirmek, WordPress.org, WordPress destek belgeleri ve forumlara bağlantıların bir alt menüsünü ortaya çıkaracaktır.

WordPress logosundan sonra, bir sonraki öğe genellikle web sitesinin başlığının çapa metni ve önünde bir ana sayfa simgesi olan bir bağlantıdır. Bu bağlantının hedef konumu, bir yönetim ekranından görüntülendiğinde sitenin ön ucuna ayarlanır. Bir sitenin ön ucundan görüntülendiğinde, bu bağlantı, örneğin Gösterge Tablosu, Temalar, Menüler vb. Gibi farklı bölümlere bağlantılar içeren bir alt menü gösterir.

Araç çubuğu, bir konuşma balonu simgesiyle temsil edilen yorumlara bir bağlantı da gösterir. Onay bekleyen yorumlar olduğunda, WordPress onay bekleyen yorumların sayısını gösterecektir.

Araç çubuğunun bir başka özelliği de, WordPress, WordPress Temaları veya yüklü bir Eklenti için bir güncelleme olduğunda bir Güncelleme simgesi görüntülemektir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!