WordPress’te Son Gönderiler Nasıl Görüntülenir?

Son gönderilerinizi WordPress’te göstermek ister misiniz? Son gönderileri görüntülemek, kullanıcılarınızın onları kolayca bulmasına yardımcı olur. Kenar çubuğunuza, yazı içeriğinizin bitiminden sonra, yazı içeriğinize bir kısa kod ile, altbilgi pencere alanı alanlarınıza ve temel olarak istediğiniz başka bir yere ekleyebilirsiniz. Bu makalede, WordPress’teki son yayınların bir eklenti, widget, kısa kod ve son yayın işlevli kılavuz yöntemiyle nasıl görüntüleneceğini göstereceğiz.

Son gönderiler listelenen bir WordPress sayfası

WordPress Son Gönderilen Widget’ı Kullanma

WordPress, sitenizin kenar çubuğundaki veya herhangi bir widget hazır alanındaki son yayınları görüntülemek için yerleşik bir varsayılan widget ile birlikte gelir. WordPress yöneticinizin içinde Görünüm »Widget’ları ziyaret edin ve bir kenar çubuğuna Son Mesajlar widget’ını ekleyin.

Varsayılan WordPress son gönderiler widget'ını kullanma

Dahili son mesajlar widget’ı çok basit. Pencere öğesine alternatif bir başlık sağlayabilir, tarihi gösterebilir ve görüntülemek istediğiniz yayın sayısını ekleyebilirsiniz. Ardından, widget ayarlarınızı saklamak için kaydet düğmesine tıklayın.

Son Gönderilenleri Kullanarak Widget Extended Plugin

Yukarıda belirttiğimiz yerleşik widget’ın oldukça sınırlı olduğunu fark ettiğiniz gibi, kullanıcılar için genellikle öncelikli olan küçük resimleri veya alıntıları göstermenize bile izin vermiyor.

Son yazılarınızla ilgili küçük resimleri ve alıntıları görüntülemek isteseydiniz? Bunları belirli kategoriler veya etiketlerle sınırlamak istiyorsanız?

Peki, Son Mesajlar Widget Genişletilmiş eklentisi kullanışlı geldiğinde.

Yapmanız gereken ilk şey WordPress Son Mesajlar Widget Genişletilmiş eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek . Aktivasyon üzerine, Görünüm »Widget’ları ziyaret edin ve bir kenar çubuğuna Son Mesajlar Genişletilmiş widget’ını ekleyin.

Son gönderiler, widget ayarları genişletildi

Son Mesajlar Genişletilmiş widget birçok seçenekle birlikte gelir ve WordPress sitenizdeki son yayınları nasıl görüntülemek istediğiniz konusunda tam kontrol sağlar. Küçük resimleri, alıntıları gösterebilir, kategorileri ve etiketleri sınırlayabilir, yapışkan mesajları yok sayabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Widget’ı, sitenizdeki diğer herhangi bir yazı türündeki en son yayınları görüntülemek için bile kullanabilirsiniz.

Kenar çubuğu widget'ında küçük resim ve alıntı içeren son yazılar

Kısa Kod Kullanarak WordPress’te Son Mesajları Görüntüleme

Bir kenar çubuğuna son gönderileri eklemek oldukça kolaydır, ancak bir WordPress gönderisi veya sayfasında son gönderileri göstermek istiyorsanız ne olur? WordPress yazılarındaki ve sayfalarındaki son yayınları görüntülemenin en kolay yolu, kısa kodları kullanmaktır.

Yapmanız gereken ilk şey, Mesajları Göster Kısa Kod eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek . Kutunun dışında çalışır ve yapılandırmanız için bir ayar yoktur.

Son gönderilerinizi görüntülemek istediğiniz bir yazıyı veya sayfayı düzenlemeniz yeterlidir. Daha sonra, yazı içindeki kendi parametrelerinizle [display-posts] kısa kodunu kullanın. Eklenti, kısa kodla kullanabileceğiniz çok çeşitli parametreler sunar. İşte bazı örnekler:

Son gönderilen 5 küçük resmi ve alıntıyı göster

1[display-posts posts_per_page="5" image_size="thumbnail" include_excerpt="true"]

Gönderiler yerine son sayfaları göster

1[display-posts posts_per_page="5" post_type="page"]

Siparişi tarih yerine başlık olarak değiştirin.

1[display-posts posts_per_page="5" orderby="title"]

Son sayfaları belirli bir üst sayfanın altında göster.

1[display-posts posts_per_page="5" post_type="page" post_parent="5"]

Parametrelerin tam bir listesi için eklentinin belgelerini ziyaret edin .

Bu kısa kodları bir metin pencere aracının içinde de kullanabilirsiniz, ancak önce bu kodu kendi temanın functions.php dosyasına ya da siteye özgü bir eklentiye ekleyerek metin pencere bileşenlerinde kısa kodları etkinleştirmeniz gerekir .

1add_filter('widget_text', 'do_shortcode');

WordPress Tema Dosyalarında En Son Gönderileri El İle Görüntüleme

Daha gelişmiş WordPress kullanıcıları, en son gönderilerini doğrudan WordPress tema dosyalarına eklemek isteyebilirler. Bunu yapmanın birçok yolu vardır, ancak en kolay olanı yerleşik WP_Query sınıfını kullanmaktır. En son yayınları görüntülemek istediğiniz yere bu kodu eklemeniz yeterlidir.

<ul>// Define our WP Query Parameters<?php $the_query = new WP_Query( 'posts_per_page=5' ); ?> // Start our WP Query<?php while ($the_query -> have_posts()) : $the_query -> the_post(); ?> // Display the Post Title with Hyperlink<li><a href="<?php the_permalink() ?>"><?php the_title(); ?></a></li> // Display the Post Excerpt<li><?php the_excerpt(__('(more…)')); ?></li> // Repeat the process and reset once it hits the limit<?php endwhile;wp_reset_postdata();?></ul>

Bu kod, başlıkları ve alıntıları ile en son beş gönderiyi görüntüler. WP_Query sınıfı, onu istediğiniz şekilde özelleştirmenize olanak tanıyan tonlarca parametreye sahiptir. Daha fazla bilgi için lütfen kodeksi bakın .

Umarız bu makale WordPress’teki son yayınların nasıl görüntüleneceğini öğrenmenize yardımcı olur. 

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz .

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!