WordPress’te Kategoriler ve Alt Kategoriler Nasıl Eklenir

Son zamanlarda, bir okuyucu bize WordPress’te alt kategorilerin nasıl oluşturulacağını sordu.

WordPress’te yayınlarınız farklı kategoriler ve etiketler halinde düzenlenebilir. Daha fazla organizasyon için alt kategoriler bile oluşturabilirsiniz.

Kategorileri ve alt kategorileri doğru kullanmak önemlidir, böylece okuyucularınızın en çok ilgilendikleri içeriği bulmalarına yardımcı olabilirsiniz. Uygun içerik kategorizasyonu, web sitenizin SEO sıralamasını da iyileştirebilir.

Bu makalede, WordPress’e nasıl kategori ve alt kategori ekleyeceğinizi adım adım göstereceğiz.

WordPress

Kategorilerindeki Üst ve Alt Kategorilerini Anlamak güçlü bir araçtır. Bunlar yalnızca içeriğinizi sıralamanın bir yolu değil. Ayrıca anlamlı ve anlamsal olan uygun bir site yapısı geliştirmenize yardımcı olurlar. Bu, WordPress SEO’nuz için harika.

Önemli: Kategoriler ve etiketler arasındaki fark konusunda net değilseniz, kategoriler ve etiketlerle ilgili kılavuzumuza bir göz atın. Bu, kategorilerin ve etiketlerin neden farklı olduğunu ve bunların nasıl doğru şekilde kullanılacağını açıklar.

Şimdi, birinin WordPress web sitesinde alt kategorileri (alt kategorileri) neden ve ne zaman kullanması gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Diyelim ki dünyadaki farklı yerler için bir seyahat blogu oluşturuyorsunuz. Kullanıcıların hem ülkeye hem de şehre göre makale bulmasını isteyebilirsiniz.

Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi su parkları hakkında bir makaleniz olabilir. Bu gönderi için kategori olarak ‘Amerika Birleşik Devletleri’ni kullanmak mantıklı olacaktır.

Ancak New York City, Los Angeles, Chicago ve daha pek çok yerde yemek yenebilecek en iyi yerler hakkında makaleleriniz de olabilir.

Burası alt kategorileri veya alt kategorileri kullanabileceğiniz yerdir. ‘Amerika Birleşik Devletleri’ bir ana kategori olabilir ve şehirler alt kategoriler haline gelebilir.

Child and parent categories in WordPress

Bir alt kategori altında dosyalanan bir gönderinin, üst kategori altında da dosyalanmasına gerek yoktur. Örneğimizde, ‘Amerika Birleşik Devletleri’ni işaretlemeden bırakabilir ve gönderiyi’ New York City ‘kategorisine koyabilirdik.

Alt kategori altında bir gönderi dosyası oluşturup üst kategorinin altında değilse, yayınınız yalnızca alt kategorinin arşiv sayfalarında görünecektir. Bu, özellikle yinelenen içerikten kaçınmak istediğinizde faydalıdır.

Bunu söyledikten sonra, WordPress’e hem normal kategorileri hem de alt kategorileri nasıl ekleyeceğimize bir göz atalım.

WordPress’e Kategori Ekleme

gönderi yazarken WordPress’e kolayca yeni bir kategori ekleyebilirsiniz. Sağ taraftaki Belge panelinde Kategoriler sekmesini açın.

Ardından, yeni kategorinizi oluşturmak için ‘Yeni Kategori Ekle’ bağlantısını tıklamanız yeterlidir.

Adding a new category in the document settings of a post

Bağlantıya tıkladığınızda, kategorinizi ekleyebileceğiniz iki yeni kutu görünecektir. Normal bir kategori için, Üst Kategori açılır menüsünden herhangi bir şey seçmenize gerek yoktur.

The boxes to add your new category are now visible

Kategorinizin adını yazdıktan sonra, ‘Yeni Kategori Ekle’ düğmesini tıklayın.

Bu kategorinin kutusu daha sonra mevcut gönderiniz için otomatik olarak kontrol edilecektir. İsterseniz işaretini kaldırabilirsiniz.

The new category has now been added to your site

Bir gönderiyi düzenlemeden de yeni bir kategori ekleyebilirsiniz.

Gönderiler »Kategoriler’e gidin ve yeni kategorinizi ekleyin. İçerik eklemeden önce tüm kategorilerinizi oluşturmak istiyorsanız bu kullanışlıdır.

Bu yöntem ayrıca kategorileriniz için bilgi bilgisini (URL) düzenlemenizi sağlar. Burada da kategorileri silebilir ve yeniden adlandırabilirsiniz. Hatta onlara bir açıklama bile verebilirsiniz. WordPress’te SEO anahtar kelimelerini ve açıklamalarını nasıl ekleyeceğinizi görün.

Adding a new category under Posts - Categories in WordPress

WordPress’te Alt Kategori Ekleme

kategorileri, tam olarak ana kategorilerinizi eklediğiniz şekilde ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Bir gönderiyi düzenlerken, Kategoriler sekmesini açın ve çocuk kategorinizin adını yazın. Açılır listeden ebeveyn olarak kullanmak istediğiniz kategoriyi seçin.

Adding a new child category while creating a post

Benzer şekilde, alt kategoriler eklemek için Gönderiler »Kategoriler’e de gidebilirsiniz. Çocuk kategorinizin adını yazmanız ve açılır menüden ana kategoriyi seçmeniz yeterlidir.

Adding a new child category under Posts - Categories

İsterseniz çocuk kategorilerinizin de kendi alt kategorileri olabilir. Örneğin, kıtaları, ülkeleri ve şehirleri kullanan bir kategori yapısı geliştirmeye karar verebiliriz, örneğin:

A list of child categories with their own children

Burada Avrupa, Birleşik Krallık ve İspanya’nın çocuk kategorileri olduğu bir kategoridir. Bunların kendi çocuk kategorileri vardır: Birleşik Krallık için York ve Londra ve İspanya için Barselona ve Madrid.

Bir üst kategori içinde aynı seviyedeki kategorilere bazen “kardeş” kategorileri denir. Örneğin, Birleşik Krallık ve İspanya burada kardeş kategorilerdir.

Kategorilerin yalnızca bir ebeveyni olabilir. İki farklı ana kategori altına bir alt kategori ekleyemezsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

destek

destek

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!