Ara
Close this search box.

En çok ihtiyaç duyduğunuz anda güvenilir WordPress eğitimleri.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Kılavuzu

12+

Yılların Dijital Deneyimi

638

Yayınlanan İçerik

WordPress Kullanıcı Rolleri ve İzinleri için Başlangıç ​​Kılavuzu

WordPress, belirli bir kullanıcının web sitenizde neler yapabileceğini ve yapamayacağını tanımlayan bir kullanıcı rol yönetim sistemi ile birlikte gelir. Bu kullanıcı rollerini ve izinlerini bilmek, WordPress siteniz büyüdükçe esastır. Bu yeni başlayanlar için WordPress kullanıcı rolleri kılavuzunda, her WordPress kullanıcı rolünü ve izinlerini takip etmesi kolay bir Infographic ile karşılaştıracağız.

WordPress’i yüklediğinizde, kutunun dışında beş varsayılan kullanıcı rolü vardır:

  1. yönetici
  2. Editör
  3. Yazar
  4. iştirakçi
  5. Abone

Alternatif olarak, aşağıdaki her kullanıcı rolü izinlerinin bir özetini okuyabilirsiniz. Yeni kullanıcı rollerinin nasıl oluşturulacağını ve / veya mevcut WordPress kullanıcı rollerinin nasıl özelleştirileceğini de ele alacağız.

Videoyu beğenmiyorsanız veya daha fazla talimat gerekiyorsa, okumaya devam edin.

Her varsayılan kullanıcı rolüne ve izinlerine bakarak başlayalım.

1. Yönetici

Düzenli bir WordPress kurulumunda, Yönetici en güçlü kullanıcı rolüdür. Yönetici rolüne sahip kullanıcılar yeni yazılar ekleyebilir, sitedeki herhangi bir kullanıcının gönderilerini düzenleyebilir ve hatta bu gönderileri silebilir.

Eklentileri ve temaları yükleyebilir, düzenleyebilir ve silebilirler. En önemlisi, bir yönetici kullanıcı siteye yeni kullanıcılar ekleyebilir, şifreleri dahil mevcut kullanıcılar hakkındaki bilgileri değiştirebilir ve herhangi bir kullanıcıyı silebilir (evet diğer yöneticiler de).

Bu rol temel olarak site sahipleri için ayrılmıştır ve WordPress sitenizin tam kontrolünü size verir. Çok kullanıcılı bir WordPress sitesi kullanıyorsanız, o zaman bir yönetici kullanıcı rolü atadığınız için çok dikkatli olmanız gerekir.

2. Editör

WordPress’de editör rolüne sahip kullanıcılar, web sitenizin içerik bölümleri üzerinde tam kontrol sahibidir. Başkaları tarafından yazılmış olanlar da dahil olmak üzere bir WordPress sitesindeki yayınları ekleyebilir, düzenleyebilir, yayınlayabilir ve silebilirler. Bir düzenleyici yorumları da denetleyebilir, düzenleyebilir ve silebilir.

Editörlerin site ayarlarınızı değiştirme, eklentileri ve temaları yükleme veya yeni kullanıcılar ekleme erişimi yoktur.

3. Yazar

Adından da anlaşılacağı gibi, yazar rolü olan kullanıcılar kendi yazılarını yazabilir, düzenleyebilir ve yayınlayabilir. Ayrıca yayınlansalar bile kendi yayınlarını silebilirler.

Gönderi yazarken, yazarlar kategori oluşturamazlar, ancak mevcut kategorilerden seçebilirler. Öte yandan, mesajlarına etiket ekleyebilirler

Yazarlar, incelemeyi bekleyenlerin bile yorumlarını görebilirler, ancak yorumları denetleyemez, onaylayamaz veya silemezler.

Ayarlara, eklentilere veya temalara erişimleri bulunmadığından, yayınlandıklarında kendi yayınlarını silebilmeleri haricinde bir sitedeki oldukça düşük riskli bir kullanıcı rolüdür.

4. Katkıda Bulunan Yazar

Katkıda bulunanlar yeni yazılar ekleyebilir ve kendi gönderilerini düzenleyebilirler, ancak kendi gönderilerini bile yayınlayamazlar. Mesaj yazarken yeni kategoriler oluşturamazlar ve mevcut kategorilerden birini seçmek zorunda kalacaklar. Ancak, yazılarına etiket ekleyebilirler.

Katkıda bulunan rolün en büyük dezavantajı, dosya yükleyememeleridir (yani kendi makalelerine resim ekleyemezler).

Katkıda bulunanlar, ılımlılığı bekleyenleri bile yorumlayabilir. Ancak yorumları onaylayamaz veya silemezler.

Ayarlara, eklentilere veya temalara erişimleri olmadığı için sitenizdeki hiçbir ayarı değiştiremezler.

5. Abone

Abone kullanıcı rolüne sahip kullanıcılar WordPress sitenize giriş yapabilir ve kullanıcı profillerini güncelleyebilir. İsterlerse şifrelerini değiştirebilirler. WordPress yönetici alanınız içinde yazılar yazamaz, yorumları görüntüleyemez veya başka bir şey yapamazlar.

Bu kullanıcı rolü, özellikle kullanıcıların bir yazıyı okumalarını veya yorum bırakmadan önce giriş yapmalarını gerektiriyorsa yararlıdır.

Bonus: Süper Yönetici

Bu kullanıcı rolü yalnızca bir WordPress Multisite Ağında kullanılabilir . Süper yönetici kullanıcı rolüne sahip kullanıcılar, çok siteli bir ağda siteler ekleyebilir ve silebilir. Ayrıca, eklentileri ve temaları yükleyebilir, kullanıcılar ekleyebilir ve WordPress çok site kurulumunda ağ genelinde eylemler gerçekleştirebilirler.

Mevcut Kullanıcı Rollerini Özelleştirme

Varsayılan WordPress kullanıcı rolleri, çoğu web sitesinin gereksinimine uyan özelliklere sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, bir dergi sitesi işletiyorsanız, üst düzey çalışanlarınıza Editör kullanıcı rolünü ve küçük çalışanlara yazar kullanıcı rolünü atayabilirsiniz. Konuk ziyaretçilerinize katkıda bulunan kullanıcı rolü ve site ziyaretçileriniz için abone kullanıcı rolü atayabilirsiniz.

Ancak, mevcut bir WordPress kullanıcı rolünün izinlerini değiştirmek isterseniz?

Yazar rolü hakkında sevmediğimiz bir şey, yalnızca kendi yayınlarını yayınlayabilecekleri değil, yayınlandıktan sonra da silebilecekleridir. Bu, tüm editoryal iş akışınızı baltalayabilir. Ayrıca ücretli bir yazarın kötü şartlarda kalması ve yazdıkları tüm mesajları (parasını ödedikleri) silmeye karar vermesi felaket olabilir.

Yazarın kullanıcı rolünü değiştirmek istediğinizi varsayalım, böylece yazarlar yayınlandıktan sonra gönderilerini silemezler.

Yapmanız gereken ilk şey, Capability Manager Enhanced eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek . Aktivasyon üzerine, kullanıcı rollerini değiştirmek için Kullanıcılar »Yetenekler bölümüne gidin .

WordPress'te kullanıcı özelliklerini düzenleme

Ardından, sağ sütundaki üst kutudan düzenlemek istediğiniz kullanıcı rolünü seçin ve ardından yükle düğmesine tıklayın. Bu, kullanıcıların yeteneklerini soldaki kutulara yükleyecektir.

Tek yapmanız gereken, bu kullanıcı rolünden kaldırmak istediğiniz özelliklerin işaretini kaldırmak. Örneğin, bu durumda, yayınlanmış yazarları yazarlardan silme özelliğini kaldırmak istiyoruz. ‘Yayınlananları Sil’ seçeneğinin işaretini kaldırırız. Tamamladığınızda, sayfanın en altına gidin ve ayarlarınızı saklamak için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklayın.

WordPress’te Kendi Özel Kullanıcı Rollerinizi Oluşturma

Aynı Özel Yetenek Yöneticisi Gelişmiş eklentisini kullanarak kendi özel kullanıcı rollerinizi WordPress’te kendi yetenekler kümenizle oluşturabilirsiniz. Eklentiyi kurduktan ve etkinleştirdikten sonra, Kullanıcılar »Yetenekler’e gidin ve ‘Yeni Rol Oluştur’ altındaki kullanıcı rolü adını girin.

WordPress'te özel bir kullanıcı rolü ekleme

Örneğin, bir dergi sitesi aktif olarak yorum yapmak için bazı personele ihtiyaç duyabilir. Bu durumda, yalnızca yorumları denetleyebilecek bir kullanıcı rolü oluşturmak isteyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken yeni bir kullanıcı rolü oluşturmak ve ardından ‘Diğer WordPress Yetenekleri’ altından ılımlı yorum seçeneğini seçmektir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

Picture of destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!