Tema Değiştirmeden Önce Yapılması Gerekenler

1. Mevcut Temanız Üzerine Notlar Alın

Mevcut WordPress Temanız Üzerine Not Alın

Birçok WordPress kullanıcısı, sorunlarına çözüm bulmak için internette gezinir. Genellikle bu çözümleri, functions.php veya başka bir dosya gibi temalarına manuel olarak ekledikleri parçacıklar biçiminde bulurlar. Bu değişiklikler bir kez yapıldığı için, insanlar onları hatırlamama eğilimindedir. Tema dosyalarınıza göz atın ve eklediğiniz tüm ek kodları not edin. Mevcut temanızın yükleme süresini de kontrol etmek istersiniz çünkü bu şekilde ikisini karşılaştırabilirsiniz. Pingdom Tools gibi bir siteye gidin veya farklı sayfaları test etmek için YSlow kullanın (Evet, sadece ana sayfa değil, farklı sayfalar).

2. Kenar Çubuklarına dikkat edin

Kenar çubuklarına karşı dikkatli olun

Yeni temanızın widget’a hazır olduğundan emin olmalısınız. Kenar çubuğu widget’larının kullanımı gerçekten kolaydır, bu nedenle birçok kullanıcı onu özelleştirmek için kullanır. Kenar çubuklarının muhtemelen WordPress sitelerinin en kullanıcı tarafından özelleştirilmiş alanı olduğunu fark ettik. İnsanlar, özel metinler, resimler, bağlantılar, reklamlar ve diğer widget’lar eklemek gibi tonlarca değişiklik yapar. Widget özellikli bir tema kullanıyorsanız ve widget’a hazır olmayan bir temaya geçerseniz, o zaman hepsini kaybedersiniz. Widget özellikli bir WordPress teması kullanıyorsanız, bu bir sorun değildir.

Ayrıca eski temanızın sidebar.php dosyasında değiştirdiğiniz her şeyin üzerine yazılacaktır. Bu yüzden, bu kodları yeni tema kenar çubuğuna eklediğinizden emin olun.

3. İzlemeyi kaybetmeyin

Çay Fincanı Analizi

Çoğu blogcu , Google Analytics veya diğer hizmetlerden biri olsun, bir tür analiz kullanır . Çoğumuz izleme kodlarını eklemek için eklenti kullanmıyoruz. Bazılarımız footer.php dosyasını açıp kodları değiştiriyoruz. Bazı temalarımızda adsense kodunu yerleştirmek için bir yer var. Sizin durumunuz hangisi olursa olsun, izleme kodunuzu kopyalayıp yeni temanıza yapıştırdığınızdan emin olmak istersiniz. Bu, kullanıcılar tarafından çok yaygın olarak gözden kaçan şeylerden biridir. Çok basit olduğu için çoğumuz unutuyoruz.

4. İyi RSS çalışıyor musunuz?

Çoğumuz WordPress RSS Feed’lerimiz için FeedBurner kullanıyoruz . FeedBurner’ı WordPress’e entegre etmenin parçalarından biri, varsayılan beslemelerinizi FeedBurner’a yönlendirmektir, bu şekilde özet akışı aboneleriniz üzerinde analitik elde edebilirsiniz. Genesis, Standart Tema ve diğerleri gibi birçok temaFeedBurner’ı ayarlar panelinden entegre etmenize olanak tanır. Beslemeyi FeedBurner’a yönlendirdiğinizden emin olmanız gerekir, aksi takdirde blogunuz için iki RSS beslemesi olacaktır. Ana WordPress ve WordPress RSS Feed’inizden bilgi alan FeedBurner. Bunun dışında, artık FeedBurner’ı işaret etmeyen / feed / url kullanarak abone oldukları için sahip olduğunuz birçok abonenin sayısını kaybedeceksiniz. Yine, bu onları kaybettiğiniz anlamına gelmez, sadece onları FeedBurner sayımında göremeyeceğiniz anlamına gelir.

5. Yedekleme !!

Dosyalarını yedekle

Bir yedek oluşturarak asla kaybedecek bir şeyiniz olmaz. Önlem olarak, tüm tema dosyalarınızı, eklentilerinizi ve veritabanınızı yedeklemelisiniz. Hiçbir şey olmamasına rağmen, ama asla çok güvende olamazsınız. Sizin için tam site Yedeklemesi oluşturmak için BackupBuddy’yi kullanabilirsiniz .

6. Bakım Modu

Bakım Modu WordPress

Muhtemelen kullanıcılarınızın siz geçiş yaparken görmesini istemezsiniz çünkü bozuk bir site veya benzeri bir şey görmeye başlayacaklar. Bakım modunu 15 – 20 dakika boyunca açmak en iyisidir ve her şeyin düzgün çalıştığından emin olmanız gerekebilir. Bakım modunu kurduktan sonra, devam edip yeni temayı etkinleştirmeniz iyi olur.

7. Tüm işlevselliği ve eklentileri test etme

Yeni temayı etkinleştirdikten sonra, tüm işlevselliği koruduğunuzdan ve eklentilerin çalışmaya devam ettiğinden emin olmanız gerekir. 1. adımda oluşturduğunuz iyi notlar listesini unutmayın. Bu, kullanışlı olabileceği zamandır. Henüz yapmadıysanız, geri dönün ve eski temadan yeni temaya getirmek istediğiniz tüm işlevleri ekleyin. Yorumlama süreci, tek gönderi sayfaları, arama, 404 sayfası, arşiv sayfası, iletişim sayfası vb. Dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere tüm özellikleri deneyin. Tüm widget’larınızın hala orada olduğundan ve çalıştığından emin olun.

Eklenti cephesinde, sadece biçimlendirmenin hala aynı olduğundan emin olmak istersiniz. Birçok eklenti, çıktılarını görüntülemek için mevcut stillerinizi kullanır. Yani muhtemelen yeni tema ile hala iyi göründüklerinden emin olmak istersiniz.

8. Çapraz Tarayıcı Uyumluluğu

Çapraz Tarayıcı Uyumluluğu

Sitenizi erişiminiz olan tüm tarayıcılarda test edin. Tarayıcıların işleri farklı şekilde işleme eğilimi vardır. Özellikle Internet Explorer. Tasarımınızın büyük tarayıcılarda iyi göründüğünden emin olmak istersiniz. Bazı güzel görünümlü temaların çeşitli tarayıcılarda kırılma eğilimi vardır. Dolayısıyla, hedef kitlenizin çoğu Internet Explorer kullanıyorsa, hala onlar için erişilebilir olduğundan emin olmak istersiniz.

9. Bu Üçüncü Taraf Öğelerinin güzel görünmesini sağlayın

Google Adsense veya bunları biçimlendirmenize izin veren başka bir reklam şirketi kullanıyorsanız , en iyi seçeneğiniz onları özelleştirmektir. Örneğin, önceki siteniz turuncuydu, bu nedenle Google Adsense için turuncu bağlantılarınız vardı. Şimdi mavi ise, muhtemelen bunu hesaba katmak istersiniz.

Aynı şey twitter widget’ı, facebook benzeri düğmeler vb. İçin de geçerli. Bunları yeni renk düzeninizle ayarlayın. Aydınlıktan karanlık tasarıma veya tam tersi yönde gidiyorsanız, bu değişiklikleri yapmanız gerekir.

10. Kullanıcılarınızın Bilmesine İzin Verin

Duyuru

Bakım modunu kapatın ve kullanıcılara haber vermek için hızlı bir blog yazısı yazın. Dikkat edin, bir şeyleri kontrol etmek için sadece 15-20 dakika harcadınız. Tüm böcekleri yakalamanızın bir yolu yok. Kullanıcılarınızı bilgilendirerek, hata raporları almayı bekleyebilirsiniz. Sık sık Twitter’da (@furkansaglamcom) okuyucularımızdan hata testi yapmalarını isteriz. Takipçilerinize twitter, facebook vb. Aracılığıyla sitenin tarayıcılarında iyi görünüp görünmediğini sorun. EVET derse, o zaman iyi haber. HAYIR diyorlarsa, lütfen sorunun ekran görüntüsünü almalarını isteyin. Soruna bir göz atabilir ve düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Düzeltemezseniz, lütfen temanın geliştiricisinden düzeltmesini isteyin. Uyarı: Tema için ödeme yapmadıysanız, bu geliştiricilerin bu sorunları ÜCRETSİZ olarak düzeltmeleri GEREKMEZ.

İnsanların her türden tarayıcıları, ekran çözünürlükleri vb. Vardır, bu nedenle fikirlerini almak önemlidir. RSS okuyucularınıza, güzellikleri görebilmeleri için siteyi de ziyaret etmelerini hatırlatmayı unutmayın.

11. Budama eklentileri

Temalar artık birçok özellikle önceden yüklenmiş olarak geliyor. Örneğin, Genesis veya BreadCrumbs içeren başka bir tema kullanıyorsanız , o zaman Breadcrumb eklentinizden kurtulabilirsiniz. Kavram basit. İhtiyacınız olmayan şeylerden kurtulun. Yine de emin olmanız gereken bir şey, çoğu zaman eklentilerin işi daha iyi yapabileceğidir. Örneğin, tonlarca SEO özelliğine sahip birçok tema geliyor. Genesis, Thesis , Standard Theme ve diğerleri SEO özelliklerine sahiptir. Yoast’tan WordPress SEO gibi çok daha güçlü bir eklenti kullanmayı tercih ederiz . Seçimlerinizi akıllıca yapın.

12. Değişirken Bebek Adımları Atın

Bebek adımları

Burada yeni bir temayla çalışıyorsunuz, bu yüzden muhtemelen en iyisi değişiklikleri dikkatli yapmanızdır. Tüm tarayıcılarda düzgün çalıştığından emin olmak için daha küçük öğeleri değiştirin. Sonra yeterince rahat olduğunuzda, köklü değişiklikler yapabilirsiniz. Büyük değişiklikler yapmadan önce yeni temanın yapısını ve anlamını öğrenmek önemlidir. Bu, sorunu hemen tespit etmenizi sağlayacaktır.

13. Test Yükleme Süresi

Eski temanızdaki yükleme süresi sayılarını (bu kontrol listesinin 1. maddesinden) alın ve ikisini karşılaştırın. 

14. Hemen Çıkma Oranını İzleme

Temaları değiştirdikten sonra, hemen çıkma oranını izlediğinizden emin olmak istersiniz. Konu sitenizdeki okuyucular arasında gezinmeye geldiğinde, bazı temalar diğerlerinden daha arkadaş canlısıdır. Hemen çıkma oranınız önceki temaya göre arttıysa, muhtemelen bunun üzerinde çalışmalısınız. İlgili gönderi widget’larını, popüler gönderi widget’larını ekleyin ya da yeni okuyucular için daha iyi bir harekete geçirme ifadesi kullanın.

15. Okuyucularınızı dinleyin ve GELİŞTİRİN

öneriler

Yeni bir tasarım çıktığında, kullanıcıların her zaman önerileri olur. Ya belirli bir özelliği severler ya da belirli bir özellikten nefret ederler. Anketleri veya Facebook Anketlerini kullanarak hedef kitlenizle iletişim kurun. Nelerin iyileştirilmesini istediklerini görün ve ardından bunu yapmak için çalışın.

WordPress temalarını değiştirirken kendinize ait bir kontrol listeniz var mı? Bir şeyi kaçırırsak duymak isterim.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

İlgilinizi çekebilecek diğer içerikler

destek

destek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.200'den fazla okuyucu

furkansaglam.com’u yeni içerikler için takip edin!